Natalie Mars DLE manşet haber modülü sistemi [ entegre - jquery content slider] Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

DLE manşet haber modülü sistemi [ entegre - jquery content slider]

DLE Manşet Haber Modülü Sistemi DLE Haber Teması,DLE ilave Alan,PHP Manşet Scripti
Etiketler: DLE Haber Teması,DLE ilave Alan,PHP Manşet Scripti, Manşet scriptleri
2 yıllık DLE geçmişimden sonra  webmasterlarla aktif olarak bir şeyler paylaşmanın zamanı geldi. İlkiyle başlıyoruz.

DLE Manşet Haber Modülü Sistemi [Entegre-Jquery Content Slider]


Daha önce DLE için yapılmış ve entegre olarak çalışan bir manşet eklentisi görmedim. Biraz uğraş sonunda siteme entegre olarak yazı eklerken rahatlıkla kullanabileceğiniz bir modül yaptım.
Bu modülün  demosunu buradan görebilirsiniz. 


Kurulum aşamalarını ayrıntılı olarak anlatıyorum. Eğer kurulumda sorun yaşarsanız yorum yazarak bildirirseniz  yardımcı olmaya çalışacağım.

* Alttaki modül dosyalarını indiriniz.
   Manşet modülünü indir dle-manset.rar [60,28 Kb] (İndirme: 1334)

* { THEME } klasörü içinde bulunan dosyaları sitenizinde aktif olarak  tema klasörü içine attınız (../templates/temadosya/ ). manset.css dosyasını tema klasörünüz içindeki css klasörüne, images klasörü içindeki 3 resmide tema klasörünüz içindeki images klasörüne, jquery.min.js ve jquery-ui.min.js dosyalarını tema klasörünüzdeki js klasörüne, mansetmain2.tpl ve mansetmain1.tpl  dosyalarınıda tema dosyanız içindeki tpl dosyalarının yanına atınız.

* İlk olarak alttaki resimde göründüğü gibi bir manşet isimli kategori oluşturuyoruz.
   kategori oluşturma resmine bakınız

* Kategoriyi oluşturduktan sonra admin paneldeki Kategoriler bölümüne girerek bu oluşturduğumuz manşet isimli kotegorinin idsine bakıyoruz. Bu id numarası birazdan kullanacağız.
   kategori idsi resmine bakınız

* Şimdi sıra 2 tane İlave alan oluşturmakta. Sitenizdeki Yönetici Ayarları bölümündeki İlave Alanlar kısmından yeni alan ekle diyerek alttaki resimlerdeki gibi sırayla mansetno ve mansetresim adlı iki tane alan oluşturuyoruz.
  İlave Alan 1 Resim İlave Alan 2 Resim

* Şimdi sıra Jquery ve css dosyalarını temamızın mani.tpl dosyasına eklemekte.Temanızın main.tpl dosyasını açarak alttaki linkte görünecek  olan kodları head etiketi  içine  ekliyoruz.
  Head içine eklenecek kod 

* Yine main.tpl de bu sefer linkte görünecek  olan kodları body etiketi içine ekliyoruz. Manşetin temanızda görünmesini istediğiniz yere main.tpl de ekleyiniz .
  Body içine eklenecek kod 

Modülün kurulumu bitmiştir. Modülün kurulumun uzun görünmesi benim ayrıntılı yazmam ve sizin işinizi kolaylaştırmak içindir. Şu andan sonra işimiz çok kolay. Sitenize bir yazı eklerken sadece konu ekle bölümünde ki  iki adet yeni çıkmış ilave alana bir resim linki ve bir manşet nosu gireceğiz o kadar.


Yazı Eklerken Manşete Ekleme


*Admin panelinden konu ekle kısmına tıkladığımızda ilk önce yazı başlığı giriyoruz.

* Manşet haberi eklerken kategori seçimi bölümüne mutlaka  manşet  kategorisini seçmeyi unutmayınız.

* Editörlerden ilkine yazacağınız bir satır yazı,  manşetteki büyük resim üzerindeki başlık yazısının hemen altındaki açıklama bölümünde çıkacaktır. 

* Yine  konu ekle bölümünde yazı editörlerinin hemen altında iki tane ilave alan veri satırı çıkacaktır (alttaki linkten bakabilirsiniz).   
Yazı ekleme resmi
Buradaki mansetresim bölümüne manşet içinde görünmesini istediğiniz büyük resmin urlsini girmelisiniz (küçük resme gerek yoktur kendisi küçültecek ve manşetteki küçük resim bölümüne koyacaktır). mansetno bölümüne ise 1,2,3 yada 4 sayılarından birisini gireceğiz. Bu sayılar  manşetin kaçınsı sırada çıkması gerektiğini ifade eder DLEye. Her manşet yazı eklerken bu sayılardan birisini girmemiz gerekmektedir.

