Natalie Mars Einstein'ın matematikte başarısız olduğu üzerine Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

einstein ayştaynSizde benim gibi Albert Einstein'ın ilkokul yıllarında matematikteki başarısızlığı ile bir çok hikaye duymuşsunuzdur. Belki de bazılarımız Einstein'ın matematikteki başarızlığını duyarak teselli bile olmuştur. Ancak bu durum hiçte öyle değilmiş. Walter Isaacson‘un kaleme aldığı "Einstein’ın Biyografisi" kitabında bu inanıştan  "Büyük bir kanıya göre, Einstein’ın matematikte tökezlendiği söylenmekte. Bu iddaanın kanıtı olarak ise “herkes biliyor zaten” diye bir sav ortaya atılmakta, binlerce web sitesinde, kitaplarda." diye bahsetmiş.

altPeki bu safsataların çıkış noktası neresidir. Bunun sebebi,  popüler bir gazetedeki  "Robert Ripley 'in İster İnanın İster İnanmayın" adlı karikatür köşesiymiş. Ripley, ister inanın ister inanmayın köşesinde öne sürdüğü iddaalarda hiç bir kanıtı olmadan gelişi güzel yakıştırmalarda bulunmuş. Ripley,  yaptığı işte çok tutlmasından dolayı bir çok yayın Robert Ripley'i kaynak göstermiş ve bu şekilde bir inanış oluşmaya başlamış.
Bu safsata ile ilgili ilginç bir hadiseyi Walter Isaacson  kitabında şöyle anlatmış;

1935′te Princeton’da yaşayan bir haham, Einstein’a , üzerinde “Dünyanın En Büyük Matematik Dehası Matematikte Başarısızdı” gazete parçası gösterdiğinde, Einstein gülerek “Ben matematikte asla başarısız olmadım. 15 yaşıma varmadan önce diferansiyel ve integral matematiğinde konularında uzmanlaşmıştım” diye cevap vermiş.


avatar
Efe 22 Mart 2018 19:42 | Ziyaretçi
Tabi yani eğer matematikte kötü olsaydı ona matematik dehası denemezdi akıl var mantık var ama bir teorim oldu matematikte kötü olup IQ şu yüksek zannettim ama burdan gerçeği öğrendim saolasin kardesim
   
avatar
boşver 31 Mart 2013 21:06 | Ziyaretçi
ya onu bunu bırakın.adam sonuçta atomu küçülterek atom bombasını yaptı.
   
avatar
mathsman 21 Aralık 2011 23:53 | Yönetici
Yazının altındaki beğen butonunun altında "Yazıcı Uyumlu Görünüm" diye bir link var. O sayfaya gittiğinde sayfayı seçcebilirsin. crtl+c tuşlarına bastığında pcnin hafızasına kopyalanmış olur.
   
avatar
Seda nur 21 Aralık 2011 19:27 | Ziyaretçi
8.Sınıf öğrencisiyiim. Ve matematikten nefret ediyorum. Kin ne derse desin çok yorucu. Sıkıcı demiyorum yorucu. Abim bayağı zeki olmuş matematikte fakat ben olamıyorm. Test çözüyorum eğer doğru olursa ilk soru diğerleride gelri düşüncesiyle.. Çözüyorum 1 yanlış 2 yanlış di yiter... Bıkıyor insan. (kendi adıma konuşuyorm) .. Mat. gazetesi oluşturmam gerekiyor ve bu sözlerden yararlanmalıyım.. Kopyala yapılmıyor
   
avatar
tuğrul 13 Ekim 2011 19:43 | Ziyaretçi
a yi hayatta başarı olarak tanımlayalım o zaman a=x+y+z x çalışmaktır y oyundur z ise ceneyi tutmasını bilmektir
   
