Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

DLE manşet haber modülü sistemi [ entegre - jquery content slider]

DLE Manşet Haber Modülü Sistemi DLE Haber Teması,DLE ilave Alan,PHP Manşet Scripti
Etiketler: DLE Haber Teması,DLE ilave Alan,PHP Manşet Scripti, Manşet scriptleri
2 yıllık DLE geçmişimden sonra  webmasterlarla aktif olarak bir şeyler paylaşmanın zamanı geldi. İlkiyle başlıyoruz.

DLE Manşet Haber Modülü Sistemi [Entegre-Jquery Content Slider]


Daha önce DLE için yapılmış ve entegre olarak çalışan bir manşet eklentisi görmedim. Biraz uğraş sonunda siteme entegre olarak yazı eklerken rahatlıkla kullanabileceğiniz bir modül yaptım.
Bu modülün  demosunu buradan görebilirsiniz. 


Kurulum aşamalarını ayrıntılı olarak anlatıyorum. Eğer kurulumda sorun yaşarsanız yorum yazarak bildirirseniz  yardımcı olmaya çalışacağım.

* Alttaki modül dosyalarını indiriniz.
   Manşet modülünü indir dle-manset.rar [60,28 Kb] (İndirme: 1320)

* { THEME } klasörü içinde bulunan dosyaları sitenizinde aktif olarak  tema klasörü içine attınız (../templates/temadosya/ ). manset.css dosyasını tema klasörünüz içindeki css klasörüne, images klasörü içindeki 3 resmide tema klasörünüz içindeki images klasörüne, jquery.min.js ve jquery-ui.min.js dosyalarını tema klasörünüzdeki js klasörüne, mansetmain2.tpl ve mansetmain1.tpl  dosyalarınıda tema dosyanız içindeki tpl dosyalarının yanına atınız.

* İlk olarak alttaki resimde göründüğü gibi bir manşet isimli kategori oluşturuyoruz.
   kategori oluşturma resmine bakınız

* Kategoriyi oluşturduktan sonra admin paneldeki Kategoriler bölümüne girerek bu oluşturduğumuz manşet isimli kotegorinin idsine bakıyoruz. Bu id numarası birazdan kullanacağız.
   kategori idsi resmine bakınız

* Şimdi sıra 2 tane İlave alan oluşturmakta. Sitenizdeki Yönetici Ayarları bölümündeki İlave Alanlar kısmından yeni alan ekle diyerek alttaki resimlerdeki gibi sırayla mansetno ve mansetresim adlı iki tane alan oluşturuyoruz.
  İlave Alan 1 Resim İlave Alan 2 Resim

* Şimdi sıra Jquery ve css dosyalarını temamızın mani.tpl dosyasına eklemekte.Temanızın main.tpl dosyasını açarak alttaki linkte görünecek  olan kodları head etiketi  içine  ekliyoruz.
  Head içine eklenecek kod 

* Yine main.tpl de bu sefer linkte görünecek  olan kodları body etiketi içine ekliyoruz. Manşetin temanızda görünmesini istediğiniz yere main.tpl de ekleyiniz .
  Body içine eklenecek kod 

Modülün kurulumu bitmiştir. Modülün kurulumun uzun görünmesi benim ayrıntılı yazmam ve sizin işinizi kolaylaştırmak içindir. Şu andan sonra işimiz çok kolay. Sitenize bir yazı eklerken sadece konu ekle bölümünde ki  iki adet yeni çıkmış ilave alana bir resim linki ve bir manşet nosu gireceğiz o kadar.


Yazı Eklerken Manşete Ekleme


*Admin panelinden konu ekle kısmına tıkladığımızda ilk önce yazı başlığı giriyoruz.

* Manşet haberi eklerken kategori seçimi bölümüne mutlaka  manşet  kategorisini seçmeyi unutmayınız.

* Editörlerden ilkine yazacağınız bir satır yazı,  manşetteki büyük resim üzerindeki başlık yazısının hemen altındaki açıklama bölümünde çıkacaktır. 

* Yine  konu ekle bölümünde yazı editörlerinin hemen altında iki tane ilave alan veri satırı çıkacaktır (alttaki linkten bakabilirsiniz).   
Yazı ekleme resmi
Buradaki mansetresim bölümüne manşet içinde görünmesini istediğiniz büyük resmin urlsini girmelisiniz (küçük resme gerek yoktur kendisi küçültecek ve manşetteki küçük resim bölümüne koyacaktır). mansetno bölümüne ise 1,2,3 yada 4 sayılarından birisini gireceğiz. Bu sayılar  manşetin kaçınsı sırada çıkması gerektiğini ifade eder DLEye. Her manşet yazı eklerken bu sayılardan birisini girmemiz gerekmektedir.

Bu modülde jquery ve jquery ui scriptleri kullanılmaktadır. Bunları burada anlatılan yöntemle siteniz açılırken %80 daha hızlı yükletebilirsiniz.Bu yöntemi sitemde kullanıyorum şu an. Ayrıca bu  modülde sql yada php kod kullanılmadığı için tüm sürümlerde sorunsuz çalışacak bir dle modülüdür.Yakın zamanda daha şık görünecek ve farklı özellikli entegre manşet scriptlerini de ekleyeceğim. Eğer vakit bulursam bir porfesyonel film-dizi teması ve yine profesyonel bir haber temasını sizlerle paylaşacağım. Sitemi takip ediniz.İyi çalışmalar.


avatar
mathsman 14 Haziran 2010 23:34 | Yönetici
mamy_69, kolay gelsin.
   
avatar
mamy_69 14 Haziran 2010 18:26 | Üye
Teşekkür ederim, yapacağım temalarda mutlaka yer veririm...
   
avatar
mathsman 11 Haziran 2010 11:44 | Yönetici
"Body içine eklenecek kod" linkinde ki açılacak pencerede yazıyor idnin nasıl kullanılacağı.
   
avatar
CrackHeaD 11 Haziran 2010 07:01 | Üye
tşk ederim

kotegorinin idsine  kullanacaz  demissin kullanmamıssın hem ben yaptımbozuk cıktı
   

Zorunlu

Zorunlu