Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Sayılar

Çarpımları toplamlarının 6 katına eşit olan iki doğal sayının toplamları A dır. Buna göre A en çok kaç olabilir? (Cevap vermiyorum çünkü cevaba göre çözüm aramıyorum )

İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ab=6.(a+b)
    ab-6b=6a
    b=6a/(a-6)
    b=6+(36/(a-6))
    b yi a türünden bulduğunuzdan bu noktada isterseniz ikisinin toplamının türevini alıp extreme noktalara en yakın doğal sayılar için değerlerine bakarsınız ister 36 nın bölenleri için a+b yi bulursunuz. a-6 en büyük veya en küçük bölen olduğunda (zaten ikisi simetrik çıkacaktır) sonuç elde edilir
    a-6=36 , a=42 ve b=7
    A=a+b=49

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Merhaba Heisenberg,

Derkenâr: Yanıta bakarak çözüm üretmenin, "çıplak gözle akla gelmeyen" çözümlere ulaştırma gibi bir yararı vardır. Soru sahibi arkadaşın sana yanıtı söylememiştir, bulamayabilirsin ilk aşamada. Bir de yanıtı söylemiştir, yanıttan yola çıkarak tersi işlem ile başladığın noktaya dönebilirsin. (Hımmm, şöyle şöyle düşünmüş olmalılar ki bu yanıta varılmış, demek ki önceki aşamalarda şu şu işlemleri uygulamış, şuralardan gitmişlerdir.) Sağlama yapmak gibidir yani. Bu demek değildir ki yanıta benzeterek çözüm yapıyorsun. Yanıtı hiç bilmeseydin de aynı çözümü yazacak idin (eğer ilk bakışta görür isen), bu yöntemle sadece anımsaman kolaylaşıyor, hem sana hem de soru sahibine bir kârdır.

Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Nuran senin yorumlarını okurken,
    Ağır bir dil ve yazılabilecek en küçük puntoyla yazılmış bir "AĞIR CEZA HUKUKU" kitabını okuyor gibi hissediyorum.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!