Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

sayılar

1. x ve y birer pozitif tamsayıdır. x!=78.y! olduğuna göre x+y toplamının alabileceği en büyük değer kaçtır?

2.x pozitif tam sayı olmak üzere 47!/48x ifadesi tam sayı olduğuna göre x in alabileceği en büyük değer?

3. x ve y birer tam sayı x=2n+5/n+4
    y=n+4/2n+5 olduğuna göre n nin alabileceği farklı tam sayı değerleri toplamı ?

4.ardışık 4 doğal sayının toplamı (n-4) tür buna göre bu sayılardan en küçüğü nedir?

5.
    son olarak geometri sorusu ..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    C-1) y=77 olursa x=78 olur. x+y=155

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    geometri sorusunun cözümünü merak ettim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı ysf.kya'den alıntı Mesajı göster
    geometri sorusunun cözümünü merak ettim
    Bayram günü bari bu kadar çalışmayın arkadaşlar korkmayın çok geri kalmazsınız
    sadece bu sorunun cevabını merak ettiğine göre diğelerini senin cevaplaman için bırakalım

KD=KE=a olsun , AE=x olsun

KB²=12²+FK²=9²+a²
    KA²=8²+FK²=x²+a² , üsttekinden alttakini çıkaralım
    12²-8²=9²-a² → a²=81+64-144=1 → a=1

bu arada hepinizin Ramazan Bayramı mübarek olsun.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    Bayram günü bari bu kadar çalışmayın arkadaşlar korkmayın çok geri kalmazsınız
    sadece bu sorunun cevabını merak ettiğine göre diğelerini senin cevaplaman için bırakalım

KD=KE=a olsun , AE=x olsun

KB²=12²+FK²=9²+a²
    KA²=8²+FK²=x²+a² , üsttekinden alttakini çıkaralım
    12²-8²=9²-a² → a²=81+64-144=1 → a=1

bu arada hepinizin Ramazan Bayramı mübarek olsun.
    hocam sağolun ama çok çalışmayı bayramda ödev veren dershane hocalarına söylemek lazım
    sizinde bayramınız mübarek olsun.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı nightmare'den alıntı Mesajı göster
    hocam sağolun ama çok çalışmayı bayramda ödev veren dershane hocalarına söylemek lazım
    mm ne güzel başlamış senin dersane.

Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    sabri hocam bayramınız kutlar ellerinizden öperim.. bu öpmek yaşınızdan başınızdan degil size karşı olan saygımdan dolayı

bu arada bayramda calışmak konusunda haklısınız .insan ruhunun derinliklerine inmeli maneviyatını kuvvetlendirecek
    işlerle meşgul olmalı(kabir ziyareti,kuran okumak,ilimle meşgul olmak gibi ) fakat bizdeki dünya hırsı maalesef bunların önüne gecmiş durumda..bu dünyanın bir oyun oldugunu er yada gec anlamayı ALLAH(c.c) bize nasib etsin..
    cünkü bir ayet-i kerimede "Dünya hayatı, bir oyundan, bir oyalanmadan başka nedir? Elbette dâr-i Âhıret korunan müttekıler için daha hayırlıdır, hâlâ akıllanmayacak mısınız?" ve diger bir ayet-i kerimede "Şüphesiz Biz, yeryüzü üzerindeki şeyleri ona bir süs kıldık; onların hangisinin daha güzel davranışta bulunduğunu deneyelim diye." işte ayetlerde de görüldügü gibi bir oyun bir oyalanmakdan başka birşey degil, yaşantımızı devam ettirdigimiz şu dünya.. namazlarımızı kılıp, merhamet ve rahmet sıfatları olan ALLAH(c.c)'a dua ederek bizi affetmesini isteyelim..

tekrardan herkesin bayramını kutlar. dünya ve ahiret saadetini kazandıracak hayırlı amellere bizleri muvaffak kılmasını Mevlâ Teâlâ Hazretleri’nden niyaz ederim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı nightmare'den alıntı Mesajı göster
    sizinde bayramınız mübarek olsun.
    Aynı dertten muzdaribiz O kadar ödev varki çalışmamak elde değil

Bu arada ben de herkesin bayramını kutlarım..İyi bayramlar..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ödev verilince yapılmadığında yaptırımı ne oluyor? dershane ücretinize zam mı yapılıyor? üniversite sınavında dkp diye dershanedeki hal ve hareketlerinizden , başarı durumunuzdan vs kazandığınız puanların da hesaba katıldığı yeni puanlama sistemi gelecekmiş.
    daha ödev neden verilir anlamamışken dershanelerin ödev vermesini anlamam biraz zor görünüyor. bi de ödevinizi kontrol ediyolar mı dershane hocaları? sağ arkada bikaç haylaz öğrenci ödevini başkalarından geçirmeye çalışırken hoca sol önden başlayıp imza ata ata geliyodur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    "Aynı dertten muzdaribiz" derken biraz sitem olarak anlaşılmış olabilir şakasına söyledim bunu aksine ödev yapmayı seven bir öğrenciyim çünkü ödev yaparken konuyu veya sorular daha verimli bir şekilde çözülüyor.

Hatta bazen öğretmenlerimden bana ödev vermelerini isterim, sebebi ise ödev olduğu için daha sistemli daha verimli oluyor.

Mesela kimyadan çok fazla eksiğim vardı yeni bir kitap aldım, öğretmenimden her hafta bana bir konuyu ödev vermesini daha sonra kontrol etmesini istedim, çözemediğim soruları vs.. takip ediyor, her ayrıntıyı eksıksiz öğreniyorum bu şekilde kimyadaki çoğu eksiğimi kapattım diyebilirim.

Ödevin zorunluluğundan dolayı karşı olabilirsiniz, böyle faydaları da olabiliyor.
    Dershanede de ödevler öğrencinin konuyu daha iyi anlaması için veriliyor, yapılmadığında kaybeden kişinin kendisi oluyor. Ödevini yapmadı diye dershaneden kimse bir şey demez (yani biz de öyle), dershaneye gelen kişinin amacı dershanenin öğrenciyi ders çalışma açısından yönlendirmesi olduğundan dershaneye bilinçli gelen öğrencinin ödevleri yapmayacağını sanmıyorum.
    okulda olsa neyse belki sözlü notuna etkisi olurdu ama dershanelerdeki sistem genelde bu

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!