Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

permütasyon

rakamları bir kez kullanmak ve 6 ile 7 yi mutlaka kullanmak koşulu ile 4 basamaklı kaç doğal sayı yazılabilir?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    0 lı durumlarla 0 sız durumları ayıralım

a)0 olmasın
    kalan 7 rakamdan 2 tane seçeriz C(7,2)=21
    elde bu 4 rakamla 4! sayı yazabiliriz , buradan 21.4! durum gelir.

b)0 olsun
    kalan 7 rakamdan 1 tane seçeriz C(7,1)=7
    artık elde bi tanesi 0 olan 4 rakam vardır ,
    ilk basamağa 3 rakam , ikinciye yine 3 rakam , 3. ye 2 rakam , sonuncuya da kaln rakam toplam 3.3! sayı yazılabilir.
    buradan da 21.3! sayı gelir.

işlem hatası yapmıyorsak
    toplam 84.3!+21.3!=105.3!=630 tane böyle sayı yazılır

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    şimdi farkettim 0 lı durumu yanlış yapmışım düzeltiyorum

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    cevabı 3066 olacakmis

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    verdiğim cevabın yanlış olma ihtimali tabi ki var ama 3066 cevabının doğru olmadığına eminim

3066 şu sorunun cevabı olurdu;
    rakamlarından en az birisinin 6 veya 7 olduğu rakamları farklı kaç tane 4 basamaklı sayı yazabiliriz?

madem yazdık onu da çözelim
    tüm 4 basamklı rakamları farklı sayılar : 9.9.8.7 tanedir
    bunların içinde 6 ve 7 nin geçmedikleri : 7.7.6.5 tanedir

tümünden çıkartırsak kalanlarda 6 veya 7 den muhakkak geçecektir. 9.9.8.7-7.7.6.5=7.6(9.12-35)=42.73=3066

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    yanlış anlamayın ben size cevabi öylesine yazmistim kusura bakmayın..elbette ki soru yanlis olabilir zaten çözemediğim için yazmıstım size çözdüğünüz içinde tesekkür ederim..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    arkadaşlar bu kadar takılmayın , kızarak ya da öyle değil böyledir diyerek yazmıyorum (bazen okununca öyle bi anlam çıkabilir ama o amaçla yazmıyorum )
    insanlık halidir, sorunuz yanlış olabilir , soru doğru olabilir siz yanlış aktarmış olabilirsiniz , siz de doğru aktarmışsınızdır belki bizler yanlış çözmüş olabiliriz. bu kadar üzerinde durmayın sorunun cevabını bulmak yerine nasıl çözülebileceğini öğrenmeniz daha iyi olur. önemli olan sorunuz hasbelkader bi şekilde cevaplandığında benzeri bi soru ile karşılaştığınızda çözümü yapabilecek hale gelmenizdir.
    yukarıdaki soruda da sadece "ile" yerine "veya" yazarsak 3066 cevabına ulaşabiliyoruz. siz bu iki çözümü öğrendiyseniz cevabın 3066 ya da 630 olması ya da sorunun doğru veya yanlış olması önemli değil.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!