Natalie Mars Şimdiye kadar bulunan en büyük asal sayı Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

sayılar rakamlar2n-1 (n asal) şeklinde ifade edilen Mersenne sayılarının 46’ncısı bulundu. 243.112.609-1 sayısı yaklaşık 13 milyon basamaklı sayıyı elle yazmak iki buçuk ay sürüyor.
Tam olarak 12,978,189 basamaklı olan bu yeni ve en büyük Mersenne sayısını bulan Los Angeles California Üniversitesi (UCLA) matematik bölümünden Edson Smith ve ekibine bu buluş karşılığında, internette bağımsızlığı savunan bir sivil

özgürlükler örgütü olan Elektronik Sınırlar Vakfı (EFF) tarafından 100 bin dolar  (yaklaşık 125 bin YTL) ödül verilecek. EFF, bundan sonraki 100 milyon basamaklı ilk asal sayı keşfi için 150 bin dolar (yaklaşık 190 bin YTL), bir milyar basamaklı ilk asal sayı keşfi için ise 250 bin dolarlık (yaklaşık 300 bin YTL) bir ödül vereceğini açıkladı.
Şimdiye kadar bulunan en büyük asal sayı olan bu yeni sayının el ile yazılması yaklaşık iki buçuk ay sürüyor. Adını 17. yüzyıl Fansız âlimi Marin Mersenne’den alan Mersenne Sayıları , matematiksel olarak 2 sayısının herhangi asal bir kuvetinden 1 eksik, yani (2n-1) şeklinde formüle ediliyor. Bu durumda yeni sayının matematiksel karşılığı 243.112.609 -1 oluyor. Sayıyı görmek için buraya bakabilirsiniz.


İNTERNET GÜVENLİĞİ İÇİN

 
Büyük asal sayılar özellikle internet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli bir şekilde yürümesine olanak tanıyan şifreleme tekniklerinin geliştirilmesi için kullanılıyor. Her ne kadar günümüzde bankacılıkta kullanılan şifreleme teknikleri için UCLA’lı matematikçilerin bulduğu kadar çok basamaklı büyük sayılara ihtiyaç duyulmasa da, askerî bilgiler gibi önemli şifrelemeler gerektiren verilerin korunmasında kullanılacak asal sayıların olabildiğince fazla basamaklı olması gerekiyor.
 

NEDİR? ASAL SAYIKendisinden ve “1”den başka böleni olmayan pozitif tam sayılar olarak ifade edilen kavramdır. Mersenne asalaları ise  2n-1 (n asal ) şeklinde formüle edilen asal sayılardır. 19. yüzyıla kadar birçok matematikçi 1’i asal sayı olarak kabul etmiş olsa da bugün “0” ve “1” asal sayı kabul edilmez. Çünkü, “0” kendisine bölünemez, “1” sayısı ise, sadece kendine bölünebildiği için asal sayı olarak kabul edilemez.
kaynak  30.09.2008


Güncelleme: Bu haber eski bir haberdir.Bu yazıyı eklendikten sonra yeni sayılar bulunmuş olacaktır. En son bulunan asal sayıyı görmek için mersenne.org sitesini takip ediniz.

avatar
İrem 1 Ocak 2014 12:03 | Ziyaretçi
Teşekkürler!!Bana çok yardımcı oldu.
   
avatar
beto 20 Nisan 2013 21:25 | Ziyaretçi
süper süper hadi devam
   
avatar
Ersel Dağ 31 Ocak 2012 01:52 | Ziyaretçi
arkadaşın biri 6n+1 ve 6n-1 i işaret edip yaklaşım yapmış ben de 1 ayda bu sonuca varmış idim. excel de tablo yaparsanız. 3n+1 in yettiğini, 8 veya 2 ile bitenler hariç, çift sayılar olacak şeklinde , ayrıca belli iki asal sayının karesi arasında olanları bulurken diğerlerine bakmaya gerek kalmayacağından ve bir asal sayının karesi değilse şeklinde formüle edip, yine n sayısını eksi ile çarpım kullanırsak ve sonucu yine eksi ile çarparsak sayı doğrusunda diğer yöne giden sayıları da buluruz ayrıca kümeye 3 veya 2 yoksa ayrıca belirtiriz. sonra 1 de asal sayı olup hatta en asal sayı olup hatta tüm sayıları oluşturan asal sayı da diyebileceğimiz açıkken bu mantıksız sınırlamalar dar kafalılıktır. kim matematiği sınırlayabilir yani.0 a gelelim 0 diye birşey yok, yer değiştirmedir, belli bir yerde belli bir zaman aralığında, belirli şeylerin yerdeğiştirmesidir o kadar, diğer zırvalar(yokluk, hiçlik, vs ne diyorlar bunlar), mantık dışı ve akıl ötesi olup yalnız Allah bilgisindedir.erseldaged@gmail.com
   
avatar
-osman- 21 Temmuz 2011 18:59 | Ziyaretçi
hocam asal sayıların formülü genel olarak (6k-1) ve (6k+1) şeklinde ifade edilebilir bana göre . yani 2 ve 3 sayıları bu formüle uymuyor ancak diğer bütün sayılar uyuyor . yani aslında diğer bütün sayılar derken de örneğin k = 8 için 49 çıkıyor . 49 asal sayı değil . böyle istisnalar var ama zaten bütün asal sayıları verecek bir formülün bulunacağını da ben zannetmiyorum . en yakın haliyle ve istisnalar haricinde bulunanlar olucaktır elbet . benim de verdiğim örnekteki gibi.
   
avatar
snophi 20 Ocak 2011 17:30 | Ziyaretçi
tesekkurler ogretmenim bende 6. sinif ogrencisiyim ve bu odev bana gerekliydi matematikte elinize sağlık başarılar
   
avatar
mathsman 18 Ocak 2011 19:05 | Yönetici
Gülistan senin cevabın buradaki linkte. 13 milyon  basamaklı bir sayı olduğu için çıktı alman yada kopyalaman zor.
   
avatar
gülistan ışık 18 Ocak 2011 18:55 | Ziyaretçi

öğretmenim ben 6. sınıf öğrncisiyim size bi sorum olucaktı hemen cvplarsanız sevinirim:
acaba bugüne kadar kullanışmış en büyük asal sayı kaçtır?

   
avatar
beste tanzer 24 Mart 2010 13:06 | Üye

Bu fonksiyon s'nin 1 dışındaki her kompleks sayı değeri için tanımlıdır. Riemann Hipotezine göre bu fonksiyonun, (s) = 0 ifadesini sağlayan tüm önemsiz olmayan s değerleri, reel kısmı ½ olan düşey doğru üzerine düşer..

   
avatar
mimunlar 17 Kasım 2008 18:18 | Üye
Dahice... Emeğe saygı...
   
avatar
mathsman 2 Kasım 2008 23:32 | Yönetici
Tabi ki 2^n -1 şeklindeki sayılar asal olamayabilirler . GIMPS diye bir proje var.  Keşke bahsetseymişim. Bu projede bu kadar büyük asalları bulmak için gönüllülerin pc leri kullanılıyor. Binlerce bilgisayarın işlem gücünden yararlanılıyor. 2^n -1 şeklindeki sayılar denenerek (n asal olacak) çıkan sonuçlardan asal olanlar bulunuyor. Ben yazının kaynağına güvendiğim için çok incelememişim. "n asal olacak" ifadesini ekliyorum. Teşekürler.
   

Zorunlu

Zorunlu