Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

5 Soru Birden

Arkadaşlar bu sayı problemleri sorularında takılıyorum nedense çözüm mantıgını tam anlayamadım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..

1.Soru
    Bir bakkal kilosu 3 tl den 10 yaş sabun satın alıyor sabunlar kuruyunca kilosunu 4 tl den satarak 2 tl kar ediyor buna göre 1 kg kuru sabun kuruyunca kac gram gelmektedir
    900 800 700 600 500

2.soru

bir bakkal 30 tl ye aldıgını 6 kg peyniri net agırlıgı 400 gram olan paketler halınde satacaktır her bir paket için 0.2 tl paketleme masafı yapan bakkal bir paket peyniri 3 tl den satıyoru bakkal peynirin tamamını sattıgına göre kaç tl kar eder.
    18 15 12 11 10
    ben bu soruyu sürekli cvb 13 buluyorum

3.soru

bir bardağın agırlıgı tamamı su dolu ıken 2x gr yarısı su dolu ılen 3x bölü 2 gram gelmektedir buna göre boş bardagın agırlıgı kaç gramdır

4.soru

pozitif bir sayıı kendısı ile çarpılacakken yanlışlık ile kendısı ile toplanıyor bulunan sonuç bulunması gereken sonuçtan 8 eksik olduguna göre bu saı kaçtır

5.soru

sinemaya giden 5 ğrenciden ikisinin parası omadıgı için diğer üçü 6 şar tl fazla ödeyerek bilet paralarını ödüyorlar buna ggöre 5 öğrencinin bilet parası kaç tl dir

yardımlarınızdan ötürü çok tşk ederim

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    Alıntı serhanorak'den alıntı Mesajı göster
    5.soru

sinemaya giden 5 ğrenciden ikisinin parası omadıgı için diğer üçü 6 şar tl fazla ödeyerek bilet paralarını ödüyorlar buna ggöre 5 öğrencinin bilet parası kaç tl dir

5 öğrencinin ödediği x TL, 3 öğrencinin ödediği x+6 TL'ye eşittir.

5x=3(x+6)

5x=3x+18

2x=18

x=9 bulunur. (Bir bilet parası)

9.5=45 (5 öğrencinin bilet parası)
    Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    1. sınıf
    sayıya x dersek.x.x olması gerekirken x+x olmuş ve bu x.xten 8 eksik olmuş.toparlarsak x²=2x+8 miş .sınıfınızı yazmadığınızdan çözümü çarpanlara ayırarak yapıyorum.x²-2x-8=0 çarpanlarına ayırırsak (x+2).(x-4)=0 x=4 ve x=-2 bulunur.x pozitif bir sayı dediğinden 4 ü alırız

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    1. sınıf
    2-) bakkal 6000 gr peyniri 30 tlye almış.400 gram paketler halinde satacaksa 6000/400 den 15 paket yapar.her pakete 0.2 harcıyorsa 15 pakete 3 tl harcar.başta 30 tl vermişti peynire paketlere de 3 lira verdi 33 lira masraf oldu.15 paketin tanesini 3 liradan satarsa 15 tanesi 45 lira yapar.45 lira kazanır.başta 33 lira kaybetmişti 45-33=12 lira net karı olur

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    1. sınıf
    1-) 3 tlden 10 kg sabun alıyormuş.30 tl vermiştir.kilosunu 4 tlden satarak 2 lira kar ediyormuş.32 lira kazanırsa 2 lira kar etmiş olur.4.x=32 x=8 bulunur.8 kilo sabunu kilosu 4 liradan satarsa 2 lira kar eder.yaş sabunu 10 kg almıştı 8 kiloya düşmüş.10 kiloda 2 kilo düşerse 1 kiloda 200 gram düşer.800 gramdır

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    1. sınıf
    Bardak doluyken içindeki suyun ağırlığına 2s bardağın boş ağırlığına ise b diyelim.tamamen doluyken 2s+b=2xgram yarısı doluyken s+b=3/2xgram geliyormuş.ikinci denklemi eksiyle çarpar ve denklemleri toplarsak b ler birbirini götürür.s=2-(3/2)gramx bulunur.2-1.5=0.5gram
    s yi 0.5 bulduk.s+b=1.5gramxti.0.5+b=1.5 b buradan 1 gram x bulunur

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!