Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Yüzde problemleri

1) bir mağaza sattığı mallarda % 30 indirim yapınca günlük mal satışı % 50 artmıştır. Buna göre son durumda bu mağazanın satışlardan elde ettiği hasılat nasıl değişir ? Cvp: (% 5 artar )

2) art arda gelen iki zamdan sonra bir işçinin maaşı % 140 artıyor. İşçinin maaşına yapılan ikinci zam oranı birinci zam oranının 5 katı olduğuna göre ikinci zam oranı yüzde kaçtır ? ( cvp: 100 )

3) zeynep bir sayıyı 4 e bölmesi gerekirken yanlışlıkla 4 le çarpmıştır. Buna göre yapılan hata oranı yüzde kaçtır ? ( cvp : 1500)

4) p,q ve m pozitif sayılar ve q< 100 dür. M yi % P kadar artırdıktan sonra sonuç % q azaltıldığında elde edilen sayı m den büyük olduğuna göre p ve q arasındaki bağıntı nedir ? ( cvp : p > 100q/100-q)

5) bir sitedeki ailelerin % 30 u A gazetesini , % 45 i B gazetesini % 15 i sadece C gazetesini okumaktadır. Sitede bu gazetelerin hiçbirini okumayan 12 aile olduğuna göre bu sitedeki toplam aile sayısı en az kaç olabilir ? ( cvp: 30)

Şimdiden teşekkürler ..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1)fiyatı 100x ise indirimle 70x olmuş normalde günde 2y satılıyorsa indirimle 3y satılmış olur. ilk hasılat 200xy ikinci hasılat 210xy ise 210xy/200xy=%5
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2)100x maaşı ise zamlı maaş toplam 240x olur. ilk oran %y ikinci oran %5y ise zamlı fiyatı 100x.((y+100)/100).((5y+100)/100)=240x olur.
    ifade (y+100).(y+20)=4800 olur. Denklemden y=20 çıkar buna göre 5y=100 olur.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    3,4,5 ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Mehmetysf'den alıntı Mesajı göster
    3,4,5 ?
    Tam çözecektim ki vazgeçtim.
    Sanırım bu forumda 'teşekkür etmeyi bilmeyenlerin' sorularını cevaplayacak bir arkadaşımız yoktur.
    @Heisenberg,ben arkadaş adına sana teşekkür ediyorum.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Tam çözecektim ki vazgeçtim.
    Sanırım bu forumda 'teşekkür etmeyi bilmeyenlerin' sorularını cevaplayacak bir arkadaşımız yoktur.
    @Heisenberg,ben arkadaş adına sana teşekkür ediyorum.
    Soruların altında ne yazıyor bi okusan .

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Tamam beyler gerginlik yaratmaya gerek yok Kusura bakma kardeşim uykum gelince yarıda bıraktım.
    zeynep bir sayıyı 4 e bölmesi gerekirken yanlışlıkla 4 le çarpmıştır. Buna göre yapılan hata oranı yüzde kaçtır ?
    3)Öncelikle zeynebin zekasına hayran kaldım. Zeynebin 4 e böleceği sayı 4x olsun bölünce cevap x olacaktır. Ama bu arkadaşımız. 16x cevabıyla gerçek cevaptan 15x fazla bulmuş. Hata oranı buna göre 15x/x=%1500 olur.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4)%p artırdıktan sonra sonuç m+%m.p olur. bu sayı da %q azaltılırsa sonuç m+%mp-%q(m+%mp) olur. Bu sayı m den büyük ise
    m<m+%mp-%q(m+%mp) olur m leri sadeleştirelim. 1<1+%1p-%q(1+%p) olur. 1 ler birbirini götürür ve paydaları 100 ile genişletirsek.
    0<p-q(1+%p) olur. ifade 100q<100p-qp ye eşittir.p parantezine alırsa 100q<p(100-q) eder. Buradanda sonucumuz 100q/(100-q)<p olur.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    5)bir sitedeki ailelerin % 30 u A gazetesini , % 45 i B gazetesini % 15 i sadece C gazetesini okumaktadır. Sitede bu gazetelerin hiçbirini okumayan 12 aile olduğuna göre bu sitedeki toplam aile sayısı en az kaç olabilir ? ( cvp: 30)

Bize en az sorduğu için A gazetesini okuyanların hepsi B gazetesi de okuyor farzedeceğiz. Buna göre A veya B gazetesi okuyanlar %45 idir. Hatta bunlar arasında C gazetesi okuyanda olabilir. Ama Sadece c gazetesi okuyanlar ile bir kesişim kümesi olmadığından bunların direk toplarız. İki ayrık kümenin birleşimi gibi buna göre %60 ı gazete okuyor %40 ı yani 12 si gazete okumuyorsa tamamı 30 kişi olur.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Ben niye teşekkür etmiyeyim yani orda yazmışım belki tekrar söylemem gerek o konuda arkadaş haklı olabilir kusura bakmayın.

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!