Natalie Mars DLE nedir, özellikleri nelerdir ? Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

DLE nedir, özellikleri nelerdir ?

dle datalife engine php cmsDLE Nedir. DLEnin Özellikleri Nelerdir ?
DLE (Datalife Engine Cms) içerik yönetim sitemi php üzerinde yapılmış en hızlı cms sitemlerindendir. Sitemizde gördüğünüz bu sistem gerçekten takdire şayan özellikleri bulunmaktadır. "Rusların wordpressi" diyebileceğimiz ücretli sistem, wordpressten ayrılan en önemli özelliği çok büyük portallar yapılabileceği ve bu portalın hiç bir şekilde sunucuyu zorlamayacağıdır. Benim 2 yıldır DLE üzerinde edindiğim deneyimlere göre bunu açıkça söyleyebiliyorum. İkinci önemli özelliği ise  tema kolaylıklarıdır. Temalar üzerinde düzenleme yapmak sadece html ve css bilgisinize kalmaktadır. Hiç bir şekilde php kod bilgisi gerekmemektedir.


Bundan sonra sizi DLE ye çekecek özellikleri hızlıca sıralıyorum (Bu özellikler dle ile default olarak gelmektedir).

* SEO url denilen, denilen urlelerin anlamlı kelimeler içermesi bulunmaktadır.3 farklı sef url (search engine friendly url) bulunmaktadır.
* Admin güvenli giriş seçenekleri ve üye girişlerinde standart captha
* Ajax sistemli alt yapı. istenildiğinde aktif edilebilen.
* Reklam kontrol sistemi. Standart olarak gelen bu sistem istediğiniz yerde reklamları çıkarmanız ve süre ayarlayarak o süre içerisinde yayında kalmasını sağlamak.
* Admin panelden tema düzenleme seçenekleri
* Site takvimi ve aşivler oluşturma
* Rss ve Etiket özellikleri standart olarak bulunmakta.Ayrıca sitelerden Rss haber çekebilme otomatik.
* Siteye admin panelden  dosya yükleyebilme. Dosya indirme koruması. Sitenizden kopyalanan dosya urlesi başka site üzerinden çalışmaz.
* Korumalı url özelliği. Yukarıda bahsettiğim dosya linki korumasında özelliği herhangi bir urleyide korumaktadır. Url siteniz haricinde bir sitede çalışmaz. Dış site üzerinden tıklandığında anasayfanıza yönlendirir.
* Resim ve video filigran özelliği. İstediğiniz filigranı tasarlayıp sisteme ekleyerek resimleriniz veya videolarınız sitenize yüklenirken resim veya videoya işlenir. Ayrıca otomatik resim boyutlandırma.
* PDA telefonlar için özel tasarımlı tema. PDA telefon ile birisi sitenize girdiğinde PDA ya uygun tasarımlı tema aktif olur. Mobil uyumlu bir scripttir.
* Admin panelinden sistemin sql yedeğini alabilme.
* Yönetici, Editör,Yazar,Üye, Ziyaretçi grubları ve bu gruplara ayrı ayrı onlarca özellik atayabilme.Forumlardaki gibi bir çok yazarlı sistem oluşturmakta çok kullanışlı.
* Admin panelden e-posta şablonları düzenleyebilme.
* Kelime filitreleme ve ip banlayıcı/üye banlayıcı modüller standart olarak bulunmaktadır.
* Site haritası ve anketler kurulumda standart olarak gelmektedir.
* Site içi ÖM (özel mesaj) gönderebilme. Ayrıca tüm üyelere ÖM atabilme.
* Admin panelden çalışan ve sistem dosyalarını tarabilen antivirüs özelliği.
* Admin panelden veri tabanı obtimizasyon yapabilme özelliği.
* Standart Gzip ve önbellek özellikleri.


Ve işin en güzel tarafı daha önce dediğim gibi bu kadar çok özellik bulunmasına rağmen sunucuda hiç bir problem yaratmayacak bir sistemdir. Aynı hit sayısı ve benzer içerikli joomla veya wp sistemlerinin %50-%70 kadar trafik veya cpu harcayacak bir sistemdir. Sistem yorulması üzerinde bu kadar durmamdaki nokta bir çok kişi sitelerinde trafik yada cpu problemleri yaşamaktadır. DLE ile bunların hiç birisini yaşamayacaksınız
Bu yazı yeni bir php sistem kurmak isteyenlere iyi tavsiye olacaktır.


Zorunlu

Zorunlu