Natalie Mars Matematik araçları seti Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

Altın spiral cihazıMatematik tutkunlarını heyecanlandıracak matematik araçlarından bahsedeceğim bu yazımızda. Macrol Scientific markasının sitesinde satışı yapılan matematik olimpiyat setini gördüğümde sizinle payşmak istedim. İilköğretim ve liseler için laboratuar araç ve gereçleri temin eden Kaynak Holding bünyesindeki bu marka ayrıca kimya, fizik ve biyoloji araç ve gereç ürünleride bulunmaktadır.

"Matematik olimpiyat seti" olarak tanıtımı yapılan bu araçlarla dokunarak, eğlenerek, düşünerek matematik ve zekanızı geliştirebilirsiniz.
Üç boyutlu düşünme , strateji geliştirme , tümevarım ve analitik düşünme yeteneklerinizi geliştirecek bu araçlardan bazılarını ve işlevlerini aşağıda görebilirsiniz.
Bir matematik öğretmeni veya bir öğrenci de olsanız okulunuzda veya evinizde bulunacak bu araçlarla matematik öğretiminizi zevkli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ben bu araçlardan bazılarını okulumuz ve çocuğum için almayı düşünüyorum.


alt ABAKÜS Abaküs bir sayı tahtası olarak adlandırılabilir. Abaküsle dört işlemin yanısıra, üslü, köklü işlemler, türev ve integral hesaplarınında yapılabildiğini gösterir. Abaküste işlemler yapmadan önce abaküs üzerinde sayılar oluşturmayı görmek gerekir. Alt kısımda bulunan her boncuk 1 değerliğinde, üst kısımda bulunan her boncuk ise 5 değerliğindedir. Bir basamakta 1 değerlik oluşturmak için alttan bir boncuk yukarı itilir.


alt ALTIN SPİRAL CİHAZI Çember çizmeyi biliyorsunuz, elips de çizebilirsiniz. parabol ve hiperbolü de çizebildiğinizi biliyoruz. Ya spiral nasıl çizilir? Logaritmik Spiral mi çizmek istersiniz, yoksa Fi sipiral mi? İsterseniz kendi spiralinizi çizin. Spiral deyip geçmeyin;hepinizin kafasının tepesinde en az bir Altın Spiral (Fi Spirali) var. Aynı spiralden galaksimizdede var. Tıpkısını ay çekirdeinde de görebilirsiniz. Gülde boynuzda,sümüklü böcekte, deniz kabuğunda ve daha nelerde, nelerde. Eski inanışlar "Tanrı'nın gözü" demişler bu spirale. Haydi beraberce birkaç spiral çözelim.


alt ÇİVİLERLE ALAN Pick TEOREMİ Bu yöntemle istenilen  geometrik şekillerin alanı bulunabilir. Örneğin; Elimizdeki lastiği çiviler üzerinde herhangi bir geometrik şekil meydana getirecek şekilde yerleştirelim. Lastiğin değdiği çivilerin yarısına,demediği çivilerin sayısının 1 eksiğini eklediğimizde o şeklin alanını bulmaktayız.
Alan=Lastiğin değdiği çivi sayısı\2+Lastiğin değmediği çivi sayısı-1


alt GEOMETRİK BÜTÜNLEME Beş parçadan oluşan beşyüz tane şekil yapma! Şaka. Ama; her parçayla yapılan altı şekli deneyebiliriz. Zekanıza güveniyormusunuz?...


alt GEOMETRİK CEBİR TAM KARE Bu araçlar sayesinde, "cebirle geometrinin evliliğini" gözlerinizle görür, gösterirsiniz. Soyut olarak izah etmeye çalıştığınız birçok kavramı somutlaştırır, akla yaklaştırırsınız. Cebire dokunur, cebiri yaşarsınız. Cebire geometrik hayat bir hayat giydirirsiniz. Öğrencilerinizin "neden?" "niçin?","nereden geliyor?" sorularına makul cevaplar verirsiniz. Hem öğretir, hem de eğlendirirsiniz. Binom açılımına, üslü ifadelere, Gasus toplamlarına, Tümevarıma dokunmak istermisiniz...Buyrun...


alt HAREKETLİ YÜZEYLER (Silindirden Koniklere) Noktadan doğruya, doğrudan düzleme, düzlemden uzaya ve daha sonrasına!... Silindirden Koniklere hareketli yüzeyler.


alt HAREKETLİ YÜZEYLER (Doğrudan Uzaya) Noktadan doğruya, doğrudan düzleme, düzlemden uzaya ve daha sonrasına!... Silindirden Koniklere hareketli yüzeyler.


