Natalie Mars Logaritma konu anlatımı video çözümlü soruları testi çöz izle indir Natalie Mars
  Yükleniyor, lütfen bekleyiniz!

Logaritma konu anlatımı video çözümlü soruları testi çöz izle indir
Logaritma konu anlatımı
f(x) = y = ax üstel fonsiyonunun tersini bulamaya çalıştığımızda x ile y nin yerini değiştirirsek x = ay olur . Bu fonksiyonda y =logax fonksiyonu y=ax fonksiyonun tersi olur.

  Logartima Fonksiyonu
Üstel fonksiyonun ters fonksiyonuna logartima fonsiyonu denir (nedir).
Logaritma fonksiyonu modellemede ve bir çok problemlerin çözümünde kullanılır. Örneğin belli bir oranda belirli sürelerde veya sürekli olarak faiz almak üzere bileşik faize yatırılan parayı iki katına çıkarmak için gerekli olan süreyi bulmak için kullanılır. Bu üslü denklemin çözümünü gerektirir ve logaritma bu işlemde önemli rol oynar.
  a > 0 ve a≠1 olmak üzere y =logax fonsiyonunda y € R sayısına x € R+ sayısının  a tabanına göre logaritması denir. " y eşit a tabanına göre logaritma x " diye okunur.

Logaritma fonksiyonunun tanım kümesi üstel fonksiyonları görüntü kümesi olan pozitif reel sayılar iken görüntü kümesi üstel fonksiyonları tanım kümesi olan bütün reel sayılardır.

Logartima Fonksiyonun Grafiği
Logaritma fonksiyonu üstel fonksiyonların tersi olduğuna göre logaritma fonksiyonu da birebir ve örten fonksiyondur; çünkü logaritma fonksiyonunun tersi de üstel bir fonksiyondur. O halde, logaritma fonksiyonu, üstel fonksiyon gibi tanım kümesindeki bütün elemanlar için ya artan ya da azanaln bir eğilim gösterir. Bir fonksiyonun ile bu fonksiyonunun ters fonksiyonunun y=x doğrusuna göre simetrik olalcağını biliyoruz.
O halde, y=logax fonksiyonunun grafiği y=ax fonksiyonunun grafiğinin y=x doğrusuna göre simetiği olan grafiktir.

Konunun devamında logaritma fonksiyonun grafiği , logaritma fonksiyonun özellikleri ,taban değiştirme , (e logaritma) doğal logaritma , onluk logartima  , Logartima çözümlü soruları ve konu değerlendirme soruları blunmaktadır.


Logaritma İbrahim HOCA KONU ANLATIMI VİDEOSU


avatar
özlem 6 Ocak 2013 17:15 | Ziyaretçi
Emeğiniz için çok teşekkür ederim çok güzel anlatmışsınız çözdüğünüz sorular test kitaplarında da var sizin sayenizde test kitabındaki soruları kolay bir şekilde çözdüm iyi günler...
   
avatar
matmatmatkatkat 5 Aralık 2011 22:50 | Ziyaretçi
Allah razı olsun internette böyle yararlı seylerin olması cok güzel
   
avatar
cw216 25 Ekim 2011 22:47 | Ziyaretçi
ya ben hep bu yer değiştirme olayını karıştırıyorum nedense :S
   
avatar
süpersiniz 22 Ocak 2011 19:08 | Ziyaretçi
 süper hocam dersane de anlatıyolar sonra gelip tekrar edip sorulara başlıyorum
   
avatar
of of 6 Aralık 2010 20:58 | Ziyaretçi
off anlamadım :D
   

Zorunlu

Zorunlu