Natalie Mars Matematik hayat da kurtarıyor Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

altMatematik uzman ve öğretmenlerinin en sık karşılaştığı sorudur "matematiği günlük hayatta nasıl kullanırız ?" sorusu. Bu sorunun cevabı arayanlar için ikinci bir haberimizde bu yazı olacak. Daha önceki bir yazımda  türevin Biyoloji,  Fizyoloji, Ekonomi ve Enerji alanlarında nasıl kullanıldığından ayrıntılı olarak bahsetmiştim. Şimdi ise size Aksiyon dergisinin son sayısındaki bir haberden bahsedeyim. ABD, Kanada, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerde 'matematiksel tıp'  denilen yeni bir alandaki çalışmalar kanser ve kalp hastalıklarından hücre modellerine kadar tıbbın birçok alanında kullanılmaya başlanmış. İstatistik ve veri uzmanlığının aktif bir şekilde kulanımı hayat kurtarmaya başlamış. 2000 yılında geliştirilen difransiyel denklemden oluşan matematiksel model, tümörlerin hangi yöne yayılacağı konusunda sıhhatli bilgiler sağlamış.

Yazını tamamını okumanızı tavsiye ederim.
'Matematik artık hayat kurtarıyor' yazısı için tıklayınız                              

avatar
mathsman 6 Ocak 2013 22:45 | Yönetici
Gizem, yazının bitiminde linkte yazının orjinali var. Aksiyon dergisinde yayınlanmış bir yazı. Yazıyı kimin hazırladığı belli değil.
   
avatar
Öğrenciyimbenya 6 Ocak 2013 14:15 | Ziyaretçi
Matematikle alakalı bilimsel bir yazı yazacağım ödevime, bu yazıdan bazı alıntılar eklemek istiyorum izninizle. Yazıyı yazan kişinin adını öğrenebilir miyim?
   
avatar
frdi 12 Ekim 2009 15:09 | Üye
gereken önem verilseydi zaten şimdi abd nin uşağı konumunda bulunmazdık..yeni nesil biraz daa bilinçli en azından büyüklerimizin yapamadıklarını bizler yerine getircez inş..
 

Balboncuk,yolunu tutturmana bağlı.ii bi öğretmen olup özel ders furyasına katılırsan paraya para demezsin ama bilim adamı olcaksan iş zor alın teri denilen para orda kazanılıyor.matematik okuyorsan da önemli olan bilime yönelmekdir bence.hem zevkli hem de asalaklık yapmamış olursun


   
avatar
mathsman 6 Ekim 2009 16:17 | Yönetici
frdi, matematikçiler değilki bu sadece türkiyede el üstünde tutulması gerekiyor her zaman akademisyenler
   
avatar
frdi 29 Eylül 2009 23:37 | Üye
matematiğin bukadar önemli olduğu bir dönemde matematikçilere verilen önemde ortada
   
avatar
diceday 15 Eylül 2009 14:25 | Üye
  
  Kararsız kaldığınız 3-4 seçenekten birini matematik kullanarak o kadar hatasız seçebilirsinizki inanının insan çok şaşırıyor. her bir seçeneği kriterlerle sınayın ve 1 den beşe kadar puan verin..eğer iki seçenek eşit çıkarsa parametreleri kendi arasında sıralayın..buna göre sizin için en önemlisinden en önemsizine doğru katsayılar verip çarpın..

 Yazıyı okdum.. Tabiki çok beğendim.. Ama matematiğe olan hayranlığımda ne bir eksilme ne bir artma oldu.. Matematik sanattır.. Öyle bir sanattırki bilgi, algoritma ve operatörlerinin yüzde 90'ı yaşadığımız hayatı kolaylaştırmada işe yarar. Hatta onsuz hayat kaosa dönerdi. Matematisel tıp bir nevi uygulamalı matematikçilerin çalışma sağasıdır. Bir atom altı parçacıığın yayılma hızı hakkında konuşamazsanız fizik hakkında konuşmaya hakkınız yoktur. Hiçbir yere varamazsınız. Bunu size difransiyel denklemler verir. Bu çok alt düzeyde bir kullanımdır. Daha niceleri vardır! Ama bir matematikçiyi etkileyen başka şeylerdir. Mesela kompleks fonksiyonlar teorisi dersinde bir fonksiyonun işlevi ile asala sayıların sonsuzua yaklaşma hızı hakkında malumat sahibi oluruz! "Kes kel alakadır" Ama evet arada bir ilişki çıkmıştır!

 Yada meşhur kök2 saysının irrasyonel sayı oluşunun ispatı. Hiçbir cebirsel polinomun kökü olamayan transandantal saylar! Bunlar büyüleyici güzelliktedir. Pi sayısı sayı doğrusu üzerinde bir adrese sahiptir. Bir noktadır. Ama hep düzensiz gider. O halde yeri nsaıl sabittir? Yoksa değil midir?

 Zaten sorunun kendisi de saçmadır: Gerçek hayat derken matematik yapanlar yada bu soruyu soran sen başka bir yerde mi yaşıyorsun?
 
 Matematik sanatının sanatını sadece matematikçiler yada "matematik geni" olanlar anlar ve sever. Kainatın dili hakkıdna malumat sahibi olmak büyük bir ayrıcalıktır. Yanlışlanamayan teoremlerle aslanlar gibi matematikler inşaa etmek inanaılmazdır! 

 Matematik seyiricisi

 
   
avatar
matemematik tutkunu 27 Temmuz 2009 19:20 | Üye
evet matematik gereksiz gözuksede heryerde işimize yarar ve matematik ne kadar az para kazandırsada ben matematikçi olacam wink
   
avatar
hytmatematikdmk 4 May 2009 22:24 | Üye

bir gün herkes matematiğin sadece sınavlar için değil hayat için gerekli olduğunu anlayacak...

   
avatar
mert pektaş 2 May 2009 23:46 | Üye
mtmtkçi ye katılıyorumwink
   
avatar
mtmtkçi 28 Nisan 2009 22:40 | Üye
matematik bazılarının gözünde çok gereksiz gibi gözüksede işte bikez daha nekadar önemli ve ayrıcalıklı olduğu kanıtlanmıştır...
   

Zorunlu

Zorunlu