Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

matematik kitabı

PETROS AMCA VE GOLDBACH SANISI (roman)

Matematik ve matematik romanlarından hoşlanıyorsanız beğenerek okuyacağınız bir kitap. Kitabın, 1792 yılından bu yana matematikle ilgili bir çok kişinin  çözmeye çalıştığı Goldbach Sanısı'nı konu alması edebiyat tadının yanında matematiksel bir zenginlik de ekliyor. Her şey Goldbach'ın Euler'e yazdığı bir mektupla başlamıştı. "2'den büyük her çift sayı, iki asal sayının toplamına eşittir." Böyle ifade edilen Goldbach Sanısı, şu anda matematikte çözümü bulunamamış en büyük (ya da en zor) problemlerden birisi olarak kabul ediliyor.

Kahraman Petros Amca, kendini bu "kazık" problemi çözmeye adamış bir matematikçi. Bu amaç, onda yıllar geçtikçe bir tutkuya dönüşür; öyle ki çevresinden uzaklaşmaya başlar. Yıllar içinde kendini tüm yakınlarından, kardeşlerinden, hatta matematik aleminden uzaklaştırır. Hayatında tek bir amaç vardır: Goldbach Sanısı'nı çözmek. Petros Amca bütün bunların sonucu olarak Atina'da küçük bir köye yerleşir ve burada bir münzevi yaşamı sürmeye başlar. Bir süre sonra sayılar onun gözünde cansız varlıklar olmaktan çıkar. Her biri farklı kişiliklere sahip, yaşayan varlıklardır artık sayılar. En zor zamanlarda bile problemi çözeceğine dair inancını hiç bir zaman yitirmez. Petros Amca, çözümün mutlaka bir yerlerde olduğunave onu bulabileceğine emindir. Tam sayılarla çalışırken kendini vefalı dostlarının yanında hissetmektedir.

Köyde bu problem üzerine çalışan Petros'un kafasında yavaş yavaş başka düşünceler de belirmeye başlar: Matematikçi olunur mu, matematikçi doğrulur mu? Matematik ve geometri de mükemmelliğe ulaşmak neden asıl olarak gençlik dinamizmini gerektirir? Dâhi olmayan matematikçi unutulmaya mahkûm mudur? Matematikle tutkulu uğraşmak hayatı tutkulu bir biçimde yaşamaya engel midir? Kendini bir şeye adamak basitçe bir hayata tutunma çabası mıdır, yoksa yaşarken sonsuzluğa erişmeyi düşleyen bir saplantı mıdır?

Matematikçileri hayatın akışından kopuk, kafalarını sayılara ve formüllere takmış donuk ve can sıkıcı insanlar olarak düşünüyorsanız, sıkı durun; bu romanda hayatıyla, özverileriyle, yaratma sancılarıyla son derece tutkulu ve hırslı bir karakter,hatta kıskanç bir aşıkla karşılaşacaksınız. Ayrıca İngiliz yayınevi Faber and Faber, Goldbach Sanısı'nı çözecek kişiye 1 milyon dolar ödül veriyor. Yalnız, Türk okuyucularını uyaralım; bu ödül yalnızca ABD ve İngiliz vatandaşları için geçerli.

Everest Yayınları
 
 

Matematiksel Kavram Yanılgıları ve Çözüm Önerileri (araştırma)

Öğrecilerin  orta öğretim matematik eğitiminde  karşılaştırğı zorluk ve kavram yanılgıları üzerine yapılmış olan araştırmaların derlendiği bir kitap. 1960 yılından bu yana dünyada yapılan bu konuyla ilgili araştırmaların  derlenip türkçeye çevrilmesiyle oluşturulmuş olan kitap matematik öğretimi için yol gösterici bir kaynak. 2008 basımlı bu kitapta , dünyadaki alanında uzman bir çok kişinin yapmış olduğu araştırmalar titizlikle incelenerek öğrencilerin karşılaştığı kavram yanılgıları ve çözüm önerileri şu üç ana tema etrafında şekillendirilmiştir.
 
- Ele alınan kavram hakkında literatürde rapor edilen öğrenci zorlukları ve öğrencilerin sıklıkla sahip oldukları yanılgıların açıklanması.
- Bahsedilen bu zorlukların aşılması ve yanılgıların giderilmesi için geliştirilen çözümler.
- Ortaöğretim programının öğrenci zorlukları ve kavram yanılgıları açısından değerlendirilmesi.
 
Pegem Akademi Yayıncılık

avatar
drmatematik 19 Kasım 2008 09:57 | Üye
saygılar ve sevgiler hoca mrb naslsın fazla görüşemiyoruz iş güç bizi mahfediyor dersanecilikte ne zor zanatmiş be görüşmek üzre..........
   

Zorunlu

Zorunlu