Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer

merabalarr

herkese meraba sitenizi çok beğendim ama soru yazmakta çok zorlanıyorum üslü köklü kesirli sayıların nasıl yazıldığı konularınızı okudum ama yinede tam yapamıyorum sorularını yazamıyorum yazsam da anlaşılmıyor bunun bir pratik yolu yok mu ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Mesaj yazdığınız kısmın sağ alt köşesinde "gelişmiş" kısmı var. Ona tıkladığınızda açılan sayfada üst kısımdaki araçları kullanarak herşeyi rahatlıkla yazabilirsiniz. Mesela üstlü ifade yazmak istiyorsunuz,

Gelişmiş editörü açıyoruz, mesaj kısmına tabanı yazıyoruz örnek olarak 2 olsun, daha sonra yukardaki araçlardan x² simgesine tıklıyoruz.
    HTML-Kodu:
    2[UST] [/UST]
    şeklinde bir kalıp gelecek mesaj kısmına, bu iki ifadenin arasına üstte olmasını istediğimiz ifadeyi yazıyoruz.

Örnek olarak 23x+1 yazalım,

HTML-Kodu:
    2[UST]3x+1[/UST]
    Yazmanız gereken kod bu

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler basitlerde sorun yok ama işlem biraz uzunsa mesala hem kesirli hem üslü bi ifadede hepsi karışıyor biraz önce kareköklü soru yazmayı denedim 2 tane kareköklü ifade vardı mesela sırasıyla yaptım ama ama önizleme tam ters sırasıtyla çıkıyor ilk yazdığım karekök 2. olmuş birinci yazdığım karekök 2. olmuş vs. çözemedim ben bu işi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Hoş geldin hayal_

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı hayal_'den alıntı Mesajı göster
    yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler basitlerde sorun yok ama işlem biraz uzunsa mesala hem kesirli hem üslü bi ifadede hepsi karışıyor biraz önce kareköklü soru yazmayı denedim 2 tane kareköklü ifade vardı mesela sırasıyla yaptım ama ama önizleme tam ters sırasıtyla çıkıyor ilk yazdığım karekök 2. olmuş birinci yazdığım karekök 2. olmuş vs. çözemedim ben bu işi
    Sıkıntı çıkan kısmı kesir içinde üs yazma.

Kesir içinde üs yazarken sadece payda da [ÜST] [/ÜST] çalışıyor. Paya yazmaya çalışınca sorun çıkıyor. Bu sistem o kadarına izin veriyor.
    Pay kısmında ¹ ² ³ ⁴ ⁵ şeklindeki üslerden başkası kullanılamıyor.

Ama paydada

HTML-Kodu:
    [UST]2[/UST]  [UST]3[/UST] [UST]x[/UST]
    şekinde kullanılabiliyor.

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Diğer
    hoşbulduk

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    12. sınıf
    ben de yeni üyle oldum sen yine yazmakta zorlanıyorsun ama ben sorumu gönderemiyorum gönderme seçeneği yok önizleme var anca

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı öğrenim'den alıntı Mesajı göster
    ben de yeni üyle oldum sen yine yazmakta zorlanıyorsun ama ben sorumu gönderemiyorum gönderme seçeneği yok önizleme var anca
    Önizlemenin yanında "Konuyu aç" butonuna tıklayacaksınız. ancak konuyu buradan açacaksınız. Herhangi bir yazı içinden değil.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları