Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

bir mat sorusu

x,y,z,w reel sayılar olmak üzere

2x+y+z+w=1
    x+3y+z+w=2
    x+y+4z+w=3
    x+y+z+5w=25
    w=?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Denklemleri sırayla 12,6,4,3 ile çarpıp toplarsak 37(x+y+z+w)=111 ya da x+y+z+w=3 elde ederiz.
    Son denklemde bunu kullanırsak 3+4w=25 ya da w=11/2 olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    kitaptaki çözümde aynen böyle teşekkürler ama benim asıl sormak istediğin o sayılarla çarpmayı nasıl akıl edebildin

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Mustafa Özdemir akıl etmiş

Zaten çok saçma, hiç bir şey kazandırmayan bir soru. Denklemleri birşeylerle çarpıp toplayıp birşeyler yapacağımız belli, o sayıları bulmak birşey kazandırmıyor diye düşünüyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    evet soru bu şekilde bir şey kazandırmıyor ama mustafa özdemir nasıl akıl ettiğini anlatsaydı birşey kazandırırdı Ben de merak ettim yani bu sayıları nasıl düşünmüş diye
    neyse teşekkürler

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    hayırdır olimpiyatlara mı başladın

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    hayırdır olimpiyatlara mı başladın
    canım sıkılmasın diye uğraşıyorum öyle

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı orkun44'den alıntı Mesajı göster
    kitaptaki çözümde aynen böyle teşekkürler ama benim asıl sormak istediğin o sayılarla çarpmayı nasıl akıl edebildin
    köşegenin 2-3-4-5 , diğer tüm girdilerin de 1-1-1-1 olduğunu dikkate alınca istenilen katsayıları bulmak çok zor değil. ilk denklemi k ile çarparsanız x diğer değişkenlere k kadar fark atıyor , ikinci denklem için bu 2k , 3. için 3k ve sonuncu için 4k. okekleri 12. sonuca ulaştıran sayılar da 12/1 , 12/2 , 12/3 , 12/4

yok bunu bulamıyor musunuz? yok etme metodu kullanabilirsiniz. şart değil böyle bir çözüm yapmak. yok etme ile de çok uzun sürmez bu soru.

ben böyle çözüm yapmak istiyorum her denklemi bir sayıyla çarpıp toplayınca sonuç çıksın istiyorum mu diyorsunuz? matris işlemleriyle sonuca gidebilirsiniz. bu 4x4 lük matrisi hangi matrisleçarparsak verilen katsayılara sahip matris oluşuru çözersiniz.

ayrıca bu haliyle üniversite sınavında çıkabilecek bir soru uyarmadı demeyin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    teşekkürler hocam ilk yaptığınız yöntem güzelmiş. Yok etme metodu uzun sürüyor bence ya da ben yapamadım Matris yardımıyla denklem çözmeyi hiç bilmiyorum daha önce lazım olmamıştı

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları