Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Kodonlar nükleotitlerden oluşuyor 2 nükleotitin birleşmesinden de 1 su çıkıyor.Bana göre net değil seni bilemem.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Kodon mRNA üzerindeki şifre, o zaten mRNA üzerinde hazırda bekliyor, kodonlar cekirdekcikte mRNA sentezlenirken fosfodiester baglariyla baglanir. Protein sentezi ise sitoplazmada mRNAnin küçük alt birime bağlanmasınlar baslar. Dolayısıyla protein sentezinde kodonlarin bağlanmasından bahsedilmez bilmem anlatabildim mi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Çok farklı şeylerden bahsediyoruz.Kodonlardan antikodonlar sentezlenir her antikodon bir tRNA dır onlarda gidip kendilerine uygun aminoasiti alıp ribozoma taşırlar.Bazı aminoasitleri sentezlemek için birden fazla tRNA görev yapar.O zaman şöyle bi sorun oluşuyo tRNA ları oluşturan nükleotitler arasında bağ yoktur ama var bunu biliyoruz onlardan neden su çıkmıyo.Bende zaten C ve E şıkları arasında kalmıştım.E şıkkında 4 kodon diyor ama bir tane de durdurucu kodon var diyelim o zaman 5 kodon birlikte görev yapmalıdır.Belki dediğin gibi sentez devam ettiği için durdurucu kodonu saymamış olabilirler.C şıkkı madem doğru bi resim çizip resimle anlat olayı.Bu arada sağol uğraştığın için.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Resim çizmeyi pek beceremiyorum, şimdi orda ok iki Kodon var, yani on iki aminoasit. Bunları kullanarak on bir su çıkarabiliriz. Antikodonlari ve kodonlari sayamayiz, her türlü rna cekirdekcikte oluşur, dolayısıyla protein sentezi sırasında rna oluşumundan soz edilemez

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

I. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir.

II. Erkeklerin hasta olması yalnız annelerinden hastalık yapıcı geni almalarıyla mümkündür.

III. Bir kadının hasta olabilmesi için hastalık yapıcı geni hem annesinden hem babasından alması gerekir.

IV. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerde görülme olasılığından çoktur.

X kromozomunda çekinik taşınan bir hastalıkla ilgili yukarıda verilenlerden hangileri doğrudur?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    C-1)

Bence bu soruda Karbondioksit tutulacağı için ortamdaki oksijeni fare tüketeceğinden ortam havasızaşmaya başlar. Dolayısı ile Civa X kolunda yükselir. Çünkü içerdeki hava farenin ciğerlerine çekilir.
    Su buharı miktarının artması için ortamda oksijen olmalı bence bu da ortamda sürekli azaldığı için ben yalnız 2 derdim.

C-2)

5 ve 6. bireylerin kalıtsal özelliği aynı diyemeyiz çünkü her iki birey de de gametler mayoz bölünme ile oluşuyor, mayoz bölünme de sinapsis ve krosing over olayları gerçekleştiğinden aynı olamayabilir. yanlış

1 ve 2 tek yumurta ikizi olduğundan genetik özelliklerinin tamamı aynıdır dolayısı ile kan grupları da aynı olur. doğru

3. bireyde baskın olan özellik AA olsun mesela çaprazladığımız gen aa olsa, Aa olarak baskın olur bu doğru.

5 ve 6. bireyler kardeş sayılmaz ilk madde de belirttiğim gibi krosing over ve sinapsis olması farklılık oluşturur. Kuzen olurlar yanlış

II ve III doğru oldu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    C-3)

X kromozomunda çekinik olarak taşınan bir hastalık, XRXr şeklindedir. (Taşınan dediği için XX olabildi erkekler taşıyıcı olamaz)

I.Eğer XRXr bireyi XrY olan biriyle çaprazlanırsa, he kız çocukta hem erkek çocukta görülebilir. doğru

II.Erkek çocukları, baba hasta anne taşıyıcı olsa bile hasta olma ihtimalleri vardır.Ama soruda diyorki annelerinden hastalık geni alırlarsa, yani Xr anneden gelirse Y babadan geleceğinden XrY şeklinde erkek birey oluşur. Görüldüğü gibi bu da annenin hasta olmasıyla mümkün bu doğru.

III. Kız çocuklarının hasta olması için babalarından aldıkları X kromozomunda hastalık geni olmalı dolayısıyla baba hasta olmalı. Eğer anneden aldığı gen de Xr ise çocuk hasta olur. Bu doğru.

IV. Aslında bu soru için kesin bir şey yok mesela, XRXr ve XrY çaprazlaması yaptığımızda %50, %50 olur. Eğer baba da hastaysa bu oran değişir buna kesin bi şey diyemem.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    ilk sorduğun soru için ben de E diyorum.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!