Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

Eletrikli ısıtıcı güç sorusu

Merhaba değerli arkadaşlar...

Yine bir fizik sorusu ile karşınızdayım soru çok kolay olabilri ama ben yapamadım.. lütfen yardım edermisiniz.. ilginize sonuz teşekürler..

Soru şöyle...

Bir eletrikli ısıtıcı 2 lite saf suyun sıcaklığını dk da 6 santigrat derece artırmakdır.Bu ısıtıcının gücü kaç watttır.. (1 cal=4 julole ve ısı kayıpları önemsiz...)

soruda verilenler bunlar...

cevap olarak 800 verilmiş.. ama ben bi türlü çıkaradım..

Bir diğeri.. şöyle...
    kutlesi bir cisme etkiyen f kuvveti ile bu kuvvetin dt etki süresi biliyorsa, bu niceliklerel hangileri hesaplanabilir..
    I)cismin a ivmesi,
    II) cismin aldığı x yolu
    III) cisme aktarılan p gücü

bu soruda cevap yanlız I olarak verilmiş ama benim hesabımma göre hepsi çıkıyor .. değerli yorumlarınızı esirgemeyin lütfen..
    emeği geçnmlere şimden teşekürler..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1)Bu tip sorularda suyun yoğunluğu ve öz ısısı verilir aslında ama biz verilmediği için bildiğimiz şekilde yoğunluğu 1 g/cm³ ve öz ısıyı da 1 cal/g0C alalım.Bu durumda verilen ısı miktarını;

Q = m. c . Δt

formülü ile bulalım.

Yoğunluk 1 g/cm³ olduğuna göre su 2000 cm³ verilmiş olduğundan 2000 gramdır.

Q=2000.1.6=12000 cal

12000 cal= 48000 Joule

Dakikayı da saniye cinsinden yazarak; 1 dk=60 sn

48000/60=800 Watt

olarak ısıtıcının gücünü bulabiliriz.
    İstiyorsan HAKKA varmayı,
    Meslek edin gönül almayı,
    Bırak saraylarda mermer olmayı,
    Toprak ol bağrında güller yetişsin...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2)Bir cismin kütlesi ve cisme etkiyen F kuvveti bilinyorsa ivmeyi F=m.a dan bulabiliriz.

Cismin aldığı yolu ilk hızını bilseydik;
    x= V0t+(1/2)at² den bulabilirdik. Ancak cismin ilk hızını bilmediğimizden cismin aldığı x yolunu bulamayız.

Yapılan işi Fx=W şeklinde yazarsak güç de P=Fx/Δt olacaktır. Ancak zaten alınan yolu bilmediğimizden gücünü de hesaplayamayız.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı Enesemre'den alıntı Mesajı göster
    2)Bir cismin kütlesi ve cisme etkiyen F kuvveti bilinyorsa ivmeyi F=m.a dan bulabiliriz.

Cismin aldığı yolu ilk hızını bilseydik;
    x= V0t+(1/2)at² den bulabilirdik. Ancak cismin ilk hızını bilmediğimizden cismin aldığı x yolunu bulamayız.

Yapılan işi Fx=W şeklinde yazarsak güç de P=Fx/Δt olacaktır. Ancak zaten alınan yolu bilmediğimizden gücünü de hesaplayamayız.
    ilginize çok teşekür ederim emeğinize sağlık... lakin ben birşy sormak istiyorum.. f kuvveti bilininiyor dt de biliyor dolaysyla kuvvet zman grafiğinin altındaki alan itmeyi vermezmi burdan itme =m.v den hız bunur.. hızdan yol bulunamzmı ??

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    1)Bu tip sorularda suyun yoğunluğu ve öz ısısı verilir aslında ama biz verilmediği için bildiğimiz şekilde yoğunluğu 1 g/cm³ ve öz ısıyı da 1 cal/g0C alalım.Bu durumda verilen ısı miktarını;

Q = m. c . Δt

formülü ile bulalım.

Yoğunluk 1 g/cm³ olduğuna göre su 2000 cm³ verilmiş olduğundan 2000 gramdır.

Q=2000.1.6=12000 cal

12000 cal= 48000 Joule

Dakikayı da saniye cinsinden yazarak; 1 dk=60 sn

48000/60=800 Watt

olarak ısıtıcının gücünü bulabiliriz.
    emeğinize sağlık tam olarak aradığım bir cevap oldu.. soruı gayet basit miş ama ben çıkardım bi türlü.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı lazbiyolog'den alıntı Mesajı göster
    ilginize çok teşekür ederim emeğinize sağlık... lakin ben birşy sormak istiyorum.. f kuvveti bilininiyor dt de biliyor dolaysyla kuvvet zman grafiğinin altındaki alan itmeyi vermezmi burdan itme =m.v den hız bunur.. hızdan yol bulunamzmı ??

Doğru düşünmüzsünüz ancak F.Δt=m.ΔV yi verecektir. Bu nedenle yine ilk hıza ihtiyaç duymaktayız.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı lazbiyolog'den alıntı Mesajı göster
    emeğinize sağlık tam olarak aradığım bir cevap oldu.. soruı gayet basit miş ama ben çıkardım bi türlü.
    Rica ederim.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Doğru düşünmüzsünüz ancak F.Δt=m.ΔV yi verecektir. Bu nedenle yine ilk hıza ihtiyaç duymaktayız.
    evet haklısnız kaçırdığım nokta itmenin bilinmesi hızı değil hızdaki değişmeyi bulmanızı sağlar..bu ince ayrıntıyı kaçırdım.. emeğinize sağlık esen kalın..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Rica ederim siz de esen kalın.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları