Natalie Mars Denklemler konu anlatımı video çözümlü soruları testi çöz izle indir Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

Denklemler konu anlatımı video çözümlü soruları testi çöz izle indir
Bu konu anlatımı videolarında Denklem Nedir, Birinci dereceden bir ve iki bilinmeyenli denklemler ve çözümleri ,İkinci dereceden bir ve iki bilinmeyenli denklemler ve çözümleri ve stratejileri, matematiksel ifadelere çevirme örnekleri, çözümlü soruları yer almaktadır. Konunun altında konu ile ilgili testleri bulabilirsiniz.
Denklem Nedir?
iki niceliğin eşitliğini gösteren bağıntıdır. Araya (=) işareti konularak ifade edilir. Denklemlerde eşitlik değişkenlerin belirli değerleri için sağlanır. Değişkenlerin her değeri için geçerli olan eşitliklere özdeşlik denir.
(x + y)² =x² + 2.x.y + y² özdeşlik x² - 3.x + 2 = 0 ise bir denklemdir. x² - 3.x + 2 = 0 denklemi sadece x = 1 ve x = 2 sayıları için doğrudur, diğer değerler için yanlıştır. Özdeşlikte ise her x ve y değeri için eşitlik doğrudur. Denklemlerde değişkenlerin en büyük kuvveti denklemin derecesini gösterir. Her terimin derecesi aynı olan denklemlere homojen denklem denir.


Bilinmeyeni araştırmak, bulunamayanı bulmak, çözülemeyeni çözmek.... İnsanoğlu yüzyıllardır kafasında bu düşüncelerle kendi düşünsel evrimini gerçekleştirmektedir. Önce bir sorun algılar, sonra bu sorunu çözmenin yollarını ararız. Çoğu zaman bu sorun bizi bazı sorulara cevap vermeye zorlar. Bu sorulara cevap verebildiğimizde sorunu çözeriz ama aslında yeni bir soruna doğru yelken açarız. Çünkü insanoğlu çözümlediği problemleri kategorize ederek (sınıflandırarak) karşılaştığı bir problemle bir kez daha karşılaştığında çözümleme için aynı zamanı harcamamayı ister. Yani problemleri çeşitli ortak özelliklerine göre sınıflandırırız.

Problem çözmekte matematikçilerin üzerine yoktur. Ancak tabii ki her bilim dalında olduğu gibi biz matematikçilerin de kendilerine has çözüm yöntemleri vardır. Önce problem somutlaştırılıp matematik diline dökülür, sonra var olan ve üzerinde yüzyıllardır çalışılagelen ve önceden çözümlenmiş problemlerle kıyaslanarak sınıflandırılır. Tabii var olan sınıflara uymuyorsa yeni bir sınıf açılır. Ardından çözümleme süreci başlar. Bu noktada da matematik biliminin yöntemleri devreye girer.


Oğuzhan HOCA 1. Dereceden KONU ANLATIMI VİDEOLARI


avatar
SANEM DELFİN 2 Ocak 2014 15:43 | Ziyaretçi
çok güzel anlatıyorsun hocam
   
avatar
adasu 27 May 2013 15:38 | Ziyaretçi
Okulda anlamamıştım şimdi anladım teşekkür ederim...
   
avatar
sevda melek 4 Mart 2013 15:10 | Ziyaretçi
ben okulda anlamadım ama şimdi anladım çok saolun
   
avatar
ee 30 Haziran 2012 13:11 | Ziyaretçi
güzel anlatmışsınız fakat hızlı geçmişsiniz.
matematiği sevmediğim için çalışma gereği de duymazdım ama ygs ye hazırlanıyorken çalışmak zorunda olduğumu hissettim.. şimdi 11.sınıfa geçtim ve 9. sınıftan çok eksiğim olduğunu farkettim, çalışıyorken çok yardımcı oluyorsunuz Bütün hocalara teşekkürler..
   
avatar
bekir kemal kılıç 26 Şubat 2012 21:29 | Ziyaretçi
hocam tam ihtiyacım olan konuyu çok güzel bir şekilde anlattınız teşekkurler
   
avatar
zell 3 Şubat 2012 12:56 | Ziyaretçi
çok işime yaradı teşekkür ederim... herkesin ellerine sağlık
   
avatar
ömür kılıç 31 Aralık 2011 13:39 | Ziyaretçi
hocam, öğretmenlerden daha güzel anlatıyorsunuz.. sınıfta öğrendiklerimi sizden öğreniyorum.. çoooook teşekkürler.. sizin sayenizde matematikten yüksek notlar alıyorum...
   
avatar
Mehmet EMER 6 Aralık 2011 20:16 | Ziyaretçi
İbrahim Hoca'nın 1. videosunun son kısmındaki 1/x1 + 1/x2 'nin sonucu 2/3 yerine 2/5 olmayacak mı ?.. 3'ler sadeleşiyor , ters çevirince 5 kalıyor .. yanlış mıyım acaba (: ??.. dikkatimi çekti onun dışında anlatım gerçekten çok güzel ..
   
avatar
smyye 1 Aralık 2011 14:42 | Ziyaretçi
hoca çok iyi anlatıyor ama çok hızlı anlatıyor.
 
   
avatar
kemanistanbullu 23 Kasım 2011 19:32 | Ziyaretçi
hocam bence konuları çok çabuk geçiyorsunuz ya biraz daha yavaş olabilir .
   

Zorunlu

Zorunlu