Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

İletişim kuran herkesin bir fikrini alayım...

Arkadaşlarım merhaba,

Muhabbet esnâsında, iletişiminde olduğumuz insanı hep "ben" dilimizin parmaklıklarının ardına kapatmamız ona niçin sıkkınlık verir. (Tümcedeki o, biziz aynı zamanda)
    Yâni; karşınızdaki insan ifâdelerini 1. tekil ile kullanmaktan yana tercih ettiğinde, yine ve yine ona odaklı olmak ve onun derinine inmek zorunda kalırız, bu bizim için zor mu ve bizi yoruyor mu ki bize rahatsızlık veriyor. Zor olan bir durumu aşmaya çabalamak egomuzu mu törpüler ve zaman içinde törpülenme ihtimâli olan bu ego (gemi azıya alınmamış, sakinleştirilmiş nefs) "bizi onduran bir eylemin mi" nesnesi olur?

Öğretmenlerim de benim arkadaşlarımdır.
    Düşüncelerinizi çok merâk ediyorum.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Hımmmm.
    30.07.13 târihliden farklı bir zamanda açmayı tasarladığım bir konu var. Sanırım daha eğlenceli olabilir. Bakalım kimler kabul edecek.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    sorunda kısaca karşımızdaki insan hep kendinden bahsettiği zaman neden sıkıldığımızı sordun sanırım (benim için çok da anlaşılır bir yazı olmadığını itiraf edeyim ) buna cevap vereyim;
    çünkü o kişiden yeterince haz almıyorumdur eğer karşımdaki kişi doğru kişiyse ne söylerse söylesin sonsuza dek dinleyebilirim
    Öyle zaîf kıl tenimi firkatinde kim
    Vaslına mümkün ola yetürmek sabâ beni

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Şimdi mevzu nedir? Alp abi gibi itiraf edeyim tam olarak ne sorulduğunu anlamadım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Alp50'den alıntı Mesajı göster
    sorunda kısaca karşımızdaki insan hep kendinden bahsettiği zaman neden sıkıldığımızı sordun sanırım (benim için çok da anlaşılır bir yazı olmadığını itiraf edeyim ) buna cevap vereyim;
    çünkü o kişiden yeterince haz almıyorumdur eğer karşımdaki kişi doğru kişiyse ne söylerse söylesin sonsuza dek dinleyebilirim
    Anlam doğru, gerekçe ilginç
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Çünkü her insan kendisini sever..
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Her birerimiz, birbirimize aynayız...
    Her birerimiz, birbirimizin aynıyız...

Çoğunluk ile bir diğerimizin aynasına bakarak bizim için yanlış olanı idrâk edebiliyoruz...
    Bir diğerimiz de, bizim aynamıza bakarak ediyor...

Hakikati kendi aynasından görebilecek olgunluktakilere ne mutlu...
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    karşıdaki sürekli ben deyince insan kendindeki benden sıkılıp konuşmak anlatmak istemıyor sevimsiz bir sohbet ortamı doğuyor...değil konuşmak görünce bile görmemezlikten gelesi geliyor insanın bu ne biçi m cümle bizi de kendine benzettin @sınavkızı
    Bizden üzüntüyü gideren ALLAH'A hamdolsun...

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ben, karşımdaki sürekli ben ben deyince ister istemez içimden "banane senden" diyorum. Ama bu öyle normal muhabbet içinde değil, yani "ben"i bastırıyor ya da öyle hissediyorsam oluyor. Sanırım, "burada ben de varım, senden bahsetmeyi bıraksak" gibi bir düşüncenin sonucu olabilir ama tamamen istem dışı. Belki karşımızdakinin bizi yok saydığını düşünüyoruz bir an için

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Mevzuyu hemen hemen bir yıl sonra anlamış oldum.
    "Ben" kelimesinin iletişimimi kestiğini düşünmüyorum şayet iletişim kurduğum insanın her insan gibi kendi çapında dertleri ve sıkıntıları var ise iletişimde kopukluk cereyan etmiyor.
    Mamafih,karşımdaki insan "ben" kelimesini kendisinin herhangi bir olay ya da alanda ısrarla iyi olmasını anlatması,keza ego tatmin etmesi de diyebiliriz,beni rahatsız ediyor,bu gibi durumlarda "ben" kelimesinin yinelenmesi iletişim kurduğumuz bir diğer insanı sıkıyor ve ister istemez iletişimin zayıflamasına neden oluyor diye düşünüyorum.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!