Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

İnkilap Tarihinden bir soru.

Arkadaşlar Tarihte bugün bir çelişki fark ettim;

-Londra Konferansı (12 Mart 1921) tarihinde müzakereler sona eriyor ve İtilaf Devleti hukuken Osmanlı Devletinin varlığını tanımış oluyor.

-Moskova Antlaşması (16 Mart 1921) tarihinde Rusya ile TBMM arasındaki müzakereler sona eriyor ve sscb TBMM'nin varlığını resmen kabul ediyor.

Fakat kitaplarda şu yazıyor;
    TBMM'nin varlığını tanıyan ilk Avrupalı Devlet Rusyadır ve Moskova Antlaşmasıyla tanımıştır.
    Fakat Londra konferansı çok daha önce yapıldı? Bu çelişkiyi anlayamadım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    TMBB'yi tanımak ismini duyupta böyle bir meclis varmış değil. rusya gidip neden osmanlı ile yapmadı. çünkü o dönemde artık osmanlıyı tanımıyorlardı. TMBB'yi tanıyorlardı.

bu arada ilk bilgi yanlış olmasın. benim bildiğim londra konferansında osmanlı sadrazamı Türkiye ile ilgili "sözü TBMM temsilcisine bırakıyorum" diyip geri çekildiğini biliyorum ben. bunu hocalarım demişti. birkaç kitapta da geçmesi gerek

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Kitapta Londra konferansıyla TBMM'nin resmen tanındığı yazıyor.(İtilaf Devletlerince)
    sonra da Rusyanın Moskova Antlaşmasıyla tanıdığı yazıyor (İlk Avrupa Devleti) Diye...
    Evet,sözü TBMM'ye bırakıyorum denilmiş ve bundan sonra kaile TBMM alınmış.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    belki kitap ilk bireysel olarak tanıyan rusya diye almıştır. sonuçta itilaf devletleri bir grup. ama rusya tekil.
    belki böyle almış olabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    T.B.M.M’nin 1. İnönü savaşını kazanmasıyla gittikçe güçlendiğini ve bunun neticesinde halk nazarında prestijinin arttığını gören İtilaf Devletleri, 21 Ocak 1921’de Londra Konferansına davet ettikleri İstanbul Hükümeti Heyetine T.B.M.M temsilcisinin de katılmasını istemiştir.Yani itilaf devletleri Londra Konferansın'da dahi T.B.M.M yi bizzat muhattap bilmemiştir.Ancak ;
    O sırada İstanbul Hükümetinin başında, 17 Ekim 1920 tarihinde istifa eden Damat Ferit’in yerine hükümet kurmuş olan A.Tevfik Paşa vardı.
    Sadrıazam Tevfik Paşa 27 Ocak 1921’de B.M.M. Başkanı Mustafa Kemal’e bir telgraf göndererek, kendisinin veya yetkili temsilcilerin Londra’ya gidecek olan Osmanlı heyetine katılmasını istemiştir. Buna karşılık Mustafa Kemal 28 Ocak 1921’de Tevfik Paşa’ya üç telgraf göndermiştir. Bu telgraflarda özetle; “Millî iradeye dayanarak Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan T.B.M.M’nin, Londra Konferansına İstanbul Hükümetinden ayrı bir kurul göndermesi gerektiği, ve bu kurulun da ancak resmen çağrıldığı takdirde konferansa katılabileceğini belirtiyordu.
    Mustafa Kemal’in bu isteği İngilizler tarafından aşırı bulunduğu gibi, T.B.M.M’de ki bazı milletvekilleri; “yapılan çağrı düzen de olsa Ankara yönetiminin bağlaşıklarca dolaylı bir biçimde tanındığı anlamına geleceği görüşünü öne sürüyorlardı”.
    Uzun süren tartışmalar sonucunda Mustafa Kemal Paşa’nın önerileri kabul edilmiş ve Dışişleri Vekili Bekir Sami (Kunduk)nin başkanlığında seçilen T.B.M.M Heyeti, İstanbul Hükümeti temsilcilerinden bağımsız olarak Londra Konferansına katılmıştır. Bu konferansta İstanbul Hükümeti heyetinin başkanlığını ise A.Tevfik Paşa yapmıştır.
    İstiyorsan HAKKA varmayı,
    Meslek edin gönül almayı,
    Bırak saraylarda mermer olmayı,
    Toprak ol bağrında güller yetişsin...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Enesemre'den alıntı Mesajı göster
    T.B.M.M’nin 1. İnönü savaşını kazanmasıyla gittikçe güçlendiğini ve bunun neticesinde halk nazarında prestijinin arttığını gören İtilaf Devletleri, 21 Ocak 1921’de Londra Konferansına davet ettikleri İstanbul Hükümeti Heyetine T.B.M.M temsilcisinin de katılmasını istemiştir.Yani itilaf devletleri Londra Konferansın'da dahi T.B.M.M yi bizzat muhattap bilmemiştir.Ancak ;
    O sırada İstanbul Hükümetinin başında, 17 Ekim 1920 tarihinde istifa eden Damat Ferit’in yerine hükümet kurmuş olan A.Tevfik Paşa vardı.
    Sadrıazam Tevfik Paşa 27 Ocak 1921’de B.M.M. Başkanı Mustafa Kemal’e bir telgraf göndererek, kendisinin veya yetkili temsilcilerin Londra’ya gidecek olan Osmanlı heyetine katılmasını istemiştir. Buna karşılık Mustafa Kemal 28 Ocak 1921’de Tevfik Paşa’ya üç telgraf göndermiştir. Bu telgraflarda özetle; “Millî iradeye dayanarak Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan T.B.M.M’nin, Londra Konferansına İstanbul Hükümetinden ayrı bir kurul göndermesi gerektiği, ve bu kurulun da ancak resmen çağrıldığı takdirde konferansa katılabileceğini belirtiyordu.
    Mustafa Kemal’in bu isteği İngilizler tarafından aşırı bulunduğu gibi, T.B.M.M’de ki bazı milletvekilleri; “yapılan çağrı düzen de olsa Ankara yönetiminin bağlaşıklarca dolaylı bir biçimde tanındığı anlamına geleceği görüşünü öne sürüyorlardı”.
    Uzun süren tartışmalar sonucunda Mustafa Kemal Paşa’nın önerileri kabul edilmiş ve Dışişleri Vekili Bekir Sami (Kunduk)nin başkanlığında seçilen T.B.M.M Heyeti, İstanbul Hükümeti temsilcilerinden bağımsız olarak Londra Konferansına katılmıştır. Bu konferansta İstanbul Hükümeti heyetinin başkanlığını ise A.Tevfik Paşa yapmıştır.
    Teşekkür Ederim Enes mamafih ben bunu sormamıştım
    Bunu zaten kendim de belirttim.

Alıntı kaskas123'den alıntı Mesajı göster
    belki kitap ilk bireysel olarak tanıyan rusya diye almıştır. sonuçta itilaf devletleri bir grup. ama rusya tekil.
    belki böyle almış olabilir.
    Evet,benim de kafam da beliren bu oldu ama bu da yanlış bir düşüncedir diye düşünüyorum neticede İtilaf Devletleri de birer ülke değil mi? Neyse,yarın ben bunu bir Tarih Hocama sorayım.

Yine de teşekkür ederim arkadaşlar.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    İnkilap Tarihi Ders Kitabı syf.54
    Aynen alıntı yapıyorum;

"TBMM Hükumeti Londra Konferansı'na doğrudan çağrımak ve katlmakla İtilaf Devletleri tarafından resmen tanınmış oldu."

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!