Natalie Mars Matematik yeteneğimiz kalıtımsal ! Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

beyin zeka kafaJohn Hopkins Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre matematik yeteneğimizi sağlayan en önemli iki faktör , doğuştan gelen yetenek veya ilk yıllarda alınan matematik öğretimi.

ABD’de gerçekleştirilen  araştırmaya göre  sayılarla ilgili doğuştan gelen duyarlılığın, matematik yeteneğine sahip olmada okulda alınan matematik öğretiminden daha önemli olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın başkanı bilim adamı Justin Halberda,  matemetikte iyi olmanın, kişinin doğuştan sahip olduğu yeteneğe ve okulda ilk yıllarda alınan eğitim olmak üzere iki faktöre bağlı olduğunu belirtirken, bu iki etkenin birbiriyle olan ilişkisini incelemek üzere bir test uygulamış.

Maryland’de bulunan John Hopkins Üniversitesi araştırmacılarından Justin Halberda, yaptığı testte yaşları 14 olan 64 çocuğa tahmini sayı algılama (ANS) adı verilen bir ölçüm uygulaması yaptı. Testin uygulandığı  çocukların hepsi geçmişte çok benzer matemetik öğretimi almış ve 5- 11 yaş arasında düzenli olarak matematik testlerine girmiş.

alt Uygulama ekibi, katılımcılara bilgisayar ekranında yanıp sönen ışık figürleri gösterdi. Her ışık, mavi ve sarı renkte olpu , 10-32 kez yanıp söndürüldü. Deneklerden 200 milisaniyelik sürede akıllarında kalan renk ve yanıp sönen ışık sayısını söylemeleri istendi. Bazı denekler renkleri ve sayıları daha kolay algılayabilirken, bazıları da zorlandı. Tahminleri en yüksek sonuçlar veren çocukların, zeka testlerinde en yüksek puan alan çocuklar olduğu ortaya çıktı.

Katılımcıların tümünün 5 yaşındayken, yani okula henüz başlamamış ve matematikle tanışmamışken IQ testine tabi tutulduklarını, testi başarıyla geçen çocukların IQ testlerinde en yüksek zeka seviyesine ulaşan olan çocuklar olduklarını belirtti.
Daha önceki  bir başka araştırmada da, bir Amazon kabilesinde eğitim görmemiş çocuklarla Fransa’da eğitim görmüş çocuklara ANS testi uygulanmış, iki grup arasında belirgin bir fark olmadığı ortaya çıkmıştı.

Halberda, okulda görülen matematik derslerindeki başarı ya da başarısızlıkların büyük oranda genetiğe bağlı olduğunu söyledi.

ABD’li araştırmacı ayrıca, ANS’nin güçlü bir test uygulaması olduğunu, buna rağmen %100 kesinliği olmadığını da ekledi.

Bu araştırmayla ilgili videoları bilgisayarınıza indirmek için linkleri tıklayınız.
Düşük çözünürlük (2,8 mb)
Orta çözünürlük (35,5 mb)
Yüksek çözünürlük (125,3 mb)
Kaynak

avatar
mataskı 10 Ocak 2012 20:11 | Ziyaretçi
Matematiğe aşığım çok kolay ..Çok da zevkli.
   
avatar
servin 7 Aralık 2008 22:52 | Üye

bence kalıtsal yetenekle ilgisinin olmadığını düşünüyorum calışırsan yaparsın cok zor değil:D

   
avatar
seda_yel2388 3 Ekim 2008 17:59 | Üye
arkadaslar er ya da geç çalışmaya başlarsa insan kalıtsal olsun veya olmasın basarır matematik zor değil!eğer olsaydı kimse yapamazdı hatta bizlerde dimi:)
   
avatar
karmaşık sayı :) 22 Eylül 2008 09:04 | Ziyaretçi
Çok pişmanım neden mat. çalışmaya daha erken başlamadım diye.. Çünkü gerçekten çok zevkli mat. çözmek ben bunun zevkin ibiraz geç aldım galiba :(((...Ama  olsun hiç birşey için geç degildir :D:D..Sonuçta önemli olan biryerlerden başlaya bilmek :D:D
   
avatar
cebir86 21 Eylül 2008 15:57 | Ziyaretçi
kesinlikle katılıyorum matematik insanı dürüst kılarrrrrrrrrr:D:D
   
avatar
ilke 16 Eylül 2008 20:22 | Üye

demek bende yetenek yok :D

   
avatar
mathsman 15 Eylül 2008 16:26 | Yönetici
Valla soralım istersen göz muayenesi yapılmışmı diye wink
   
avatar
MEHMET ALİ 15 Eylül 2008 15:11 | Ziyaretçi
BÖYLE BİR ÖLÇÜMÜN NEDNE SEÇİLDİĞİNİ DİĞER ÖLÇÜMLERE GÖRE NASIL BİR OLUŞTURDUĞUNU BİLMEDEN BU HABERİN DOĞRULUĞU NASIL ANLAŞILIR;AYNI ZAMANDA ÇOCUKLARA GÖZ MUAYNESİ YAPILMIŞMI?
   

Zorunlu

Zorunlu