Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

elementlerin değerlikleri

Bazı elementlerin bileşiklerinde aldıkları değerlikleri ezberlemek gerekiyor mu?
    kitapta bununla ilgili tablo verilmiş +1,+2,+3,-1,-2,-3 değerlik alan elementler verilmiş.

bir de kafama takılan bir yer var mesela N elementinin bileşiklerinde alabileceği değerlikler şunlar: -3,+1,+2,+3,+4,+5 bunları ezberlemek gerekiyor mu yoksa sadece -3 ya da +1 değerlik aldığını bilsem yeter mi

yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Hayır Tabiki de hepsini ezberlemene gerek yok yani bizim açımızdan yoktu tabiki de N nin -3 aldığını adın gibi bileceksin.Ama ezberleme bence hocalar derslerde hep çözerken yazarlar zaten ayrıca atıyorum N sabit değildir.Bileşiğe göre yükseltgenme basamağını bulabilirsin zaten Ezberleme boşver Benim kimya süperdi bu yıl ben ezberlemedim Sınavda hep de doğru çıkıyordu Allaha şükür

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    bazı değerleri bilmemiz gerekiyor evet. mesela flor -1 alır gibi ama azotu ezberlemene gerek yok gibi azot 5A grubunda olduğu için -3 ve +5 arasında değer alabilir alabilir. değerlikleri bilmemiz yükseltgenme basamağında yardımcı oluyor çoğu zaman, lysde kimya sınavına gireceksen elektrokimya diye bi bölüm var bu değerlikler orda da gerekiyor. ama oturup hepsinin tek tek ezberlenmesine gerek yok diye düşünüyorum Hidrojenin , oksijenin vs çok çıkan elementleri bilsen , 1a . 2a gibi grupların bileşiklerinde aldığı değerlikleri bilsen yeterlidir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    teşekkürler arkadaşlar

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları