Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite

Parabol - Türev - Trigonometri

1) Bu tarz soruları nasıl düşünerek yapıyoruz açıklarsanız çok sevinirim türevi tamamen bitirdim birtek bu kaldı.. (Cevap C)
    C şıkkını düzeltiyorum: f''(b)>0

2-)tan9+tan81-tan27-tan63 = ? (4)

3-) y=f(x)=x²+6x+a+1 parabolü ile y=x+6 doğrusu A ve B gibi iki farklı noktada kesişmektedir. [AB]'nin orta noktasının koordinatlarının toplamı kaçtır ? (1)

4-) Yarıçap uzunluğu 4cm olan bir küre içine yerleştirilen en büyük hacimli dik koninin yüksekliği kaç cm'dir ?(16/3)

5-) y=-x² eğrisine üzerindeki hangi noktadan çizilen teğet II. açıortay doğrusuna diktir ? (-1/2,-1/4)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1. soruyu doğru yazdığına emin misin

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Evet eminim kontrol ettim tekrar :S

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    A şıkkıyla C şıkkı aynı şeyi diyor ikisi de yanlış.
    Pardon düzeltmeni görmemişim,

Bir fonksiyon bir noktada artan durumdaysa 1. türevi 0'dan büyüktür.
    f'(x) b noktasında artan olduğu için, f'(x)'in birinci türevi f''(x) b noktasında 0dan büyüktür.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    C şıkkını düzeltiyorum; f''(b)>0

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1)
    Canım ben sana genel olarak, f'(x) in grafiği nasıl yorumlanır, onu anlatmaya çalışayım.
    Verilen grafik yorumlandığında,
    Burada (2. Türev ve Büküm(Dönüm) Noktaları- Çukurluklar), sonuçlardaki 3. maddeye göre,

a) d ve , orijinin solunda, apsisi verilmeyen tepe noktası, f(x) in, büküm noktaları olmalı.
    yani, f''(d)=0 dır ve a şıkkı yanlış olur.
    b)a, f(x) in, yerel maksimum noktasıdır.(x<a için f'(x)>0, x>a için f'(x)<0, x=a için f'(x)=0)
    c) b, f(x) in, yerel minimum noktasıdır. (x<b için f'(x)<0, x>b için f'(x)>0, x=b için f'(x)=0)
    d)x=d noktası için, f''(x)=0, x<d ve x>d için f'(x)<0 olduğundan, x<d için, f''(x)<0(çukurluk yönü aşağı), x>d için, (orijinin solunda, apsisi verilmeyen tepe noktasına kadar) f''(x)>0 olmalı(çukurluk yönü yukarı)
    Bu sonuçla, f''(b)>0 dır ve c şıkkı doğrudur.
    e)Gelelim c noktasına
    b<x<c için, f'(x)>0 olduğundan, ve f'(c)=0 olduğundan c noktası, yerel maksimum noktası olmalı, ancak x>c için f'(x)>0 olması işi bozuyor.
    Ayrıca, x=c , f'(x) için, yerel minimum noktası olduğundan, f''(x)=0 dır ve bu da x=c nin, f(x) için, büküm noktası olması anlamına gelir. (b şıkkı da yanlış)
    Aynı anda bir noktanın, hem maksimum nokta, hem de büküm noktası olması mümkün mü, bilmiyorum. Muhtemelen, grafiğin, x>c olan kısmı, hatalı verilmiş, ya da, x=c noktasını, x eksenine teğet yapmıycaktı.
    Verilen grafiğe göre, f(x) in grafiği kabaca şöyle olmalı

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    1)
    Canım ben sana genel olarak, f'(x) in grafiği nasıl yorumlanır, onu anlatmaya çalışayım.
    Burada (2. Türev ve Büküm(Dönüm) Noktaları- Çukurluklar), sonuçlardaki 3. maddeye göre,

a) d ve , orijinin solunda, apsisi verilmeyen tepe noktası, f(x) in, büküm noktaları olmalı.
    b)a, f(x) in, yerel maksimum noktasıdır.(x<a için f'(x)>0, x>a için f'(x)<0, x=a için f'(x)=0)
    c) b, f(x) in, yerel minimum noktasıdır. (x<b için f'(x)<0, x>b için f'(x)>0, x=b için f'(x)=0)
    d)x=d noktası için, f''(x)=0, x<d ve x>d için f'(x)<0 olduğundan, x<d için, f''(x)<0(çukurluk yönü aşağı), x>d için, (orijinin solunda, apsisi verilmeyen tepe noktasına kadar) f''(x)>0 olmalı(çukurluk yönü yukarı)
    e)Gelelim c noktasına
    b<x<c için, f'(x)>0 olduğundan, ve f'(c)=0 olduğundan c noktası, yerel maksimum noktası olmalı, ancak x>c için f'(x)>0 olması işi bozuyor.
    Ayrıca, x=c , f'(x) için, yerel minimum noktası olduğundan, f''(x)=0 dır ve bu da x=c nin, f(x) için, büküm noktası olması anlamına gelir. (b şıkkı da yanlış)
    Aynı anda bir noktanın, hem maksimum nokta, hem de büküm noktası olması mümkün mü, bilmiyorum. Muhtemelen, grafiğin, x>c olan kısmı, hatalı verilmiş, ya da, x=c noktasını, x eksenine teğet yapmıycaktı.
    Emeğinize sağlık çok iyi anladım gerçekten Grafikte orjinin solundaki tepe noktası, aslında sağ tarafta olcakmış onu da düzeltiyim Tekrar çok teşekkürler

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Rica ederim canım.
    O noktanın orijinin solunda ya da sağında olması önemli değil de, c noktası büyük sıkıntı. Çoğunlukla grafiğin c>0 olan kısmı yanlış. Çünkü eğer, c noktası, yerel maksimum nokta olacaksa, c>0 için f'(x)<0 olmalı, ya da, f'(c)=0 olmamalı, yani teğet olmamalı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    4)

h=4+x

r=√16-x2

V(x)=∏.(16-x2).(x+4)/3

V'(x)=∏.(16-8x-3x2)/3
    V'(x)=0 ise
    ∏.(16-8x-3x2)/3=0
    16-8x-3x2=0
    3x2+8x-16=0
    x1=-8
    x2=4/3
    h=4+(4/3)=16/3

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    1)

e)Gelelim c noktasına
    hocam f in türevinin grafiği verilmiş. c noktası ekstremum nokta olamaz ki grafikte teğet.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!