Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Niye öyle diyorsun Alp, 1200 ml sini 50 kuruştan sattığında yeni bir soru oluyor ve çözümü , litresini 50 kuruştan satmasından farklı oluyor.
    Ya adam öyle sorduysa. Ama biz öyle sorup sormadığını ancak doğru şıktan anlayabiliyoruz. Cevap %50 ise litresi 50 kuruştan ; cevap % 25/6 ise , 1200ml yi 50 kuruştan satmış oluyor.

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam tabi haklısınız orada litresi kelimesi unutulmuş. İki farklı soru çıkıyor burada fakat bu soru şöyle bi soru değil yani anlatmak istediğim a√b li soruyla karşılaştırmayalım bu soruyu. Burdaki hata sorunun yazılışından ordaki hata ise direk mantık hatası.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ama yukarıda dediğim gibi , %50 cevabının doğru olduğu söylendiği için sen bu karara varabiliyorsun. Akıllının biri şıklara %50 ile birlikte %25/6 yı da koysa, bu soru ne olacak o zaman. Ben olsam bu soruya itiraz ederim.

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam bnm aklıma hiç 1200 litesi 50 kuruş mantığı gelmedi hatta soruyu çözerken sayılar biraz gıcığıma gitti dedim acaba başka bir şeymi var soruda üzerine düşünürkende gelmedi. Zaten onun sebebide 17 nin işlevinin olmamasıymış. Sonuçta şıklarda %50 ve %25/6 olsaydı soruyu çözmedim ama siz uğraşmışsınız galiba cevap %25/6 olurdu. Bu konuda zaten size itiraz etmedim. Bence bu sorunn üzerinde bu kadar durmaya gerek yok küçük bir anlatım bozukluluğu gereksiz kafa yormamıza sebeb oluyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alp, bu soru sadece bir örnek. Ben buraya ilk geldiğim günden beri, yanlış yazılan, yanlış anlamaya neden olan sorulara dikkat çekmeye çalıştım. Elbette, benim de aklıma ilk gelen litresini 50 kuruşa satması, Ama hani Matematikçileri eleştiriyorlar ya, süte su kattırıp satma problemleri sorarak öğrenciye kötü şeyler öğretiyorlar diye. Bu belki biraz daha insaflıdır dedim. Diğerleri, hem su katıp, hemde litresinden kar yapıyor. Bu da su katıp, kattığı miktar üzerinden kar yapıyordur belki

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!