avatar
önemi yok 18 May 2011 21:35 | Ziyaretçi
muharrem coşkun arkadaş,


***************. bu adam dünyaya bakışımızı tümden değiştirmiş biri. deha dediğin şeyin küçük yaşta okuyup yazmakla bir ilgisi yok. hem newton'un da okulda ilk başta çok başarısız olduğu biliniyor. ayrıca, karısı okulu bitiremezken nasıl oluyor da einstein bitirebiliyor? madem einstein planck'ın teorisini çaldı, neden Planck onu yanına çağırıp iş imkanı verdi, çalışma imkanı verdi? madem poincare'den, lorentz'den çaldı, niye bu adamlar einstein'ı suçlamadı? madem özel görelilik geometrisi minkowski'ye aitti, niye bu geometri özel görelilik kuramından sonra ortaya çıktı? hepsini geçtim einstein matematikçi değil, fizikçi. zaten yaptığı iş denklem üretmek değil, fiziksel gerçeklikleri ortaya çıkarmak. hilbert dediğin adam sadece genel görelilik denklemlerini bulabilmek için einsteinla yarışa girmiştir - ki özgün fikirler yine einstein'a aittir. hem einstein'ı ünlü yapan adam (eddington) yahudi değil, bir ingiliz.

einstein henüz 15 yaşında diferansiyel - integral hesaplarla uğraşıyormuş bu normal bir durum mu??? sen zaten hep yahudileri suçla yok efendim bunlar salak ama iyi örgütlü falan filan. patent ofisinde işe girmesinin sebebi hocalarına baş kaldırması okuldaki otoriteyi kabul etmemesi.

newton yahudi olsa, gauss yahudi olsa onları da suçlardın sen Allah bilir. evet einstein'ın birdenbire oldukça büyük bir ün sahibi olduğu doğru ama ne o bu ünü kötüye kullanmaya çalışmış ne de sebebi yahudilerin tüm dünyayı ele geçirmiş olması.
   
avatar
muharrem coşkun 5 Ocak 2011 16:53 | Ziyaretçi
Einsteinin sadece matematikte değil aslında abartıldığı kadar fizikte bile başarılı olduğunu sanmıyorum.Einstein Siyonistlerin her alan da bir yahudi miti kapsamında oluşturulmuş bir sahte kahraman.Freud gibi marx gibi .hatta sadece hoplayıp zıplamaktan başka birşey yapmayan Chaplinin sinema dehası ilan edilmnesi gibi.Evrensel yahudi gücü olağanüstü sermaye ve iletişim gücüne sahip.O zamanlar gazeteler ve dergilerdi.Şu an İnternet.Hepsi Yahudi asıllıların kontrolünde.Bu tesadüf değil aslında Yahudiler çok zeki de değiller. ama müthiş bir işbirliği var aralarında.Einsteinin hiçbir özgün bulgusu yok.Görecelik Maxwelle başladı.Matematiğini Poincere ve Lorentz yaptı.Geometrisini ise Minkowski.Fotoelektrik olaya gelince Kuantum Fiziğinin kurucusu Planctan kopyadan başka değil.Einsteinin bir tek matematiksel bağıntısı yok.Sadece boş tartışmalara girmiş(çoğunu da kaybetmiş) bir demogog.20. yüzyılın son yaratıcı matematikçisi Hilbert onunla biraz yazışıp seviyesini anlayınca şu meşhur sözü söylemekten kendini alamamış ' Fizik fizikçilere bırakılamayacak kadar önemlidir' bence medya maymunu başka bir şey değil.Gerçek dahiler Newton gibi Gauss gibi çok küçük yaşlarda olağanüstülük gösteren kişilerdir.einstein in biyografisinde böyle bişey yok.çok geç konuşan sınıflarını zar zor geçen biri.Pekçok sınıf arkadaşı onun üniversitede okulunu bile sırp karısı Mileva maricin sayesinde bitirebildiğini itiraf eder.doğal olarak bir fizikçi olarak iş bulamamış arşiv memuru olmuştur.Patent enstitüsünde olduğundan orada onun bunun çalışmalarını.............neyse Einstein konusu uzun 21.yy pekçok şarlatan gibi onuda açığa çıkaracak buna eminim.
   
avatar
matematik08 2 Nisan 2010 15:38 | Üye
ewt benimde mat. düşüktü şimdi düzeldi eskiden mat. hemen sıkılırdım şimdi sınıfta çok aktifim öğretmen inanmıyorwinkwink
   
avatar
jestercat 17 Ocak 2009 18:13 | Üye
Tarihi yazanlar tarihe sadık değil.
   
avatar
enes5454 27 Kasım 2008 22:39 | Üye

ya ben bu matematige cok bayıldım
bencede benim atematiim zayıftı ama benim matematigimi bu site 5 yaptı ve artık cok calışıyorum


   

Zorunlu

Zorunlu