Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf

i²=?

i=√-1 olduğunu biliyorum. Ama i²'nin ne olacağı konusunda bir çelişkiye düştüm. İki farklı sonuç çıkıyor ortaya.
    1. i²=(√-1)² burada kare ile karekök sadeleşir, sonuç=-1 olur.
    2. i²=√-1.√-1=√(-1).(-1)=√1=1, sonuç=1 olur.
    Şimdi burada paradaks gibi bir durum olmuyor mu? Yoksa, benim işlemlerimde bir hatam mı var? Ve sonuç olarak i² neye eşit?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2. sonuç doğru haklısın bi çelişki var.
    ama matematikte çelişki olmaz vardır bir ispatı

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    1. i²=(√-1)² burada kare ile karekök sadeleşir, sonuç=-1 olur. yanlışın / yanlışınız var gençler. kök-1 in karesi aldığımızda kök dışına mutlak değer -1 ----> |-1| çıkar oda 1 . dir lakin ki sonuç -1 sanırım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    iyi de köklü ifadelerin karesini aldığımızda mutlak değer kullanılıyor mu benim bildiğim kare içerdeyken kökünü alırsak mutlak değerle çıkar.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    i²=-1

i karesi -1 olan sayı olarak tanımlanmış.

ayrıca ikinci yapıtığınızdaki gibi bir işlem reel sayılarda geçerli çünkü negatif sayıların karekökü tanımlı değil.
    siz kök(-1).kök(-1)=kök((-1).(-1)) gibi bi eşitliği yazdığınızda hata yaparak yolla çıkmış oluyosunuz
    sol taraf i² sağ taraf ise kök(1)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Teşekkürler, hocam. Bu arada yanlışlıkla da olsa işlemlerime "yapıt" dediğiniz için sağ olun

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yapıt meselesi Swype ın azizliği, arada küfür falan yazmış olursam kusura bakmayın artık , bazen sırf yazdığınızla harf yolu benziyo diye yazdığınızdan çok farklı kelimeleri algılayabiliyor.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları