Natalie Mars Şimdiye kadar bulunan en büyük asal sayı » Sayfa 2 Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

sayılar rakamlar2n-1 (n asal) şeklinde ifade edilen Mersenne sayılarının 46’ncısı bulundu. 243.112.609-1 sayısı yaklaşık 13 milyon basamaklı sayıyı elle yazmak iki buçuk ay sürüyor.
Tam olarak 12,978,189 basamaklı olan bu yeni ve en büyük Mersenne sayısını bulan Los Angeles California Üniversitesi (UCLA) matematik bölümünden Edson Smith ve ekibine bu buluş karşılığında, internette bağımsızlığı savunan bir sivil

özgürlükler örgütü olan Elektronik Sınırlar Vakfı (EFF) tarafından 100 bin dolar  (yaklaşık 125 bin YTL) ödül verilecek. EFF, bundan sonraki 100 milyon basamaklı ilk asal sayı keşfi için 150 bin dolar (yaklaşık 190 bin YTL), bir milyar basamaklı ilk asal sayı keşfi için ise 250 bin dolarlık (yaklaşık 300 bin YTL) bir ödül vereceğini açıkladı.
Şimdiye kadar bulunan en büyük asal sayı olan bu yeni sayının el ile yazılması yaklaşık iki buçuk ay sürüyor. Adını 17. yüzyıl Fansız âlimi Marin Mersenne’den alan Mersenne Sayıları , matematiksel olarak 2 sayısının herhangi asal bir kuvetinden 1 eksik, yani (2n-1) şeklinde formüle ediliyor. Bu durumda yeni sayının matematiksel karşılığı 243.112.609 -1 oluyor. Sayıyı görmek için buraya bakabilirsiniz.


İNTERNET GÜVENLİĞİ İÇİN

 
Büyük asal sayılar özellikle internet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli bir şekilde yürümesine olanak tanıyan şifreleme tekniklerinin geliştirilmesi için kullanılıyor. Her ne kadar günümüzde bankacılıkta kullanılan şifreleme teknikleri için UCLA’lı matematikçilerin bulduğu kadar çok basamaklı büyük sayılara ihtiyaç duyulmasa da, askerî bilgiler gibi önemli şifrelemeler gerektiren verilerin korunmasında kullanılacak asal sayıların olabildiğince fazla basamaklı olması gerekiyor.
 

NEDİR? ASAL SAYIKendisinden ve “1”den başka böleni olmayan pozitif tam sayılar olarak ifade edilen kavramdır. Mersenne asalaları ise  2n-1 (n asal ) şeklinde formüle edilen asal sayılardır. 19. yüzyıla kadar birçok matematikçi 1’i asal sayı olarak kabul etmiş olsa da bugün “0” ve “1” asal sayı kabul edilmez. Çünkü, “0” kendisine bölünemez, “1” sayısı ise, sadece kendine bölünebildiği için asal sayı olarak kabul edilemez.
kaynak  30.09.2008


Güncelleme: Bu haber eski bir haberdir.Bu yazıyı eklendikten sonra yeni sayılar bulunmuş olacaktır. En son bulunan asal sayıyı görmek için mersenne.org sitesini takip ediniz.

avatar
mahmudi 2 Kasım 2008 23:02 | Üye
Sevgili Admin. sanırım hocam denmesine kızıyorsunuz. Yukarda ki yazınızda mersenne sayıları yada asal sayılar demişsiniz. Bu durumda ikisi aynı şey olarak anlıyoruz. Öyleyse Mersenne sayılarının formülü 2 üzeri n eksi 1 ise, asal sayıların formülü de o olmuş oluyor. Fakat asal sayıları bu şekilde formulize edemeyiz. Örneğin 2 üzeri 4 eksi 1 ; 15 eder, fakat 15 asal değil, bu konuda bir yanlışlık olmalı yada mersenne sayıları ile asal sayılar aynı şey değil, Bizi aydınlatırsanız sevinirim. selametle
   
avatar
mathsman 7 Ekim 2008 18:55 | Yönetici
50den fazla avatar var profil panelinde oradakileri beğenmedinizmi? İstersen sen bulduğun bir resmi gönder (40x40)  bana ben sana yükleyeyim.
   
avatar
drmatematik 7 Ekim 2008 18:45 | Üye

kardeş bak şu senin admin resmi çok güzel ondan bizede yokmu kıskandımm vallaaa saygılarfellow

   
avatar
mathsman 6 Ekim 2008 15:09 | Yönetici
Hoca camide . Hocam html kodlarında bir yanlışlık olmuş. 2 üssü n  eksi 1 olacak. Mersenne asallarının tanımı. Asal sayı tanımı değil elbette .(Hata düzeltildi)
   
avatar
drmatematik 6 Ekim 2008 10:51 | Üye
hoca bu yazıyı yazmışşın eline koluna saglık ama eger bahs ettiginiz asal sayı ki tanımınıda yapmışşsınız bizim bildigimiz asal sayı ise 2n-1 ifadesi asal sayıların değil tek sayı olarak tabir ettiğimiz 1 3 5 7 9... gibi sayıları genel terimidir.asal sayıların tümünü karşılayacak bir sabit formül yani genel terim henüz bulunamamıştır.bulunmuş olsaydı yukarıda bulunan yeni sayı için kimse ödül falan vermezdi tekarar kolay gelsin...
   

Zorunlu

Zorunlu