Bu modülde jquery ve jquery ui scriptleri kullanılmaktadır. Bunları burada anlatılan yöntemle siteniz açılırken %80 daha hızlı yükletebilirsiniz.Bu yöntemi sitemde kullanıyorum şu an. Ayrıca bu  modülde sql yada php kod kullanılmadığı için tüm sürümlerde sorunsuz çalışacak bir dle modülüdür.Yakın zamanda daha şık görünecek ve farklı özellikli entegre manşet scriptlerini de ekleyeceğim. Eğer vakit bulursam bir porfesyonel film-dizi teması ve yine profesyonel bir haber temasını sizlerle paylaşacağım. Sitemi takip ediniz.İyi çalışmalar.


avatar
mathsman 16 Nisan 2015 00:44 | Yönetici
Ramin, green teması yok sitende.
   
avatar
ramin 14 Nisan 2015 07:09 | Ziyaretçi
Ben manset ekledim ama resimlerde sorun var ve dediyinizin aynisini yapdim,
site http://sunayosmanov.com sağ bölümde tema seç buttonundan green temasını seçerek bakarmısınız,
E poçt adresimden yardımınızı iletirseniz sevinirim
   
avatar
mathsman 26 Şubat 2012 00:26 | Yönetici
Sevindim Şeyh Şamil. Kolay gelsin.
   
avatar
SeYH_SaMiL 25 Şubat 2012 12:48 | Ziyaretçi
Merhabalar, çok ama çok teşekkür ederim ellerinize sağlık işime çok yaradı.
9.5 sürümünde sorunsuzca kullanabiliyorum şuanda, iyi çalışmalar dilerim.
   
avatar
mathsman 9 Aralık 2011 15:17 | Yönetici
Siz herhangi bi yerden alacağınız manşet her zaman problem çıkaraktır. Çünkü sizin tasarımınıza göre yaypılmamış olacak bu manşetler. Bu yüzden html ve css mutlaka bilmeniz gerekiyor. Ben buradan size yardım edemem. İşlerim çok yoğun şu aralar.
   
avatar
Orxan 9 Aralık 2011 09:50 | Ziyaretçi
Hocam çok özür dilerim ben bunu yapamadım.Ola bilsin temada bir sorun var.Çüünki daha önce ben bu manşet sistemini kurmuşdum.Hocam bide bişey sorucakdım size.Mesela ben herhangi bir siteden çok güzel bir manşet ve ya bir Slider buldum.Kurulum aşaması bitdikden sonra DLE-nin içindeki style.css ile manşetin içindeki css-ler birbirine giriyor site felç oluyor.Mesela ikisininde içinde *body varsa ikiside birbirine giriyoy.main.tpl deki heada eklenen manşetin kodunu tema kendine çekiyor ve berbat bişey alınıyır ne temanın css-leriyle oynamak oluyor nede manşetinkilerle.Hemen bozuluyor.Eyer bunları yapmamda bana yardımcı olursanız istediyim manşeti siteme entegre ede bilirim.Lütfün yardım edin.Şimdiden çok teşekkürler hocam.Allah razı olsun.
   
avatar
mathsman 9 Aralık 2011 00:31 | Yönetici
9.4 te head içine eklenecek koddaki  jquery.min.js  ve jquery-ui.min.js  kodlarını eklemeyiniz. ama sorun ondan değildir. Kaymaları html bilginizle düzeltmeniz gerekiyor.
   
avatar
Orxan 8 Aralık 2011 22:24 | Ziyaretçi
Hocam özür dilerim.Ben manşeti siz didiyiniz gibi kurdum kurulum başarılı ancak haber eklerken bir problem çıxıyor.Manşetdeki haberler aşağı doğru kayıuor.Sizin haber resmine eklediyiniz manşet gibi olmuyor.Sanki neyse bozuk olmuş yada temam desteklemiyor.Ola bilirmi hocam.bİDE bENDE dLE SÜRÜM 9.4-dür.
   
avatar
mathsman 6 Aralık 2011 11:00 | Yönetici
aviable=main kodu ile slider javascriptini sadece anasayfa çalıştırmaya izin verip, lightbox javascript kodunuda sadece aviable=showfull  ile çalıştırırsanız sorun kalmaz tahminim. siteyi görmeden tam bir şey diyemem. iletişim formundan sitenizi gönderirseniz belki bi şeyler bulabilirim.
   
avatar
servertime 6 Aralık 2011 10:31 | Ziyaretçi

dle ye bunla birlikde başka haber manşetide entegre ettim fakat ligtbox ile çakışıyor jaquery çakışması oluyor ne yapmak lazım bir türlü net çözüm bulamadım

   

Zorunlu

Zorunlu