Natalie Mars Matematiği değil matematik yapmayı öğretiniz Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

matematik öğretimi
Okullarda Matematik  Öğretimi
Bilgi Çağında nasıl bir insan yetiştirmeliyiz?
Kritik düşünemeyen ve bilgi üretemeyen milletlerin Bilgi Çağı’nda mutlu olma şansları da yoktur. Bu nedenle her seviyedeki okullar, milli tarih ve kültür bilincini, kritik düşünme becerilerini, sorgulama cesaretini, öğrencinin bireysel kabiliyetlerinin farkına varmasını ve geliştirmesini, bir toplum ve bir kültüre ait olma bilincini, yaratıcı gücünü, bireysel ve işbirliği halinde çalışma ve iş yapma alışkanlığını kazandırmayı ve bunu bir bütünlük ve denge içinde sürdürmeyi başarmalıdırlar.

Okullarda "Matematik Yapmayı" Öğretmeliyiz
Okullarda, matematik bilgi ve kuralları ezberletmeden vazgeçip matematik düşünme ve matematik ifade etme ve matematik yapmayı öğretmeliyiz. Matematik evrensel bir dil olduğu için gerçek hayatı anlamamızı ve en etkili bir şekilde ifade etmemizi sağlayan akli bir bilimdir. Herhangi bir fikrin bilimsel olması demek, o fikrin gözlem, deney, matematik mantık ve matematik yoluyla doğruluğundan emin olunmuş bilgi demektir. İşte bu doğru ve güvenilir bilgi kullanılarak gerçek hayat problemleri çözülürse hayat kolaylaşmış oluyor. Bu nedenle, okullarda matematik yapma ve matematik ifade etme becerilerini kazandırmak oldukça önemlidir. Bu beceriler, problem yaratan insan yerine, problem çözen insan tipini yetiştirmeyi de sağlayacaktır. İnsanlar, matematik bilgi ve mantıklı düşünme olmadan olayları değerlendirdiklerinde yetersiz anlam verme dolayısıyla hem kendilerine hem de topluma zarar vermektedirler. Öğretim ortamlarında, çocukların kendi fikirlerini oluşturmalarına yardımcı olmaz ve izin vermezseniz, düşünemeyen, sorgulayamayan ve üretemeyen bir insan modeli çıkarırsınız. Bu insan tipi kendi başına düşünüp üretemediği için başkalarının fikirlerini, değerlerini, ürettiklerini değiştirerek kullanma ve hile yapma yolunu tercih eder. Başkalarından çözüm bekleme alışkanlığı kazanır. Toplumumuzdaki bilimsel aşırma ve kalitesiz insan davranışlarının hem nedenini hem de çözümünü eğitimde aramak gerekir.
Matematik Öğrenmek Zorundayız
Matematik öğretmek demek, soyut kavramları ve kuralları öğrencilere ezberletmek değil, gerçeğin modellenmesini temel alan, problem çözme ve anlamlandırma süreci ile oluşan bilgi ve yine bu süreç içinde gelişen beceriler olarak algılanmaktadır. İnsanoğlu niçin Matematik öğrenmek zorundadır? İnsanoğlunun karakteristik vasfı, düşünen ve akıl yürüten bir varlık olmasıdır. Düşünme ve akıl yürütme, bireyin kendisini, doğayı ve karşılaştığı yeni problemleri, doğa ve insan tarafından üretilmiş değerleri anlama ve sorgulayarak, irdeleyerek, ilişkilendirip, simgeleştirip, karşılaştırıp sistematik kurarak sonuç çıkarmak, bilgi ve deneyim oluşturmak etkinliklerini içerir. İnsanoğlunun düşünme ve akıl yürütme dünyası, karşılaştığı problemleri çözme sanatını, bilgi keşfetme, yaratıcılık, sanat, estetik yapma, sistem kurma, yüce değerleri doğru anlama ve haz duymayı, kendi özgür irade ve düşünme gücünün farkına varmasını içerir. İşte bu düşünme ve akıl yürütmeye dayalı güzelliklerin, sanat ve estetik değerlerin hayat bulduğu alanlardan bir de matematiktir. Sadece, bunlar bile bir insanın matematik öğrenmesi için yeterli bir neden sayılmaz mı? Ne yazık ki ezberci matematik öğretimi yüzünden çocuklar, düşünme sanatının inceliklerinden, matematik içindeki düzenlilikten, sistematikten ve estetikten nasip almadan ve anlayamadan okumaktadırlar. Çünkü öğretenlerde öyle yetiştirildiler. En temel kavramlardan biri olan rakam veya sayı kavramını tanımlamaya çalışınız. Başaramadığınızı görebilirsiniz. İfade edemediğinizin ve anlamadığınızın farkına varabilirsiniz. Doğanın bir dili varsa o da matematiktir. O halde, doğa içindeki olguları, insanın kendisini ve sahip olduğu değerleri anlaması için matematik öğrenmesi gerekmez mi?
Prof. Dr. Halil ARDAHAN
Not: Halil Ardahan hocama yazısından ve bizimle paylaştığından dolayı sonsuz teşekkürler.

