Natalie Mars A4 kağıdının sırrı Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!
29 Kasım 2011
yazan: mathsman

Facebookta paylaş

a4 kağıdı"Yetmişli yıllarda üniversitede öğrenciyken derslerimizde ve laboratuvarlarımızda grup çalışmaları yapar ve sık sık raporlar hazırlardık. Bu raporları özenli hazırlamamız beklenirdi. Grup arkadaşlarımız bazen toplanarak bazen de ayrı ayrı çalışır, yaptıklarımızı birleştirir, raporlarınızı oluştururduk. O zamanlar rapor formatındaki önemli sorunlarımızdan biri hepimizin kullandığı dosya kağıtlarının boylarının farklı olmasıydı. Standart bir boyut yoktu. Her paketten farklı boyda kağıt çıkardı. Aynı gibi görünenler bile birkaç milimetre değişirdi. O yıllarda daha kaliteli gördüğüm bir kağıdın boyunu ölçmüş adres defterime kaydetmiştim(1). Kağıt almaya gittiğimde oradan istediğim bir cetvelle kırtasiyecinin şaşkın bakışları arasında ölçerdim.

21 cm'ye 29,7 cm... Değilse almazdım. Sonra o boyutta kağıda her yerde rastlamaya başladık. Bu şimdi herkesin çok iyi bildiği A4 kağıttı.

Bilgisayarların ancak bilgi işlem merkezlerinde olduğu o yıllarının büyük teknoloji harikaları hesap makineleriydi. Elimizden düşmezdi. Bir gün kağıdın boyunu enine bölünce çıkan 1.4142 sayısı pek tanıdık gelmişti. Bu karekök 2'den başka birşey değildi. Sanki büyük bir buluş yapmıştım. Oysa böyle bir kağıt oranının farkedilmesinin tarihi 1768'e kadar gidiyordu. Karekök ikinin anlamı çok basitti. Bu orana sahip kağıdı her ikiye katladığınızda uzun kenarın kısa kenara oranı hiç değişmeden 2 kalıyordu.

2'nin önemi kağıt üzerindekilerin aynı oranda büyütülmesini veya küçültülmesini sorunsuz yapmasından geliyor. Bu oranın avantajları ilk kez 1768'de Alman bilim adamı Georg Lichtenberg tarafından yazıldı (2). Bu yüzyılın başında Dr Walter Porstmann, Lichtenberg'in fikrini kullanarak çeşitli kağıt boyutları tasarladı ve 1922'de Almanya'da DIN 476 standardı olarak kabul edildi. Kullanımdaki en yaygın kağıt boyutu A4 olduğu için DIN A4 olarak adlandırıldı. Bu standart çok sayıda ülke tarafından kabul edildi. 1975'de uluslararası standart olarak kabul edildi (ISO 216). Şimdi ABD ve Kanada dışında hemen hemen tüm ülkelerdeki kağıt standardı budur. Amerikalılar da birgün kabul edecekler ama ne zaman? Onların letter boyutunu hep saçma bulmuşumdur, ısrarlarının inattan başka birşey olmadığına inanıyorum.

A4, A0'in 4 kez katlaması sonucu çıkan boyuttur. 210x297 mm boyutlarındadır. A0 kağıdın boyutu 841x1189 mm olarak tasarlanmıştır. Bu da tam 1 metre kare alana sahip olduğu anlamına gelmektedir.

A1: 0,5 m²
A2: 0,25 m²
A3: 0,125 m²
A4: 0,0625 m²

Kağıt boyutu için A dışında, aynı yaklaşımla hazırlanmış B ve C standartları da vardır. B0 ve C0 boyutlarının tanımı ile katlanarak B ve C serileri oluşturulmuştur. B daha çok kitap boyutu, C ise zarf boyutu olarak kullanılır. (3)
Kağıt boyutu standartları özellikle yazıcılar ve fotokopi için büyük kolaylık oluşturuyor.

(1) Cep telefonu olmayan yıllarda telefonları ve adresleri yazdığımız, cebimizde taşıdığımız küçük defterler olurdu.
(2) Paper size, Wikipedia, Paper size - Wikipedia, the free encyclopedia
(3) Markus Kuhn International standart paper sizes A4 paper format / International standard paper sizes

Yazının kaynağı: blog.milliyet.com.tr

Not: Bu yazıyı hazırlayan kişi yaklaşık 2 demek istiyor aslında.

avatar
ekremcavusoglu 31 Aralık 2012 16:24 | Ziyaretçi
yazı çok güzel ve eğiticiydi ancak 841 1189 la çarpılınca tam çıkan için tam değilde yaklaşık desek daha doğru olur
   
avatar
NURESER 20 Şubat 2012 20:54 | Ziyaretçi
MATEMATIK HAKKINDA IYI BIR SITE OLDUĞU KESIN. BEN DE GÜZEL BIR SITE OLDUĞU IÇIN BEĞENDIM
   
avatar
UsTa MaTeMaTiKcCci 25 Ocak 2012 14:37 | Ziyaretçi
Çok güzel bir site.Umarım daha fazla beğenisi olur.Nede olsa matematik çok önemlidir.Bu matematik sitelerinin çoğaltılmasını çok istiyorum.Fen ve teknolaji,matematik,İngilizce... Bu site çok hoşuma gitti. Paylaşım için teşekkürler ...
   
avatar
Samedcan 15 Ocak 2012 12:56 | Ziyaretçi
Gerçekten Matematik konusunda çok iyi bir site.Bu siteyi açıp varlığını devam ettirenlere kolay gelsin.Paylaşımların devamını beklerim.
   
avatar
deniz çakıcı 8 Ocak 2012 11:49 | Ziyaretçi
site gerçekten mükemmel ben şahsen çok beğendim saolun böyle bir site açtığınız için.
   
avatar
Ela Nur 12 Aralık 2011 14:17 | Ziyaretçi

Güzel bir site beğendim.

   

Zorunlu

Zorunlu