Natalie Mars Limit ve Süreklilik konu anlatımı video çözümlü soruları testi çöz izle indir Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

Limit ve Süreklilik konu anlatımı video çözümlü soruları testi çöz izle indir
Limit nedir ?

Limit kavramı ve tanımı, kavram olarak eski olmasına kaşın, tanımlanması ve kullanılması çok eski değildir. Örneğin limit ünlü ε−δ tekniği ile tanımlanması ve kullanılması ülü Alman Matematikçisi Eduard Heine (1821-1881) tarafından olmştur. Limit fizik ve mühendislikte yaygın olarak kullanılılır. Limit kavramının öğrencilere verilmesi, tanıtılması, öğretilmesi ve öğrenilmesi öyle o kadar da kolay değildir. Bunun için, limitin tanıtılmasına önce sezgisel olarak yaklaşalım. Daha sonra tam tanımını verelim.
f(x) fonksiyonu verilsin. x noktası bir a noktasına yeteri kadar yaklaşsın. x noktasının a noktasına reel eksen üzerinde sağdan ve soldan olmak üzere, iki yönlü yaklaşımı vardır.
Burada, x değerinin a değerine eşit olması gerekmez. Bir çok durumda, a noktası, f(x) fonksiyonunun tanım bölgesinde olmayabilir. Yani, x noktası a noktasına (x≠a) sağdan ve soldan yaklaşırken f(x) fonksiyonu bir L sayısına yaklaşıyorsa f(x) fonksiyonunun bu a noktasında limiti vardır denir ve kısaca limitA ⊂ IR olmak üzere f: A → IR , y = f(x) fonksiyonu verilsin. Eğer x değişkeninin değerleri sabit bir a gerçel sayısına istenildiği kadar yakın ise o zaman bu yaklaşma sembolik olarak x → a gibi gösterilir ve "x değişkeni a ya yaklaşıyor" şeklinde okunur. y = f(x) fonksiyonunun limitinin varlığı, x değişkeni a ya yaklaştığı zaman f(x) fonksiyon değerlerinin bir gerçel sayıya yaklaşıp yaklaşmamasına bağlıdır.f: A → IR fonksiyonu verilsin ve a sayısı A kümesinin yığılma noktası olsun. Eğer her ε > 0 için bir δ >0 sayısı bulunabiliyor ve 0 < | x - a | < δ eşitsizliğini sağlayan tüm x ∈ A değerleri için | f(x) - L | < ε eşitsizliği sağlanıyorsa, o zaman x → a iken f(x) in limiti L dir (veya f fonksiyonunun a noktasındaki limiti L dir) denir.

  Süreklilik nedir?
Limit kavramı ile süreklilik kavramının birbiriyle çok yakın ilşkisi vardır. Kısaca söylemek gerekirse, süreklilik bir limit problemidir.
A ⊂ IR olmak üzere f: A → IR fonksiyonu verilsin ve a ∈ A olsun. Eğer Lim f(x) ( x →  a ) limiti varsa ve bu limit f(x) fonksiyonunun x = a noktasındaki değeri olan f(a) ya eşitse,ise y = f(x) fonksiyonu x = a noktasında sürekli dir denir.

Konunun devamındaki dökümanda limitin özellikleri , limit ve süreklilik ile ilgili çözümlü soruları , süreklilik konu anlatımı bulunmaktadır.


Limit ve Süreklilik Lütfi HOCA KONU ANLATIMI VİDEOSU


avatar
ufuk aksoy 30 Nisan 2012 14:28 | Ziyaretçi
evet yanlış bilgi verilmiş sitede arkadaşa tamamen katılıyorum çok önemlı bir bilgidir o tanımsız değer olması gerekiyor ..anlatım çok hoş hocamın emeklerine sağlık diyorum başarılar..
   
avatar
HATİCE 25 Aralık 2011 10:21 | Ziyaretçi
ANLAMIYORUM ŞU MATEMATİĞİ:::(
   
avatar
irem 4 Aralık 2011 20:35 | Ziyaretçi
süpersiniz son güne bıraktım sınavım vardı hiçbir şey bilmiyordum fakat bu videolarla şimdi cok iyi yapabiliyorum
   
avatar
prof. doc. dr. ismail 17 Kasım 2011 20:33 | Ziyaretçi

limit ve süreklilik 2.videosunun 12:00 dakikasında yanlış bir bilgi veriliyor limit x--)0 yaklaşırken cosx/x değeri 1 olamaz. çünkü limite soldan ve sağdan yaklaştığınızda birini eksiı sonsuz diğerini artı sonsuz bulunur burdan limitinin olmadığı yargısına gelinir. Ayrıca sinx/x ve tanx/x ifadelerinin değerleri 1 çıkar.Site yöneticisi lütfen videoyu güncelleyin öğrenciler yanlış öğrenmesin.

   
avatar
BERKAY5 15 Kasım 2011 01:57 | Ziyaretçi
süpersiniz...bütün siteler sizin gibi olsa keşke
   
avatar
dilan arslan 14 Kasım 2011 23:16 | Ziyaretçi
en iyi övgüler de sizin olsun hocam.emeğiniz için çok teşekkür ederim , ederiz :)
   
avatar
Onurcuk 2 Kasım 2011 17:50 | Ziyaretçi
Harikasınız. Ne kadar faydalı bir iş yapmışsınız.
   
avatar
rmzn 29 Ekim 2011 20:13 | Ziyaretçi
aga çözdüm işi...ekol hocanın kendine has mizahi,ironik anlatımı ile konu daha ilgi çekici oluyor.Lise sıralarındaki soğuk liseli espirilerinden daha kaliteli espiriler.gerçekten limiti anlamış durumdayım :))
   
avatar
esra aslanhan 29 Ekim 2011 12:46 | Ziyaretçi
mükemmeldi.. Allah razı olsunnn
   
avatar
tülin aybar 15 Ekim 2011 21:22 | Ziyaretçi
manyak anlatıyor hoca yaa süper bu kadar dinamik ve sevdirerek anlatan hoca görmedim hem çokta bize hitaben anlatıyor ''manyaksınız'' filan...
   

Zorunlu

Zorunlu