Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı mmorwen'den alıntı Mesajı göster
    yanıt C mi? (değişmemelisin bir bardak su içmenin mutluluğunu... diye başlayan şık)
    o da değilse B'dir, ikisinin arasında kalmıştım açıkçası.
    neden B ve neden C, düşüncelerini isterim.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    C olabilir

değişmemelisin hiçbir şeyle bir bardak su içmenin mutluluğunu
    ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın

ilk satır su içmenin mutluluğundan bahsederken, ikinci satır yaşam sevinciyle ilgili bir şey anlatıyor. yani ilk satır dan farklı, uyumsuz yani.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Öncelikle soru sormak için bu şiiri seçmelerinin amacı, çok fazla devrik cümle barındırması. Devrik cümlede bağdaşıklık bulmak daha zordur. Elimden geldiğince cümleleri düz haliyle düşünmeye çalıştım. "uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar" bu cümleyi açalım; "seni uzak ülkeler çekmeli, tanımadığın insanlar çekmeli" . Uzak ülkeleri insanı çekebilir de, "tanımadığın insanlar çekmeli seni" lafı anlamsız gibi geldi. "çekmeli" yüklemi "tanımadığın insanlar" söz grubuyla ortak kullanılmamalıydı bence, sadece "uzak ülkeler"le kullanılmalıydı.
    "ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın" cümlesi de "ne kadar sevinç varsa (hepsini, onu, onları) yaşamak özlemiyle dolmalısın" olmalıydı, bana tümleç veya nesne eksikliği var gibi geldi.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Öncelikle soru sormak için bu şiiri seçmelerinin amacı, çok fazla devrik cümle barındırması. Devrik cümlede bağdaşıklık bulmak daha zordur. Elimden geldiğince cümleleri düz haliyle düşünmeye çalıştım. "uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar" bu cümleyi açalım; "seni uzak ülkeler çekmeli, tanımadığın insanlar çekmeli" . Uzak ülkeleri insanı çekebilir de, "tanımadığın insanlar çekmeli seni" lafı anlamsız gibi geldi. "çekmeli" yüklemi "tanımadığın insanlar" söz grubuyla ortak kullanılmamalıydı bence, sadece "uzak ülkeler"le kullanılmalıydı.
    "ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın" cümlesi de "ne kadar sevinç varsa (hepsini, onu, onları) yaşamak özlemiyle dolmalısın" olmalıydı, bana tümleç veya nesne eksikliği var gibi geldi.
    çok belirgin olmasa bile belirtili nesne eksikliği var, doğru. Fakat bu dilbisinden kaynaklanır, o da bağlaşıklığa girer...

tanımadığımız insanlar çekmeli... düz mantık için anlamsız, ama şair alışılmamış bir bağdaştırma yapmak istemiş sanki... o yüzden çok zorlayarak bulduğumuz bir hata gibi geliyor bana.
    bu arada, cevap anahtarından sizlere bir not var:
    "A seçeneğini de bir düşünün."

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    TDK'nin söylediğine göre, "bitik düşmek" diye bir ifade yok; " 'bitkin düşmek' demeliydi" yi istiyor olabilir soruyu soranlar.

ancak bu kadar zorlayabildim.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Sanırım evet, dediğin gibi. Hatta cümleyi düzenledim; "Sen, bir çiçeği koklamaktan bitik düşmelisin.
    Arkadaşını kucakladın mı sımsıkı kucaklayacaksın. "
    ikinci cümlede bir şey yok, bulamadım. Hatta anlatım bozukluğu çeşitlerini tekrar gözden geçirdim ama yok yani. Dediğin gibi olsa gerek.
    Bir de, bence bu çözdüğün soru gibi soruları çözme, bana sırf vakit kaybı gibi geldi. Yani pek kaliteli değil. Çıkmış sorular kitabı almanı öneririm türkçeden.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    Çöz sen her türlü soruyu iyi kötü zararı olmaz faydası olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ygs'deki o paragraf sorularını hazırlayan kadronun soracağı anlatım bozukluğu sorusunun böyle olması işten bile değil bana kalırsa.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Dediğin gibi olsa gerek.
    .
    tahmin ettiğimiz gibi, "bitkin düşmek" olmalıymış.
    Sizleri çok seviyorum ♥

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!