Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

genleşme

Matematik dışı sorularımı günlük 5 soru limitiyle lise dersleri bölümünde sorabilir miyim her zaman yani
    bir sıkıntı oluşturmaz dimi?
    Soru şöyle x ve y çubukları arasındaki mesafe d
    çubuklar \DeltaT kadar soğutulduğunda aralarındaki mesafe d1 oluyor
    sonra çubuklar \DeltaT kadar ısıtılıyor ve aralarındaki mesafe d2 oluyor
    d, d1, d2 arasındaki ilişki nedir?
    d1>d, d2 için birşey söylenemez cevap bu.
    d1>d olucak bu kesinde d2 için neden birşey söylenemez bunu anlamadım?

delta yapamadım kusura bakmayın bir de bu fen sorularımı sorabileceğim bi site varsa önerebilir misiniz iyi olur

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    evet sorularınızı hangi ders olursa olsun günlük 5 kere sorma hakkınız bulunmaktadır.internete fizik sembolleri veya fizik simgeleri yazarsanız önünüze çıkacaktır. örneğin delta (Δ) gibi.

yada gelişmişeditör > yeni√x (Yeni editör kırmızıyla belirtilen) > işleminizi yaptıktan sonra resmi bilgisayarınızın masaüstüne atın ve resim olarak buraya kopyalayın.

yeni editörümüzde bu simgelere ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş.

https://www.matematiktutkusu.com/for...k-editoru.html

Editör kullanımını buradan öğrenebilirsiniz.

yalnız eğer sorunuz resimle eklenecek cinstense yeni editörü kullanınız aksi taktirde kurallara aykırı olduğundan konunuz kilitlenebilir.(dün bi arkadaşımız 2 tane konu açtı 2sini de resimle eklemiş tüm konuları kapandı.)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Öğretmen
    Metin Emiroğlu Anadolu Lisesi.

Endemik Yayınları

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ilk önce uzaklığın artacağında sorunumuz yok, ikinci durumdaysa maddede plastik deformasyona neden olmuş olabiliriz yani geri dönüşü olmayan bozulma yaşanmış olabilir. aslında bu deformasyon kuvvet uygulandığında oluşan bişey ama sıcaklık değişiminin de böyle bi etkisi vardır. kısaca bu lineer boy uzaması kısalması durumu maddenin özelliklerine bağlı değişmekle birlikte ufak sıcaklık değişimlerinde geçerli bi yaklaşımdır.

verilen cevaba göre yorumu böyle yapabildim

böyle sorularda fazla takılmamakta fayda var çünkü ösym nin kabulleri geçerli olandır ve onlar da bu soruyu böyle sormaz, sorarsa da seçenekler sizi konuyu bilmeniz halinde cevaba ulaştıracak şekilde olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Tamam dediklerini dikkate alıcam sorunun orjinalinde resim olduğundan resim koymak istedim. Deltayı editörle yapmaya çalıştım ama bişeyi atladım galiba verdiğin linke göz atıcam.

x ve y çubuklarının boyları eşit uzama katsayıları da eşit olsun

bu kadar soğutulduğunda çubukların boyları kısalır ve uzaklık artar.
    Sonra diyor ki aradaki uzaklık artmışken yani d1 olmuşken

kadar ısıtılıyor.

L=L.k. T formul bu formule göre bi daha yorumlarınızı alabilir miyim?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Ben yakında fizik ve kimya sembollerini foruma eklemeyi düşünüyorum.Admin hocamızla da konuşacağım bu konuyu.Hiç olmassa forum yardım bölümüne koyalım arkadaşlar hemen görsün diye. =>
    (Δ=> Delta) Delta T'yi de şöyle gösteririz. ΔT (gayet güzel)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Ben yakında fizik ve kimya sembollerini foruma eklemeyi düşünüyorum.Admin hocamızla da konuşacağım bu konuyu.Hiç olmassa forum yardım bölümüne koyalım arkadaşlar hemen görsün diye. =>
    (Δ=> Delta) Delta T'yi de şöyle gösteririz. ΔT (gayet güzel)
    Çok iyi olur

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ben de bunu kastederek maddenin elastik olmayabileceğini söylemiştim. yani ideal şartlarda d2=d olması beklenir ama biz soğutma ve ısıtma sırasında maddede deformasyona neden olmuş olabiliriz ve d2=d sonucunu elde edemeyebiliriz hatta çok hassas ölçüm aletlerimiz varsa muhtemelen hiçbir zaman elde edemeyiz diyelim.

ayrıca verdiğiniz formül de çok dar bir bantta geçerlidir. atıyorum demir 1500º de eriyor öyleyse 0-500 arasında güvendeyiz deyip demiri 100º ısıttığınızda elde ettiğiniz uzamanın tam 5 katını 500º ısıttığında elde etmeyi beklerseniz çok yanılırsınız. o formül olsa olsa 10-15º lik oynamalarda güzel bir tahmin yapmaya yarar.

yine de tekrar edeyim siz d2=d gibi soruları çözmeye devam edin bence çünkü ösym her ne kadar doğru olmasa da (oldukça iyi bir yaklaşım olduğu için) bunu böyle kabul ediyor olmalı. bu sorudaki cevabımız sadece soruya bi açıklama getirmek içindi , eğer böyle düşüneceksek lisede doğru düzgün soru çözemeyiz gazların P.V=n.R.T formülü falan havada kalır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Formuldeki değerlere sayılar verdim k=1/2 dedim T ye 1 C dedim L=2d dediğimde
    d1=3d
    d2=2d oldu d1>d2>d oluyo
    hocam sizin anlattığınız olaydan dolayı d2 için birşey söylenemiyo olabilir
    sağolun yorumlarınız için

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!