Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf

Sayma Kuralları Soru

Rakamları sağdan sola doğru yazıldığında elde edilen sayı kendisine eşit olan sayılara simetri sayılar denir.

Buna göre

1) Kaç tane 5 basamaklı simetri sayı vardır ? ( 10.10.10=1000 buluyorum eğer böyleyse bunu sorudan saymam ha ben çözmüş sayıp 5 soru sorma hakkımdan düşmez )

2)5 basamaklı sayıların kaç tanesinde kullanılan bir rakam en az iki defa kullanılmıştır?

3. 4. ve 5.soru üsttekilerden bağımsız.

3)Ülkemizde kullanılan vatandaşlık numarası en çok kaç kişiye verilebilir?

4)Yaşadığımız şehirde kaç tane araç plakası verilebilir ?

5)
    Şekildeki birbirine en yakın iki nokta arasında yatay ve düşey uzaklık 1 birimdir.
    Herhangi iki noktayı birleştirirsek 2 br uzunluğunda kaç tane doğru parçası elde edilir?

Yardımcı olursanız sevinirim resimli sordum ama yasaksa eğer kaldırırım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    1)
    Nasıl 10 olsun ilk yere 10 sayı mı gelebilir?
    Dikkat 0 gelemez.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    1)
    Nasıl 10 olsun ilk yere 10 sayı mı gelebilir?
    Dikkat 0 gelemez.
    aaa doğru diyon onu düşünmedim, o zaman abcde için c 10 kere değişir , b ile d nin 10 sefer değiştinde herbirine c nin de değişmesi dahil olursa 10.10 ve bunlara a da dahil olsun 10 tane 10 kadar 9 yani 10.10.9=900 şimdi oldumu.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    1 dk gene yanlış oldu okumayın üst mesajı matematiği katlettim

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    ozaman 1.soruyu ben çözmüş gibi kabul edip 1 soru sorma hakkımı geri aldim demi bugunlük @svsmumcu26

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    c.3) vatandaşlık numarası 11 haneli abcdefghklm

her rakam 10 farklı değer alcak ilk rakam sıfır olabilir varsaydım.o zaman 1011 tane kişiye verilir.

c.5) yatay doğru parçaları olarak düşeyde 10 tane , dikey doğru parçaları olarak yatayta 10 tane toplam 20 olur dedim.

c.2) tüm sayılarda en az iki kere kullanılan rakam mecburen var o yüzden hepsi diyorum cevap olarak yani 900 tane bundan pek emin değilim ama.

c.4) 34 MN ABCD

MN 99 a kadar ABCD ise 9999 a kadarsa ( MN = 00 ve ABCD=0000 olma durumuda varsa) 100.10000 tane plaka verilir.

Yanlısım varsa düzeltirseniz bende hatalarımı görürüm.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3.sorunun kesin bir cevabı yok. çünkü bazı kaynaklara göre tc kimlik numarası belli bir algaritmaya göre verilir ve son hanesi her zaman çift bir sayı ile biter. biraz internette araştırınca nasıl verildiği bulunabiliyor ama bu resmi bir açıklama değil. ama akıllara şu soruda gelmiyor değil? neden 10000000001 tc'li vatandaş yok. veya 10000000002'li ?
    ilk tc alan kişi Atatürk ve onunda tc'si 10000000146'dır.

4.soru için
    türkiyede araç plakaları sayı-harf-sayı şeklinde verilir. bu harf ve sondaki sayının basamakları belli değil. ben bazen 5 harfli ve tek sayılı(şehir kodu değil) araçta gördüm. bunları göz önünde alırsak

ilk durum 34 M KLMNA(M bir harf ve KLMNA ise sayı)
    tek harf ve 5 sayı
    29.10.10.10.10.10(veya 9 çarpanı gelebilir. çünkü sonu 00000 biten plaka var mı bakılması gerekir) gelir.(harfe 29 harf ve sondaki 5 basamaklı sayı için) daha sonra bunları azalta azalta gidecek.
    ikinci durum 34 MX KLMN ve böyle böyle son durum olan 34 mxcvz K şeklinde olmalı. ama dediğim gibi bu da kesin değil. noktalı harkler kullanılıyor mu plakalarda? veya çok uçuk olacak ama özel plakalarda katılacak mı? bu iki soru çok açık değil.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    Alıntı kaskas123'den alıntı Mesajı göster
    3.sorunun kesin bir cevabı yok. çünkü bazı kaynaklara göre tc kimlik numarası belli bir algaritmaya göre verilir ve son hanesi her zaman çift bir sayı ile biter. biraz internette araştırınca nasıl verildiği bulunabiliyor ama bu resmi bir açıklama değil. ama akıllara şu soruda gelmiyor değil? neden 10000000001 tc'li vatandaş yok. veya 10000000002'li ?
    ilk tc alan kişi Atatürk ve onunda tc'si 10000000146'dır.

4.soru için
    türkiyede araç plakaları sayı-harf-sayı şeklinde verilir. bu harf ve sondaki sayının basamakları belli değil. ben bazen 5 harfli ve tek sayılı(şehir kodu değil) araçta gördüm. bunları göz önünde alırsak

ilk durum 34 M KLMNA(M bir harf ve KLMNA ise sayı)
    tek harf ve 5 sayı
    29.10.10.10.10.10(veya 9 çarpanı gelebilir. çünkü sonu 00000 biten plaka var mı bakılması gerekir) gelir.(harfe 29 harf ve sondaki 5 basamaklı sayı için) daha sonra bunları azalta azalta gidecek.
    ikinci durum 34 MX KLMN ve böyle böyle son durum olan 34 mxcvz K şeklinde olmalı. ama dediğim gibi bu da kesin değil. noktalı harkler kullanılıyor mu plakalarda? veya çok uçuk olacak ama özel plakalarda katılacak mı? bu iki soru çok açık değil.
    3. ve 4. sorunun bircok cevabı olabilir o zaman , dediğin gibi şart verilmediğinden cevabı kesin olarak veremiyoruz tüm durumları düşünmek zorunda kalıyoruz ama cokda önemli bi soru olmadığından bu cevaplar yeterli bence yardım ettiğin için sağol.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!