Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

E Devlet Şifremi Unuttum? Şifre Hatırlatma Sıfırlama

E-devlet şifresini unuttum ne yapmalıyım, nasıl alabilirim, nasıl öğrenebilirim diyorsanız gerekli açıklamalar alt tarafta mevcut (e devlet şifresi).

E devlet sitesi ( turkiye.gov.tr ) şifrenizi unuttuysanız yapabilecekleriniz şunlar.

Eğer e devlet şifresini ilk olarak ptt ler aracılığıyla aldıysanız ve şifrenizi unuttunuz yada kaybettiyeseniz turkiye.gov.tr sitesi üzerinden bu şifreyi hatırlatılması veya sıfırlanması yapılmamaktadır. Tekrar bir Ptt şubesine giderek bu sefer 10 tl karşılığında yeni şifrenizi almak zorundasınız. Bu güvenlik için yapılan bir uygulamadır.

E devlet sitesi bu konudaki kullandığı ifadeler şöyledir.

"e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir."

Kaynak:
    HTML-Kodu:
    https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/ajax/00002.html
    Bu şekilde uygulama yapılması vatandaşların güvenliği düşünülerek yapılmıştır. Mail yoluyla e devlet şifresinin hatırlatılması yada sıfırlanması durumu olsaydı, mail hesabınızın internet korsanları tarafandan ele geçirilmesi durumunda e devlet bilgilerinize kolaylıkla ulaşılabilecek ve sizin adınıza istemediğiniz işlemler yapılması durumuyla karşı karşıya kalınabilecekti.

Eğer e-devlet girşinde mobil imza yöntemini kullanıyorsanız bu uygulama geçerli değildir. E devlet şifre veren PTT şubelerinin listesine buradan bakabilirsiniz.

Güncelleme Mayıs 2016

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum linkten şifrenizi öğrenebilirsiniz.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!