Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi

Ünlem Modüler aritmetik(Çözüldü)

Z/5 denklik kümesinde 2x+3=0 denkleminin kökünün çarpma işlemine göre tersi y dir. Buna göre, y147 nin Z/5 denklik kümesindeki eşiti aşağıdakilerden hangisidir?

cevap : 1

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Denklem gibi çözüyorum x= -3/2+5/2= 2/2 = 1 x=1 buluyorum. çarpma işlemine göre tersi bölmedir dedim fonksiyondaki gibi x yerine y yerine x yazdım y= x-3/2 oluyor. x i yerine yazınca y=-1 çıkıyor. -1 üssü 147 yine -1 dir. mod5 de ise -1+5=4 çıkıyor. ama nasıl cevap 1 çıkıyor??

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Bu soru ygs de çıkmaz boşuna uğraşmayın soru iptal olmuştur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    x=1 i bulmuşsunuz
    bunun çarpmaya göre tersi y=1 bulunur
    1^147 de yine 1 bulunur. sınavda çıkmaması için de bir sebep göremedim.

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    Hocam x tamamda y nasıl 1 oluyor soruyu defalarca okuyorum okuyorum yinede y=1 olmuyor. Esen yayınları 9. sınıfta benzer soru yok Son 10 yılın çıkmış soruları isimli kitapta ygs de buna benzer soru yok *** yayınları YGS de benzeri yok 9. sınıf defterimde benzeri yok internette bulamadım benzerini nasıl y=1 deniyorum x=1 çıkıyor y=-1 çıkıyor zaten üssü tek sayı olduğu için yine sonuç -1 mod 5 dede -1+5 =4 oluyor açıklar mısınız ??

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    saydığınız yayınlarda benzeri soru olup olmaması beni ya da ösym yi bağlamaz.
    x=1 bulunmuş
    1.y=1 (mod5) denkliğini sağlayan y değeri aranıyor.
    bu da y=1 dir yani 1in çarpmaya göre tersi yine 1 dir.

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    ösym den kim okulda derslere giriyor ki fizikte müfredatı bile bitiremiyoruz 3. ünitede kalıyoruz öğretmen mi suçlu yoksa ösym mi MEB kitabı fizik e bak birde konu analtımlı bir kitaba MEB hikaye yazmış kitabında ama o hikayeler sınavda çıkmıyor ?
    1.y=1 (mod5) denkliğini nereden geliyor ? x ile y yi çarpmışsın x.y tamam niye 1 e eşitledin ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ösym ya da sınav sistemi başka bir tartışmanın konusu. bu soru sınavda çıkar mı çıkmaz mı diye soruyorsak benim cevabım bunun çıkabilecek sorular arasında olduğu.

1.y=1 mod5 nerden geliyor?
    bir işlemde bir sayının tersi o sayıyla işleme girdiğinde etkisiz eleman sonucunu veren sayıdır. sağdaki 1 çarpmanın etkisiz elemanı, soldaki 1 x için bulduğumuz değer. y de x in tersi olarak yazdığımız değişken.
    sanırım siz toplamaya göre ters aldınız ya da 1^(-1) in sonucunu -1 buldunuz.

Grubu
    Üye
    İş
    AÖL Öğrencisi
    İşte hata yaptığım noktayı buldum. Teşekkürler. ( Tartışmak güzeldir üzerinizdeki olumsuz yükleri atmanıza çok fayda sağlıyor. )

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!