avatar
Hüseyin koç 16 Eylül 2017 11:45 | Ziyaretçi
Halil hoca yazarda guzel olmazmi. Halil hocanın telofon nosu nu bilen varmi
   
avatar
burkdsabu 12 Aralık 2010 21:14 | Ziyaretçi
Hocamızında dediği gibi matematik yapmayı öğretmeliyiz.Bu olursa matematik sıkıcı olmaktan çıkar tam bir eğlence aracı olur.
   
avatar
YASEMİNTAN 14 Mart 2010 23:42 | Üye
Teşekkürler söyledikleriniz çok güzel isterimki biz öğretmenlerin matematiği öğrencilere öğretme aşamasında kısıtlamalar olmasa .
   
avatar
genclik84 2 Şubat 2010 13:00 | Üye
halil hocam teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş. derslerimize girdiğiniz zamanlarda da eğitimin bu şekilde olması gerktiğini çok vurgulamıştınız. şimdi bir öğretmen olarak sizi daha iyi anlıyorum.
   
avatar
halukdongel 24 Aralık 2009 17:50 | Üye
teşekkürler halil hocam, ben de eski öğrencilerinizden daha yakın bi zaman önce mezun olanlardan Haluk. yazınız çok güzel olmuş inşallah biz de bu yolda başarılı olarak başarılı ve düşünen insanlar yetiştiririz..
   
avatar
p9nar 14 Ekim 2009 07:03 | Üye
 sayin Ardahan
 gercekten cok guzel 1 yazi olmus. bildiginiz gibi hep ayni tas ayni hamam gidip duruyor. hala yaris ati gibi yaristiriliyoruz. haliyle ogrencilerin amaci da ogrenmekten ve anlamaktan cok, direkt ezberlemeye kaciyor sistemin yanlisligi nedeniyle. ne zaman degistirilecek bu sistem,bilmiyorum!
   
avatar
Müleyke Şeker 11 Ekim 2009 18:31 | Üye
Çok güzel demişsiniz, bize üniversite hayatımız boyunca da hocalarımız böyle dedi de hayatın gerçekleriyle yüzleşince... Yani bu denilen için vakit lazım, sonra bi kitaba vs. bağlı olmamak lazım daha doğrusu sbs vd. gibi türkiye gerçeklerinin olmaması lazım...
   
avatar
NoName 25 Ağustos 2009 17:23 | Üye
Keşke veliler ve öüretmenlerde olaya bu açıdan baka bilse
   
avatar
dear23 19 Ağustos 2009 23:54 | Üye
sayın hocam aslında derslerde hep söylüyordunuz fakat bizler algılayamıyorduk.Şimdi okullarda çalışlmaya başlayınca daha iyi algılandı fakat ben sıkıntıyı üniversitelerin eğitim sistemine de bağlıyorum uygulamanın çok az olduğunu düşünüyorum ben 4 sene boyunca sadece sizin ve prof dr Yaşar Baykulun derslerinde uygulama yaptığımı hatırlıyorum saygılarımla.
   
avatar
fahri_01 13 Ağustos 2009 14:21 | Üye
Sayın ARDAHAN,bu paylaşımız icin öncelikle çok teşekkür ediyorum.Ama şunu da belirtmeliyim ben üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim.İlköğretimde olsun lise de olsun ben hiç matematik yapamadım.Neden? Çünkü öğretmediler,Ben mi öğrenmek istemedim? Hayır.Sevdirmediler..Öğretmenler üniversite de  öğrenci psikolojisi diye bir ders görmüyorlar mı?Ben buna istinaden söylüyorum.Aslında doğruyu herkes söylüyor,sen ben o uyguluyor.İşte asıl inilmesi gereken nokta şu.Bildiğimiz doğruları yapmıyoruz.Neden?? Teşekkür ederim tekrar sayın Prof.Dr. HALİL ARDAHAN
   

Zorunlu

Zorunlu