Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

permütasyon

A={0,1,2,3,4,5} kümesindeki rakamlar kullanılarak rakamları farklı beş basamaklı farklı doğal sayılar yazılıyor.Buna göre,bu sayıların kaç tanesinde 0 rakamı 3 rakamından önce gelir

Değerli arkadaşlar,bu sorunun çözümünde bütün durumlardan 3 rakamının 0 rakamının önünde bulunduğu durumu çıkarttım fakat sonucu elde edemedim,mümkünse aydınlatabilirseniz çok sevinirim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    0 ve 3 özdeş kabul edilirse, 4.5.4.3.2/2!=240
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    0 ve 3 özdeş kabul edilirse, 4.5.4.3.2/2!=240
    bir şey eksik sıfırın başa gelme durumunu çıkartmak gerekiyor.Ben 216 buldum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı orkun44'den alıntı Mesajı göster
    bir şey eksik sıfırın başa gelme durumunu çıkartmak gerekiyor.Ben 216 buldum
    0 ve 3 özdeş ise başa 0 ve 3 hariç 4 sonra 0 ve 3 gelebilir 5.4.3.2 tekrarlı perm.den bölü 2! ?
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    ben şöyle yaptım 0 ve 3 mutlaka bulunacak o zaman kalan 4 sayıdan 3 ünü seçelim.
    sonrada 5 tane rakamı rastgele sıralayalım. Bunların yarısında 0 3 ten önce gelir. Yani 2 ye böleriz.Ayrıca bu sayıların içinde 0 ın başta bulunduğu 24 sayı var onları çıkarırız.

C(4,3).5!/2-24=216

yanlış da düşünmüş olabilirim keşke cevabı da yazsanız.Senin çözümünü tam anlayamadım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı orkun44'den alıntı Mesajı göster
    ben şöyle yaptım 0 ve 3 mutlaka bulunacak o zaman kalan 4 sayıdan 3 ünü seçelim.
    sonrada 5 tane rakamı rastgele sıralayalım. Bunların yarısında 0 3 ten önce gelir. Yani 2 ye böleriz.Ayrıca bu sayıların içinde 0 ın başta bulunduğu 24 sayı var onları çıkarırız.

C(4,3).5!/2-24=216

yanlış da düşünmüş olabilirim keşke cevabı da yazsanız.Senin çözümünü tam anlayamadım
    doğru yol yalnız çıkarttığımız kısmın 1.4!.C(4,3) olması gerektiğini düşünüyorum
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    bence doğru başa sıfırı koyduktan sonra kalan 4 haneyi 4! şeklinde sıralarız. Sen bir daha niye kombinasyon yaptın ki

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    .....
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2 tane basmak seçip 0 ve 3 ü 0 önce gelecek şekilde yerleştirmeliyiz.
    Ancak eğer bu iki basamak arasında ilk basamak varsa oraya 0 gelir bu da istemediğimiz bir durumdur. Yani 4 basamaktan ikisini seçip 0 ve 3'ü yerleştireceğiz. Sonra da 1,2,4,5 sayılarından 3'ünü seçip diğer basamaklara sıralayacağız.

Yani C(4,2) x C(4,3) x 3!=144.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Kafam karıştı baştan çözeyim ben en iyisi
    İstanbul Tıbbiyesi

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!