Statü
    Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

E Devlet Şifremi Unuttum? Şifre Hatırlatma Sıfırlama

E-devlet şifresini unuttum ne yapmalıyım, nasıl alabilirim, nasıl öğrenebilirim diyorsanız gerekli açıklamalar alt tarafta mevcut (e devlet şifresi).

E devlet sitesi ( turkiye.gov.tr ) şifrenizi unuttuysanız yapabilecekleriniz şunlar.

Eğer e devlet şifresini ilk olarak ptt ler aracılığıyla aldıysanız ve şifrenizi unuttunuz yada kaybettiyeseniz turkiye.gov.tr sitesi üzerinden bu şifreyi hatırlatılması veya sıfırlanması yapılmamaktadır. Tekrar bir Ptt şubesine giderek bu sefer 10 tl karşılığında yeni şifrenizi almak zorundasınız. Bu güvenlik için yapılan bir uygulamadır.

E devlet sitesi bu konudaki kullandığı ifadeler şöyledir.

"e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir."

Kaynak:
    HTML-Kodu:
    https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/ajax/00002.html
    Bu şekilde uygulama yapılması vatandaşların güvenliği düşünülerek yapılmıştır. Mail yoluyla e devlet şifresinin hatırlatılması yada sıfırlanması durumu olsaydı, mail hesabınızın internet korsanları tarafandan ele geçirilmesi durumunda e devlet bilgilerinize kolaylıkla ulaşılabilecek ve sizin adınıza istemediğiniz işlemler yapılması durumuyla karşı karşıya kalınabilecekti.

Eğer e-devlet girşinde mobil imza yöntemini kullanıyorsanız bu uygulama geçerli değildir. E devlet şifre veren PTT şubelerinin listesine buradan bakabilirsiniz.

Statü
    Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

E-devlet şifresi alma ve E-devlet şifresi değiştirme işlemi

Bende unuttuğumda postaneden 10 lira verip aldım. Güvenlik için böyle yapılıyormuş.

e devlet şifresi

Ben e devlet şifresi alma ve değiştirme hakkında bildiklerimi burada paylaşmak istiyorum.

İlk defa e-devlet şifresi alıyorsanız bir ptt şubesine kimliğinizle giderek e-devlet şifrenizi almak istediğiniz belirttikten sonra 1 tl karşılığında şifrenizi alıyorsunuz.

Şifre sıfırlama yada değiştirme işlemlerini e devlet sitesine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” menüsünden şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bu şifre ile Turkiye.gov.tr adresine girerek altta sıradalığım işlemleri gerçekleştirebileceksiniz.

* Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama
    * IMEI Sorgulama
    * Cumhurbaşkanına mesaj gönderme
    * Yabancıların Çalışma İzinleri
    * e-Pasaport Gönderi Takibi
    * Araç Sorgulama
    * Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama
    * Sürücü Belgesi İptal Bilgisi Sorgulama
    * İçişleri Bakanlığı e-İçişleri Projesi Evrak Takibi
    * Meslek Kursu Sorgulama
    * İŞKUR'a Olan Borcu Sorgulama
    * İşsizlik Ödeneği Başvurusu
    * İşsizlik Ödeneği Ödemesi
    * KOSGEB İşletme Durum Sorgulama
    * e-Bordro Hizmeti
    * Asal (as ker alma) Son Yoklama Bilgi Formu
    * Asal Celp Dönem Tercihi
    * Asal Personel Seferberlik Tatbikat Sorgulama
    * Asal Personel Sefer Görev Emri Sorgulama
    * Adres Değişikliği Bildirimi
    * PTT Kayıtlı Gönderi Takibi
    * Aile Hekim Bilgisi Sorgulama
    * Organ Nakli Bilgisi Sorgulama
    * Yeşil Kart Durum Bilgisi Sorgulama
    * Online Tüketici Şikayet sorgulama
    * Tüketici İşlemleri
    * 4A Hizmetleri
    * 4B Hizmetleri
    * Tapu Bilgileri Sorgulama
    * Tapu Harç Sorgulama
    * Araç Muayene Sorgulama

Eğer şifrenizi kaybettiyseniz bunu tekrar pttden almak zorunda kalırsınız. Bir mail adresine e-devlet şifrenizi isteme gibi bir durum sözkonusu değildir. Buradaki videoda da şifreyi nasıl alacağımız ifade edilmiş.

E-devlet sitesine pttden alacağınız şifre haricinde başka imkanlarla da girebilirsiniz.

Mobil İmza ile e-devlet işlemleri gerçekleştirme

Mobil imza yakın zamanda çıkan bir teknojidir. Cep telefonu sim kartınız üzerinden size verilecek sayısal (digital) bir imza olarak anlatılabilir. Kullandığınız gsm şirketine başvurarak bu mobil imzanızı alıp e-devlet şifresi unutma derdinden kurtulabilirsiniz. Bu hizmetten yararlandığınızda sim kartınız üzerinde size atanmış bilgileri kullanarak Turkiye.gov.tr sitesine rahatlıkla girebilirsiniz. Mobil imza hizmeti gsm şirketleri tarafından verilen ücretli bir hizmettir.

Elektronik İmza ile e-devlet işlemleri gerçekleştirme

Bu hizmette mobil imzaya benzeyen bir hizmettir. Güvenli bir yöntem olan bu hizmet ile Turkiye.gov.tr sitesinde rahatlıkla işlemlerinizi yapabileceksiniz. E-imza hizmetinden yararlanabilmek için devlet tarafından görevlendirilmiş şirketler ile irtbata geçerek e-imzanızı alabilirsiniz. E-imza hizmeti vermeye yetkili şirketlerin listesine Turkiye.gov.tr sitesinden ulaşabilirsiniz.

Konu içeriği; e devlet şifresi (E Devlet Şifremi Unuttum? Şifre Hatırlatma Sıfırlama), e devlet şifremi unuttum (E Devlet Şifremi Unuttum? Şifre Hatırlatma Sıfırlama)

Statü
    Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Edevlet şifresinin alınması ve kaybolması halindeki yapılması gerekenler alttaki linkteki videoda anlatılmaktadır.

(E Devlet Şifresi)edevlet