Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4 kız 5 erkek öğrenci 2 kız öğrenci arasında en az bir erkek öğrenci olması koşuluyla yuvarlak bir masa etrafında kaç farklı şekilde oturabilirler ?
    kızları koyduk 3! ile. 4 tane boşluk oluştu arada. Ama 5 erkek var erkeklerden ikisi birlikte oturak bu seçim C(5,2) olur şimdi erkekleri 4 kişi olarak düşünebiliriz. 3!.4! olur. Ama iki kişi oturan arkadaşlar da kendi aralarında yer değiştirebileceğinden 3!.C(5,2).4!.2 olur cevabımız.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    1) 6 kız ve 12 erkek öğrenci her zaman 2 erkeğin yanında 1 kız olması koşuluyla bir yuvarlak masa etrafına kaç farklı biçimde oturabilirler ?

ÇÖZÜM:Önce 6 kızı sıralayalım.Yuvarlak masa etrafına 5! farklı şekilde dizilirler ardından 12 erkek 12! farklı şekilde dizilirler.Şu halde 5!.12! farklı dizilim gerçekleşir.

12 erkek ve 4 kız öğrenci yuvarlak masa etrafında bir kızın sağında ve solunda 3 er erkek bulunacak şekilde kaç farklı biçimde sıralanabilir ?

kızları koyduk 3! ile 12 tane boş yer kaldı gibi düşün 12! ile erkekleri koyduk cevap oldu 12!.3! farklı değil yani

dostum farklı değil dedik ama 2.soruda niye önce erkekleri sıralamadık biraz garip oldu ama

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    o yöntemle de yapılabilir yapayım bari erkekleri dizdik 4! ile erkekleri koyduk 5 tane boşluk kaldı bunların dördüne kızları yerleştireceğiz C(5,4) kızların yerini belirledik kızların sıralaması 4! sonucumuz. 4!.C(5,4).4!
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    hangi sorunun çözümü bu heisenberg en az bir öğrenci sorusunun mu

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4 kız 5 erkek öğrenci 2 kız öğrenci arasında en az bir erkek öğrenci olması koşuluyla yuvarlak bir masa etrafında kaç farklı şekilde oturabilirler ?
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    1) 6 kız ve 12 erkek öğrenci her zaman 2 erkeğin yanında 1 kız olması koşuluyla bir yuvarlak masa etrafına kaç farklı biçimde oturabilirler ?

ÇÖZÜM:Önce 6 kızı sıralayalım.Yuvarlak masa etrafına 5! farklı şekilde dizilirler ardından 12 erkek 12! farklı şekilde dizilirler.Şu halde 5!.12! farklı dizilim gerçekleşir.

12 erkek ve 4 kız öğrenci yuvarlak masa etrafında bir kızın sağında ve solunda 3 er erkek bulunacak şekilde kaç farklı biçimde sıralanabilir ?

kızları koyduk 3! ile 12 tane boş yer kaldı gibi düşün 12! ile erkekleri koyduk cevap oldu 12!.3! farklı değil yani

dostum farklı değil dedik ama 2.soruda niye önce erkekleri sıralamadık biraz garip oldu ama

heisenberg aradaki mevzuyu anladım sanırsam 2.soruda 3 erkeğin yanında bir kız demek istemiş o yüzden de önce kızları sıralamış değil mi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    kardeş ilk soru da önce erkeklerimi sıraladım ben
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    heisenberg benim devreler bir yandı ki hiç sorma sabahtan beri 5-6 tane soruyla uğraşıyorum aynı şeyi anlatan soruların farklı çözümleri oluyor falan filan derken böyle okuduğumu da anlamamaya başladım kusura bakma

1.soruda her zaman 2 erkeğin yanında 1 kız olması koşuluyla bir yuvarlak masa etrafına kaç farklı biçimde oturabilirler demiş o yüzden önce kızları sıraladık

12 erkek ve 4 kız öğrenci yuvarlak masa etrafında bir kızın sağında ve solunda 3 er erkek bulunacak şekilde kaç farklı biçimde sıralanabilir ? sorusunda ise

önce kızları koyduk 3! ile 12 tane boş yer kaldı gibi düşün 12! ile erkekleri koyduk cevap oldu 12!.3! dedik 2.soru aslında şunu demek istemiyor mu 3 erkeğin yanında bir kız bulunacak şekilde kaç farklı biçimde sıralanabilir ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    5-6 soru için mi yandı beynin aynı şey olur da niye kendini zora sokuyorsun?
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    ya çoktandır permütasyon ve kombinasyondan soru çıkartıyorum elimde bulunsun diye üniversitede okuyorum zaten hani çok işime yarayacağından değil vakit doldurmak için biraz da öyle uğrşıyorum bazen enteresan şeyler gelince böyle oluyor

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!