Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

Yeni TL Simgesinin Özellikleri

Tülay Lale tarafınca hazırlanan simge, birincilik ödülüne layık görülmüştür.

tl simgesi

“İstikrar içinde yükselen değer” ve “güven” özelliklerinin ön plana çıkarıldığı simgemiz, çıpaya benzetilmiş. Amaç Türk Lirası’nın kıymet saklama aracı olarak “güvenli bir liman haline geldiği”nin vurgulanması.

Simgede “yükselen trend” şeklindeki yukarı eğimli çizgiler, Türk ekonomisinin ve Türk Lirasının “istikrar içinde yükselen değerini” yansıtmaktadır.

tl simgesi

Simgenin tabanından sağa doğru 90 derecelik bir açı ile çember yayı bulunmaktadır.

Yükselen trendi hedeflemek için “t” harfinin paralel çizgilerine, yukarı yönlü 20 derecelik bir eğim uygulanmıştır.

Üstteki paralel çizgi, çemberin dış çeperiyle sınırlandırılmıştır.

Simgede yer alan hizalamalarda, bir çok tasarımcının yol haritası olan “altın oran” kurallarına uyulmuştur. (“t” harfinde yer alan paralel çizgilerin alt ve üst kısımları, sağ ve sol tarafın birbirlerine orantıları)

Kaynak:habergrafik.com

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Güzel olmuş bence TL'nin simgesinin olması güzel.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    uygulamakta sıkıntılarım olsa da benim hoşuma gitti. insanımız orasını burasını oldukça bozar özellikle çeyrek çember ya kanca gibi ya da v gibi çizilecektir ama yine de hızlıca çizerken gayet güzel şekiller elde ettim.
    yapanın eline sağlık

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Benimde hoşuma gitti; özellikle bu detayları görünce

Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    uygulamakta sıkıntılarım olsa da benim hoşuma gitti. insanımız orasını burasını oldukça bozar özellikle çeyrek çember ya kanca gibi ya da v gibi çizilecektir ama yine de hızlıca çizerken gayet güzel şekiller elde ettim.
    yapanın eline sağlık

Fontu buradan yüklediyseniz bir word belgesi açıp font bölümünden AbakuTLSymSans fontunu seçtikten sonra AltGr+T veya Ctrl+Alt+T kısa yolları ile word belgesine eklemeniz mümkün.

Bu durumun bazı sıkıntıları var tabi. Fontu bilgisayarına yüklemeyenler bilgisayarına tl sembolünün kullanıldığı bir döküman indirse bile bu fontu göremeyecek.

Bunun için windows ve diğer platformlar ile görüşmeler yapılıp bu fontun işletim sistemlerinde hazır olarak bulunması sağlanmalıdır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Televizyonda gördüğümde , basit bir sebol gibi geldi , ama , yukarıdaki çizimi görünce, bir de, altın oranın da kullanıldığını öğrenince, gözüme daha şirin göründü.

Bu arada, Başbakanın dediğine göre, yeni klavyelerde, tuşu olacakmış.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    ölçüler için teşekkürler sayın Admin Hocam.
    ama bana kalırsa paramızın yeni simgesi USD simgesi $ gibi (
    oysaki simgemiz milletimizi bizi temsil eden basit kolay bir çizim olsaydı beni çok daha mutlu ederdi.
    milletçe çabuk adabtasyon olamayız. (hala YTL diyenler var. )

ama genede sevindim. yani bunca yıldır bir şekli simgesi yoktu. prestiji oldu.
    İ∫MİM İMZADIR.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!