Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

arc fonksiyonları ve kare almadan sonra kontrol?

1)Neden eşitlikliklerde veya eşitsizliklerde kare aldıktan sonra saglama yaparız?

2)arc fonsiyonlarının tanım kümesi neye göre belirlenmiştir?
    mesela arcsin fonksiyonu tanımı [-90,90] böylede neden [0,90]∪(180,270] böyle degil ?
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    1
    2x = -4 olsun..Her iki tarafın karesini alalım..
    4x² = 16 bu denklemi çözelim,x=-2 ve x=2..
    Başlangıçta x=-2 denklemi sağlıyordu,ama biz x değerini 2 bulduk ve o sağlamıyor..
    Demek ki kare alma işleminde -x değişkenini de kök olarak bulabiliyormuşuz,bu sebeple kontrol etmemiz gerekiyor..

2
    Ters fonksiyonların tanım aralıkları düz hâllerinin oluşturduğu sonuçların tümünü kapsayacak şekilde olmalıdır..Bu karışık cümleyi açarsak

A={1,2,3,4,5} ve f(x)=2x olsun.. f(A)=B={2,4,6,8,10} olacağı açık..
    Şimdi f-1(x) ifadesini bulacağız..f-1(x)=x/2 olacaktır..
    Bulduğumuz bu fonksiyonun A'daki tüm değerleri vermesi için almamız gereken tanım kümesi B'nin kendisi olmalı öyle değil mi ?

Demek ki trigonometrik fonksiyonlarda da farklı sonuçların tümünü içeren küme,tanım kümemiz oluyor..
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    1 i anladım ama 2 yi anlamadım.sordugum 2.soruya bir daha bakmanızı rica ediyorum. teşekkürler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    1 i anladım ama 2 yi anlamadım.sordugum 2.soruya bir daha bakmanızı rica ediyorum. teşekkürler.
    Analitik düzlemi göz önüne alalım..sinüs fonksiyonu x değerlerine göre sonuçları y ekseninde alıyor..Peki bu y değerleri neler ?
    -90 derece ve +90 derece aralığı öyle değil mi ?

[0,90]∪(180,270] bu ifade de bize aynı şeyi söylemiyor mu ? Bir farkı yok ki..Tanım aralığı bir kümedir,aynı küme farklı şekillerde tanımlanabilir..

A={1,2,3,4,5} A={x: 0<x<6,x∈N} Aynı küme değiller mi ? Öyle yazılamaz denilmemiş ama tanımlar oluşturulurken en basit hâliyle oluşturulur..1300 derecenin eş değeri 220 ise biz onu kullanırız..Yâni bir yanlışlık yok ama [-90,90] aralığı arcsin fonksiyonunun en basit şekilde tanımlanmış kümesidir..
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı Tükenir Kalem'den alıntı Mesajı göster
    Analitik düzlemi göz önüne alalım..sinüs fonksiyonu x değerlerine göre sonuçları y ekseninde alıyor..Peki bu y değerleri neler ?
    -90 derece ve +90 derece aralığı öyle değil mi ?

[0,90]∪(180,270] bu ifade de bize aynı şeyi söylemiyor mu ? Bir farkı yok ki..Tanım aralığı bir kümedir,aynı küme farklı şekillerde tanımlanabilir..

A={1,2,3,4,5} A={x: 0<x<6,x∈N} Aynı küme değiller mi ? Öyle yazılamaz denilmemiş ama tanımlar oluşturulurken en basit hâliyle oluşturulur..1300 derecenin eş değeri 220 ise biz onu kullanırız..Yâni bir yanlışlık yok ama [-90,90] aralığı arcsin fonksiyonunun en basit şekilde tanımlanmış kümesidir..
    sağolasın

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!