alt KÜPLERLE İSPATLAR Dizilerle ilgili teoremler küpler, bilyeler ve değişik şekiller yardımıyla yapılır. Küplerle ispatlar, cebirdeki bazı eşitliklerin küplerle yani geometrik olarak ispatlanmasından ibarettir. İnsanlara karmaşık gibi gelen veya soyut olarak algılanamayan cebirsel bir ifadenin her seviyedeki öğrencinin kolaylık anlyayabileceği şekilde görsel olarak ispatlanmasıdır.


alt MUTLAK DEĞER PRATİK ÇÖZÜM ARACI Gördüğünüz bu araç ve ip sayesinde,çözümü yarım sayfa tutan bu denklemi saniyesinde göreceksiniz.


alt NAPIERİN KEMİKLERİ Napier'in kemikleri adıyla anılan hesaplama aletleri de çerçeve metoduyla çarpma temeline dayanmaktadır ve günümüzdeki modern bilgisayarların en ilkel numunelerinden sayılmaktadır. Bunlarda 0'dan 9'a kadarki herbir rakam için ayrı bir çubuk mevcuttur ve her bir çubukta o rakamın 1'den 9'a kadar ki katlarıda çerçevelerde yazılı bulunmaktadır. Bunlar ek bir de index denen çubuk vardır ki bu da rakamların,katlarını belirtmektedir. Napier'in kemikleri mekanik olarak çarpma,bölme ve karakök alma işlerinde kullanılmaktadır.


alt OLASILIK NORMAL DAĞILIM CİHAZI Sihirli bir matematik deneyi. Normal dağılımın içerisindeki olasılık işlemlerini gözlerinizle görebiliyorsunuz. Bilyeleri defalarca bırakın aşağıya..Her defasında aynı çan eğrisi çıkacak karşınıza. Olasılığa dokunmak, olasılığı yaşamak ister misiniz? İşte size dev bir deney aracı.


alt PASCAL ÜÇGENİ Pascal üçgeninin sırlarına ulaşmayan insanoğlu. Binom açılımı, fibonacci sayıları, kombinasyon, çift ve tek satılar, tam kare sayılar ve daha neler neler... Aynı zamanda bir renk ahengi vardır. Bu üçgen sayesinde binlerce desen oluşturmak mümkün.


alt PISAGOR TEOREMİ Geometrinin en önemli teoremlerinden biri olan pisagor teoreminin yüzlerce ispatı vardır.
1-Şekillerle pisagor teoreminin ispatı yapılmalı.
2-Pisagor teoremi kullanılarak başka hangi teoremlerin ispat edildiği araştırılmalı.
3-Pisagor teoreminin diğer bilim dallarına getirdiği kolaylıklar araştırılmalı.


alt TANGRAM DAİRE Tangram oyunu tek kişi ile oynanan ve bir ailenin tüm fertleri tarafından zevkle oynanabilecek bir oyundur. Oyun ekstradan bir kabiliyet gerektirmemektedir,sadece sabır,zaman ve herşeyden önce hayal kabiliyeti istemektedir. Tangram parçalarla oynanan oyunların en göze çarpanlarından biridir. Değişik sekil ve boyutlarından meydana getirilen tangramlarda amaç soyut ve somut anlam ifade eden şekiller yaratmaktır. OyKural gereği herhangi bir tasarımın yapılması durumunda bütün parçaların kullanılması şarttır.


alt TOPOLOJİK DÜĞÜM (Soru İşareti) Her problemin temel bir çözümü vardır, yeter ki işlemsel algoritma mantıklı örgülensin. Topolojik düğüm problemlerini çözerken dokunarak, eğlenerek, düşünerek, pratik ve zevkli çözümler üreteceksiniz.


Ürünlerin tamamını görmek için tıklayınız.


avatar
mathsman 10 Kasım 2008 20:16 | Yönetici
Bu kadar yazmanıza gerek yoktu. Sitesi yukarıda yazıyor oradan alabilirsiniz.
   
avatar
girlas 10 Kasım 2008 20:06 | Üye
yaa neden bu bilgileri veriosunuz ben alamıorum derslerim için gerekiyor resımleri falan almak istiyorum ama olmuo alamasam girmicem bidaha tamam herşey hoş güzelde kardeşim lasım bunlar derslerm için nediye bakıormm yaa nasıl alabilirim nerden bulabilirim bu bilgilerifellow angry


   
avatar
nur56 13 Eylül 2008 13:01 | Üye
evet bende nasıl alabileceğimi öğrenmek istiyorum. Hemde  mümkünse en kısa zamanda.Teşekkürler.
   
avatar
mathsman 2 Eylül 2008 20:16 | Yönetici
Yazıyı okuyunuz.angry
   
avatar
lemmat 2 Eylül 2008 14:50 | Ziyaretçi
Nerede satıldığını ve fiyatını öğrenmek istiyorum. Saygfılar...
   

Zorunlu

Zorunlu