Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

mat 1-2

1) 1 den 52 ye kadar olan sayılar bir çember etrafına, herhangi ardışık dizili 5 sayının toplamı en az A olacak şekilde dizilmiştir. Buna göre A en çok kaç olabilir? (CEVAP 132)

3) İki zar birlikte atıldığında, sayılar arasındaki farkın mutlak değerce 3 olma olasılığı nedir?(Ben 1/6 buluyorum ama cevap 1/4)

4)Merve'nin elinde yeterli sayıda 5 TL, 10TL ve 20 TL lik bankotlar vardır. Merve 95 TL tutarındaki bir ödemeyi, bu banknotlardan her birini en az bir kez kullanmak şartıya kaç farklı biçimde yapabilir? (PERMÜTASYONLA NASIL ÇÖZEBİLİRİZ DEĞER VERMEDEN)

5)Erke ve Kerem annelerinin aldığı 7 kırmızı , 11 siyah ve 9 mavi kalemi paylaşmak istiyorlar. Erke ve Kerem'in her renkten en az üç kalem alması şartı ile kaç farklı biçimde paylaşım yapılabilir?(CEVAP 315 miş tekrarlı permütasyon ile yapıca cevap çok büyük bi sayı çıktı )

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    5.
    Cevap hakkaten çok fazla yada soru farklı bişey kastediyor olabilir ama sanmıyorum.
    7 kırmızı kalem var 6sını alıp verelim çocuklara geriye 1 kırmızı kalem kalacaktır. => (2 şekilde dağıtılabilir.)
    11i içinde geriye 5 tane kalacaktır.(2 çocuğa => 6 şekilde dağıtılabilir.)
    9 içinde 3 tane kalacaktır.(4 şekilde dağıtılabilir.)
    soru bu haliyle 48 dağıtım yapılabilir.(soru farklı bişey kastediyorsa cevap tabii ki değişecektir.)

4.

O halde 35'tl'yi ödeyelim geri kalan 60 tl'yi de paylaştıralım.
    5x+10y+20z=60 denkleminin doğal sayılardaki çözümünü arıyoruz.
    Bu da üretici polinomlar yardımıyla kısaca bulunabilir.(x^60'ı arıyoruz.)

(1+x⁵+x^10+....+x^60).(1+x^10+x^20+...+x^60).(1+x^20+x^40+x^60) şekline getirilir. x^60'ın katsayısı bulunur.

Bu üretici polinomları oturupta tek tek anlatmak olur
    Gereksizyorumcunun bir makalesi var anasayfada bunla ilgili okuyup bulabilirsin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    iyi de sen kalemleri ayrı ayrı dağıttın tekrarlı kombinasyon ya da permütasyon neden uygulamadın

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    7 kırmızı topu dağıtıyorsun (özdeş bunlar) 2 çocuk var.Ver ellerine 6 tanesini.Geriye 1 tane kalır 1 ayraç 2!/1 => 2 durum.Hepsine baktım işte(yazmadım uzun olmasın diye.)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    ben diyorum ki kalemler kırmızı siyah mavi son durumda 1 kırmızı 5 mavi 3 siyah var. KMMMMMSSS/ bi de ayraç 10!/5!.3!

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4. soruda ne demek istediğini anlayamadım onu da açar mısın biraz daha

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı orkun44'den alıntı Mesajı göster
    ben diyorum ki kalemler kırmızı siyah mavi son durumda 1 kırmızı 5 mavi 3 siyah var. KMMMMMSSS/ bi de ayraç 10!/5!.3!
    Bu şekilde yanlış dizilim oluyor orkun misal
    KM|MMMMMMSSS şeklinde dağıttın diyelim.
    MK|M... durumu da aynıdır aslında ama iki kez saymış olursun.

Misal şu soruyla karşılaşsaydın ;
    6 muz , 7 elma , 5 şeftali 3 çocuğa kaç farklı şekilde dağıtılır?

yaptığın işlemi yapsaydın simetrik durumları saymış olurdun.
    Halbuki buna gerek yok her birini ayrı ayrı dağıtıp işe bakacaksın.

Daha da düşük bi şey için "2 muz 2 elma misal" bunun için hatan vardı ;
    mmee
    meme
    emme(İkinci dizilişle aynı şey.)

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    4.Soruda otur dene bak zaten bi kaç değer çıkar Üretici polinom öğrenmek vs.dahada uzar.Gerçi öğren tabii

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Bu şekilde yanlış dizilim oluyor orkun misal
    KM|MMMMMMSSS şeklinde dağıttın diyelim.
    MK|M... durumu da aynıdır aslında ama iki kez saymış olursun.
    tamam şimdi anladım ben soru tiplerini karıştırdım galiba cevabı kontrol ettim 315 görünüyor senin çözümde doğru görünüyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    4.Soruda otur dene bak zaten bi kaç değer çıkar Üretici polinom öğrenmek vs.dahada uzar.Gerçi öğren tabii
    16 değer çıkıyomuş değer verecektim ama soru permütasyon kısmında diye permütasyon çözümünü merak ettim

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları