Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

permütasyon soru tipi çözüm

Merhaba hocalarım arkadaşlar permütasyon çok garip bi soru tipiyle karşılaştım bi sayfayı komple açıp budum ama kolay yöntem varsa önerirseniz sevinirim.
    1)''GÜLİVER'' sözcüğündeki harfler kullanılarak oluşturulacak 7 harfli anlamlı yada anlamsız kelimelerin kaçında Ü harfi G harfinin sağında L harfinin solunda bulunur?
    2)''SANİYE'' sözcüğündeki harflerle elde edilen anlamlı yada anlamsız 6 harfli kelimelerin kaçında soldan sağa sessiz harfler alfabetik sırayla yer alır?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    1)G,Ü,L harflerini özdeş kabul edelim.7!/3!
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    2)sessiz harfleri özdeş kabyl edersek,6!/3!
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    merhaba
    bu soruların kolay (ya da her ne deniyorsa) yoldan çözümünü forumda daha önceden yaptık. tabi bu bize ait değil biz de başkalarından gördük

böyle soruların genel mantığı üzerinde extra bir sıralama/koşul getirilen elemanların başlangıçta aynıymış gibi alınıp sonradan istenen koşula uygun hale getirilecek şekilde ayrıştırılmasına dayanıyor. sorularınız üzerinde açıklarsak;

1.
    extra koşul getirilen harfler Ü,G ve L. hepsini aynı harf gibi düşünüp mesela O yazalım
    OOOİVER kaç değişik kelime oluşturur?
    7!/3!
    sonrasında sıralamalardaki bir OOO grubunu alalım (böyle ardışık olması gerekmiyor)
    G,Ü,L yi istenen şekilde O ların yerine yazalım, bunu kaç şekilde yapabiliriz? cevap tek şekilde; G ilk O yerine, Ü ikinci O yerine ve L de son O yerine. kısaca esas sorunun cevabı da (7!/3!).1 miş.

2.
    SNY=OOO olsun
    OOOAİE kaç şekilde sıralanır? 6!/3!
    OOO kaç değişik şekilde SNY nin alfabetik sıralamasıyla yer değiştirebilir? tek şekilde; N-S-Y olarak
    kısaca cevap 6!/3! miş.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    teşekkürler

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Arkadaşlar hocalarım günlük 5 soru hakkım varmış ve açıkçası buna benzer 3 soruyla daha karşılaştım ve işin içinden çıkamadım onlardada yardımcı olurmusunuz?
    3) 1 den 9 a kadar olan rakamların sıralanmasıyla elde edilen 9 basamaklı rakamları farklı sayıların kaçında 1,2,3 rakamından herhangi ikisi yanyana gelmez?
    4)1.2.3. rakamlarının en az biriyle elde edilen 4 basamaklı sayıların kaçında 1 ve 3 rakamları ''13'' olacak şekilde yanyana görülmez
    5)
    Sketch Toy: Draw sketches and share replays with friends!
    yukarıdaki şekilde her bir satırda bulunan kutular sarı,kırmızı ve mavi renge boyanacaktır. herhangi bir sütunda bulunan kutulardan alt alta gelen ikisinin aynı renkte olmadığı kaç farklı görüntü elde edilir?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    hocalarım cevap vercek yokmu?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    3.
    1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamlarımız 1,2,3 rakamlarının yanyana gelmemesi isteniyor bu duruma geri kalan 4,5,6,7,8,9 rakamlarını dizelim.
    4 5 6 7 8 9 sonrasında görüleceği üzere 7 boşluk oluşacaktır 3 tanesi seçilirse C(7,3).3!.6! (6! ile çarptık çünkü bu 6 sayı da yer değiştirebilir) kadar çözüm olur.

4.
    yine benzeri bir yolla çözüme ulaşabilirsiniz.

5.
    şöyle bir şey yapılabilir
    renklerimiz mavi sarı kırmızı ise 1.sütunun ilk satırında kutu 3 renge boyanabilir.altındaki 2 renge boyanabilir onun altındaki 2 renge onun altındaki 2 renge boyanabilir.
    sonuçta bir sütun için 3.8 => 24 seçenek olur. 3 sütun var , çarpın artık

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    teşekkürler hocam

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    hocam 2. soru 45 buldum 55 diyor cevap sorudamı hata var işlemde ek****i yaptım bide son soruda 3*8 den 24 buldumda cevap 48 diyor biraz deştim ama karıştı sorulardamı hata var ?

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!