Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Utandım Trigonometri

Birim çemberde Trigonometrik fonksiyonların tanımlarında tan cot sec ve cosec fonksiyonlarının birim çemberdeki tanımlarını anlayamadım . sin ve cos fonksiyonlarının birim çemberdeki tanımını (birim çember üzerinde herhangi bir noktanın apsisinin cosx ordinatının siny olması) anladım fakat diğer yukarıda söylediklerimi anlayamadım . trigonometri temelim pek olmadığından dolayı kolay bir soru olabilir . Biraz işlemle alakasız bir soru oldu ama soru sorudur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    tan fonksiyonu x=1 doğrusudur.ve açının x=1 doğrusunu kestiği noktanın ordinatı o açının tanjantıdır.benzer şekilde y=1 doğrusu cot fonksiyonunun doğrusudur.açı doğrusunun y=1 i kestiği noktanın apsisi o açının cotanjantıdır.

sec ve cosec e gelince onun için şekil çizmem lazım
    T=>Teğet noktası
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    bunları biliyorum zaten . bana bunların nereden geldiği lazım . mesela şöyle söylim ,neden tan için x=1 doğrusu ama x=0,5 doğrusu değil.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    ne yapıcan onları bunları baz alarak çöz gitsin mat ta her ispata takılırsan yürümez bu iş ama yinede sen bilirsin tabi herkesin anlama stili başka ama ben onların ispatını bilmiyorum int ten araştır belki bulursun..kolay gelsin

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    baktım hep kitaplarda her yerde aynı tanım , detay yok halbuki belki çok basit bişeydir ama hiç kimse ilgilenme gereği duymamış. önümüze koyuyolar formülleri , ezberleyin diyorlar resmen . ezberlemek hiç hoşuma gitmiyo ya , yoksa ezberleyip geçerim . ama teşekkürler yinede , en azından soruyla ilgilendin , sağol kardeşim.

Bu arada eğer ilgilenen olursa bana yardımcı olursa çok sevinirim bu konuda kaldım böyle , bi yeri en ufak bişeyi anlamayınca ilerleyemiyorum...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matemakci'den alıntı Mesajı göster
    baktım hep kitaplarda her yerde aynı tanım , detay yok halbuki belki çok basit bişeydir ama hiç kimse ilgilenme gereği duymamış. önümüze koyuyolar formülleri , ezberleyin diyorlar resmen . ezberlemek hiç hoşuma gitmiyo ya , yoksa ezberleyip geçerim . ama teşekkürler yinede , en azından soruyla ilgilendin , sağol kardeşim.

Bu arada eğer ilgilenen olursa bana yardımcı olursa çok sevinirim bu konuda kaldım böyle , bi yeri en ufak bişeyi anlamayınca ilerleyemiyorum...
    En iyisini yapıyorsun.Ezberletenler emin ol ki matematikten hiç bir şey anlayamayan kişilerdir.
    Kendi öğretmenimden biliyorum.
    Mustafa Yağcının MYMAT2 kitabını al oradan her şeyin ispatı var.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    ne yapıcan onları bunları baz alarak çöz gitsin mat ta her ispata takılırsan yürümez bu iş
    Bu yüzden Türkiyede matematik eğitimi bu halde! (ezberletenler yüzünden)
    Acaba nasıl yürür bu iş?

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Hiç sormayın gerçekten ben hayatım boyunca matematikten hep kaçtım ama son zamanlarda keşfettim matematiği ve çok pişmanım geç keşfettiğim için (burada suç ne kadar bende onu da bilemicem). zaten insanı daha yöntemci bir hale getiriyor , ufuk açıyor , doğru söylüyorsunuz , mustafa yağcının mat2 pdf dosyaları var bilgisayarımda ama trigonometrik fonksiyonları almamış nedense , anlayamadım =) .

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    doğru söylüyorsun, ne demek rica ederm.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matemakci'den alıntı Mesajı göster
    Hiç sormayın gerçekten ben hayatım boyunca matematikten hep kaçtım ama son zamanlarda keşfettim matematiği ve çok pişmanım geç keşfettiğim için (burada suç ne kadar bende onu da bilemicem). zaten insanı daha yöntemci bir hale getiriyor , ufuk açıyor , doğru söylüyorsunuz , mustafa yağcının mat2 pdf dosyaları var bilgisayarımda ama trigonometrik fonksiyonları almamış nedense , anlayamadım =) .
    Var aslında o da .
    Ayrıca bunların ispatı derken neyi kastediyorsunuz?

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları