Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

Yinee açı bilgisi sorularım

1-)
    160*
    2-)
    3-)
    80*
    4-)
    100,110,60*
    5-)

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Sorular çok bulanık eğer açıları doğru okuyabilmişsem şöyle 1. sorunun cevabı.Geriye kalanı da atacam birazdan.
    Sıralamana göre 1.soru

Sıralamana gore 4.soru

Sıralamana gore son soru

Sıralamana gore 3.soru

Edit:Yine resimler imasgeshackten ters olmuşlar kusura bakma.Soruda tam anlatmadım çünkü resimi çektiğimde dar olacağından yazmadım alt mesajda soruları anlatacam senin yüklediğin sıraya göre.

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Sıralamana göre 1.soru:Orda ilk önce açıortaylara isim ver.En içte bir tane M kuralı var orda ben üstünü karalamışım ordan M kuralından x+y=80 oluyor.Şimdi o içteki büyük M kuralına bak köşedki açıları 2x ile 2y olana.Ordan yine M kuralından 2 ile işaretlediğim yer 2x+2y olacak.Şimdi işimiz kolaylaştı.Sol tarafta a nın bulunduğu dörtgende, dörtgenin iç açıları toplamından a+x+2x+2y+y=360 burdan gerekli işlemleri yaptığımzda a=120 bulunur.

Sıralamana göre 4.soru:Burda tek yapman gereken zikzak kuralını uygulamak.Sağa bakanların toplamı eşittir sola bakanların toplamına.Burdan 80+40=110+a olur.İşlemi yaptığımızda a=20 olarak bulunur.

Sıralamana göre son soru:Burda yine zikzak kuralı ancak soruda o iki tane çizgi çekilmiş olan yer yani y yazdığım yer orda paralellik vermiş onu kullanarak zikzakı kullanacak orda y veriyorum o açıyı yukarısıda Z kuralından dolayı y olacak yine sağa bakanlar sola bakanlar yaptığımzda y+x=25+y+20 burdan x=45 bulunur.

Sıralamana göre 3.soru:Burda şu formülü bilmelisin o tür şekillerde o içerdeki açıların toplamı buyla bulunuyor. (n-1).180 n burda içteki açı sayısıdır.İç kısımda 3 tane açı var 2x,100 ve 2y olan.Yerine yazdığımızda (3-1).180=360 olur yani içteki açıların toplamı 360 tır.Bu açıları toplayıp 360 a böldüğümüzde şöyleki: 100+2x+2y=360 burda amacım x+y yi bulup sadece bilinmeyen olarak a yı bırakmaktır.burdan x+y yi de 130 buluruz.Sonra içteki dörtgende iç açıları toplamından 100+x+y+a=360 x+y yi zaten bulduk orda yerine yazdığımızda a yı 130 olarak buluruz.

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Buda kalan son soru

Sorunun açıklaması:Bu soruda yine M kuralları var.Yine en içten başlayarak siyahla çizdiğim, o M yi kullandığından z=a+b, 2.M den böyle tırtıklı çizmişim ordanda y=2a+2b ve en son ki M den de x=3a+3b
    Bizden y/x+z yi istiyor yerine yazıp gerekli işlemleri yaptığımızda cevap 1/2 çıkar.

Dahada açıklayıcı olmak isterdim.Ama biraz işim olduğum için böyle yaptım.Eğer cevabı yanlış bulmuşsam bilki o soruyu göremediğim içindir.Çünkü sorular bulanık.Soru yanlışsa sen soru yerine doğru açıyı yerleştirerek yine sonuca ulaşabilirsin.Eğer anlamadıysan sorabilirsin.

Umarım anlatabilmişimdir.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Fotoğraflar neden bukadar bulanık çıkıyor bende anlamadım
    Çözdüğün, açıkladığın ve formüllerin için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun sağol

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Alıntı Ocean'den alıntı Mesajı göster
    Fotoğraflar neden bukadar bulanık çıkıyor bende anlamadım
    Çözdüğün, açıkladığın ve formüllerin için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun sağol
    Rica ederim.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı sdfrrty'den alıntı Mesajı göster
    Sıralamana göre 1.soru:Orda ilk önce açıortaylara isim ver.En içte bir tane M kuralı var orda ben üstünü karalamışım ordan M kuralından x+y=80 oluyor.Şimdi o içteki büyük M kuralına bak köşedki açıları 2x ile 2y olana.Ordan yine M kuralından 2 ile işaretlediğim yer 2x+2y olacak.Şimdi işimiz kolaylaştı.Sol tarafta a nın bulunduğu dörtgende, dörtgenin iç açıları toplamından a+x+2x+2y+y=360 burdan gerekli işlemleri yaptığımzda a=120 bulunur.

Sıralamana göre 4.soru:Burda tek yapman gereken zikzak kuralını uygulamak.Sağa bakanların toplamı eşittir sola bakanların toplamına.Burdan 80+40=110+a olur.İşlemi yaptığımızda a=20 olarak bulunur.

Sıralamana göre son soru:Burda yine zikzak kuralı ancak soruda o iki tane çizgi çekilmiş olan yer yani y yazdığım yer orda paralellik vermiş onu kullanarak zikzakı kullanacak orda y veriyorum o açıyı yukarısıda Z kuralından dolayı y olacak yine sağa bakanlar sola bakanlar yaptığımzda y+x=25+y+20 burdan x=45 bulunur.

Sıralamana göre 3.soru:Burda şu formülü bilmelisin o tür şekillerde o içerdeki açıların toplamı buyla bulunuyor. (n-1).180 n burda içteki açı sayısıdır.İç kısımda 3 tane açı var 2x,100 ve 2y olan.Yerine yazdığımızda (3-1).180=360 olur yani içteki açıların toplamı 360 tır.Bu açıları toplayıp 360 a böldüğümüzde şöyleki: 100+2x+2y=360 burda amacım x+y yi bulup sadece bilinmeyen olarak a yı bırakmaktır.burdan x+y yi de 130 buluruz.Sonra içteki dörtgende iç açıları toplamından 100+x+y+a=360 x+y yi zaten bulduk orda yerine yazdığımızda a yı 130 olarak buluruz.

Emeklerin için çok teşekkürler.

Grubu
    İş
    12. sınıf
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Emeklerin için çok teşekkürler.
    Estağfirullah admin.Forumdaki sorulara dahada çok yardım etmek isterdim.Bilgidiğim konuların sorularını çözüyorum.Bütün konular bitsin inşALLAH.Arkadaşların sorularını çözeriz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!