Natalie Mars Matematik evrensel midir? Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

piMatematiğin evrensel bir dil olduğunu hepimiz düşünüyoruz elbette. Ancak, böyle bir soru nerden aklıma geldi derseniz cevabı oldukça basit. Siz hiç bir hesap makinesinde ondalık bir sayının virgül  ayracıyla ayrıldığını gördünüz mü? Yada klavyenizdeki sayı tuşlarının arasında bulunan nokta tuşuna tıkladığınızda ekranda nokta yerine virgül çıktığına dikkat ettiniz mi? Bunun gibi ayrıntılar neyi ifade ediyor diyorsanız Türkiye deki matematik o kadarda evrensel değil.

Bir matematik öğretmeni olarak sizlere dikkatimi çeken bunun gibi durumlardan bahsedeyim. İlk dikkatimi çeken durum virgül ve nokta ayraçlarının matematikteki kullanımı oldu. Diğer gelişmekte olan ülkelerde durum nedir bilmiyorum ancak; biz ondalık bir kesrin tam kısmını ondalık kısımından ayırırken virgül, İngiliz ve Amerikalılar ise nokta kullanmaktadır.

Örnek site 1
Örnek site 2
 
 
 
 
 
Matematikteki ondalık kesirlerde virgül veya nokta gösterimini ilk kimin kullandığını  bilmiyorum. Ama bir çok ingilizce kitapta , sitede  ondalık ksımı ayırmak için nokta kullanılıyorsa bu sembolün matematikteki evrensel kullanımına bir kanıttır. Hatta ondalık kısmı ayırmak için noktanın evrensel olarak kullanıldığına diğer bir örnek ise elimizdeki klavyelerdir. Bilgisayarınızda bir belge yazarken sayı bölümünde bulunan nokta sembollü tuşa bastığınızda virgül yazacaktır. Bunun  böyle olmasının nedeni,  ondalık ayracın virgül olması kabülünün kanunlarla belirlenmiş olmasına rağmen matematik kitaplarında ve bilgisayarlarda yerini almamış olmasıdır( bknz madde 9 , madde 2). İlköğretim veya lise matematik kitaplarında bir sayının ondalık ksımını tam kısmından ayırmak için virgül kullanılmaktadır. Ondalık ayracı olarak virgül kullanılıncada geriye binlik ayraç için nokta kalmaktadır.
 
2.122.517,45                       2,122,517.45
 Türkiye'deki  kullanımı                            Evrensel kullanım
 
Peki bu iki kullanımı kıyaslamak istesek hangisi daha kullanışlı ve mantıklıdır sizce? Bence mantıklı olan virgül ve nokta sembollerinin dilbilgisindeki anlamlarına göre kullanmak daha mantıklıdır. 2,122,517  içindeki binlikleri ayırmak için  virgül kullanmak sayının daha bitmediğini ifade edecek, sayının tam kısmı bitip ondalık ksımına geçileceği zamanda sayının tam kısmının bittiğini ifade edebilmek içinde nokta kullanmak (2,122,517.45) daha mantıklı , virgül ve noktanın anlamlarına daha uygun olacaktır.
 
Geometriden farklı bir sembol kullanımına örnek vermek gerekirse açı için kullandığımız  " ^ " sembolüdür. Bu sembolden daha çok
alt   sembolu kullanılmaktadır(bknz).
 
Bu gibi farklı kullanımları görüpte Türkiye de evrensel bir matematik dili kullanıldığını söylemek pek mümkün görünmüyor.

avatar
turkuazyunus 4 Haziran 2013 10:21 | Ziyaretçi
Ben yukardaki sayilari tam anlayamadim, mesela 6,888.5 nasil okunur?
   
avatar
zfrucem 24 Temmuz 2009 14:41 | Üye
biz niye evrensel kullanıma uymuyoruz
   
avatar
s_m-yy 14 May 2009 02:58 | Üye
tamamen size katılıyorum e o zaman ünlü matematikçilerimiz veya biz matematik tutkunları buna nasıl müdahale etmiyoruz madem evrensellik istiyoruz o zaman bu dile getirilmeli öğle değilmi???

(çok güzel bir paylaşım mathsman teşekkür ederim)
   
avatar
edison 19 Nisan 2009 13:09 | Üye
bencede evrensel kullanım daha doğru yani daha mantıklı bu tabiki bence :)
   
avatar
efsanesi 11 Nisan 2009 17:53 | Üye
bence de sana tamamen katılıyorum yani mantıklı düşününce
   
avatar
ayseldemirez 10 Nisan 2009 14:30 | Üye
bencede virgül kullanımı ondalıktan sonra nokta kullanımı daha mantıklı.DEnildiği gibi nokta ve virgülün kullanım tanımalarına göre denilen doğru.Nokta bitişi virgül ise devamı gösterir.
   

Zorunlu

Zorunlu