Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

HIZLI OKUMA - Anlayarak Hizli Okuma - MEGA HAFIZA

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Hızlı okumanın daha faydalı olduğunu daha önce farketmiştim hep hızlı okurum ve daha iyi anlarım özelliklede yorgunken kitap okurken ya da gürültü ortamında hızlı okumak daha iyi oluyor..Demek ki doğruymuş bana hızlı okuyarak anlamassın diyen arkadaşlarıma bu videoyu izleticem paylaşımınız için teşekkürler hocam..

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    lisedeyken bizlere hızlı okuma dersi vermişlerdi bayağı geliştirmiştim ama sorulrda ya da hatanın çok hayati olduğu noktalarda gerçekten kullanamıyordum belki de benim işi iyi beceremememden kaynaklanıyordu. mesela kitap okurken 1000 kelime/dakika okuyabiliyorsunuz ve okuduğunuzu da %90 lar civarında anladığınız için sorun olmuyor ama bir matematik sorusunu okurken insanın içinde hep bir acaba oluyor, en azından benim içimde olurdu. soruları geleneksel yöntemlerle okurdum. böylece sınavda faydası olur düşüncesiyle bu işe girişmek isteyenlere ilk elden uyarımı yapayım
    yok ben kişisel gelişim için günlük hayatta okuduğum şeylerden ya da ders çalışırken okuma hızımı arttırmak için bunu yapmak istiyorum diyosanız tavsiye ederim. ortalama bir insan (okuyabilen bir insan ) çok rahatlıkla bu teknikleri kullnıp dakikada 800 kelimeyi okuyabiliyor ve bunu yapmak için çok büyük bir çalışma da gerekmiyor. 1 dönem bu dersi görmüştük (haftada 2 saatti yanılmıyorsam) ve sınıfta bundan gerçekten fayda sağlayacağına inanan herkes okuma hızını 600 kelime/dakika nın üzerine çıkarmıştı. yani yapamam düşüncesi,ne kapılmadan herkesin de girişebileceği bir teknik. bir gazeteyi (hızlı okumaya da çok uygun kolon yapısı var) normal bir insanın okuduğunun 4-5 katı hızında rahtlıkla okuyabilirsiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hiç bilmem hızlı okuma tekniğini. Zaten fazla da okumuyorum. Ama her zaman şuna inandım ve gördüm. Okuduğunu anlamayanın, Matematikle yıldızının barışması mümkün değil. Hani hep diyorlar ya, Matematikte başarılı olmak için ne yapmam gerekiyor diye. Bence , önce okuduklarını daha fazla anlama yoluna gitsinler. Ne şekilde olursa olsun. İster yavaş , ister hızlı. Ayrıca sözel dersler için de büyük faydası var. Belki birilerinin işine yarar diye ekledim. Asıl, benim ilgi alanım, diğer hafıza teknikleri. Kelimeleri, isimleri, sayıları akılda tutma yöntemleri. Hangi yöntemi kullandıklarını biliyorum da, beceremiyorum. Yapabileni de takdir ediyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam ben de lisede seçmeli ders olarak almıştım, dakikada 6000 kelime okuyanları falan duyup heves etmiştim. insan bunu duyunca bir hesap yapıyor sayfada 250 kelime olsa dakikada 20-25 sayfa okuyabilmek inanılmaz güzel olurdu diyor ama tabi bu kaar hızlı okumak için sadece teknikleri bilmenin yetmediğini insanın biraz da diğer insalardan ayrılması gerektiğini ve çok çalışmasının şart olduğunu işin içine girince anlıyorsunuz. normalde 600-1000 arası çok rahatlıkla ulaşılbilir bir hedef. ortalama bir insanın da 200-300 okuduğunu düşünsek iyi bir gelişim oluyor. belki başka yolları da vardır ama bize öğretilenlerde yapılmayacak birşey yoktu. bnim tek sıkıntı duyduğum nokta herhangi bir metni hızlı okuduğumuzda bazı algılama problemleriyle karşılaşmak çünkü ister istemez belli bir kayıp oluyor ve bunlar bazen anlam sorunu oluşturuyor (dediğim gibi benim için öyleydi , belki başkaları bu sorunu yaşamıyodur) . her kelimenin çok kesin bir doğrulukla anlaşılmasının şart olduğu metinleri okurken bunu kullanmak sorun çıkarabiliyor. "torbadan çekilen kartlar geri atılmaksızın.." alın başınıza belayı , hızlı okudum ya ynlış okuduysam ya kartlar geri atılmalı diyorsa . yani kendine güvenle alakalı birşey de diyebiliriz. hayati şutları sol ayağımla çekmemeyi yeğliyorum çünkü sol ayağımı pek iyi kullanamıyorum diyip özeti yapayım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    he birde şu sayıları rakamları hafızada tutma konusunda az çok ne düşündüğümü eski yorumlarımdan biliyorsunuzdur. bence bu konulara bu kadar çaba sarftmemiz çok anlamlı değil çünkü bu tip database işlemlerini yapabilen cihazlar var , belli bir hafıza seviyesinden sonrası artık bana boş uğraş gibi geliyor. (o ciğer murdar ) yani cebinizdeki telefon kaç kişinin bilgilerini depolayabiliyor? benim telefonum sanırım bu tür hafıza teknikleriyle bilgi eşleştirmesi yapabilen en uçtaki insandan daha fazla bilgiyi depolayabilir. üstelik database işlmleri de yapabiliyorum kişinin isminin bir kısmını yazınca ona uygun girdileri bulabiliyor
    lafın kısası bir insanın bu kadar şeyi hafızasında birebir eşleştirerek tutmasının gerekli olmadığını düşünüyorum , tadında bırakmak lazım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    he birde şu sayıları rakamları hafızada tutma konusunda az çok ne düşündüğümü eski yorumlarımdan biliyorsunuzdur. bence bu konulara bu kadar çaba sarftmemiz çok anlamlı değil çünkü bu tip database işlemlerini yapabilen cihazlar var , belli bir hafıza seviyesinden sonrası artık bana boş uğraş gibi geliyor. (o ciğer murdar ) yani cebinizdeki telefon kaç kişinin bilgilerini depolayabiliyor? benim telefonum sanırım bu tür hafıza teknikleriyle bilgi eşleştirmesi yapabilen en uçtaki insandan daha fazla bilgiyi depolayabilir. üstelik database işlmleri de yapabiliyorum kişinin isminin bir kısmını yazınca ona uygun girdileri bulabiliyor
    lafın kısası bir insanın bu kadar şeyi hafızasında birebir eşleştirerek tutmasının gerekli olmadığını düşünüyorum , tadında bırakmak lazım
    Siz de benim ne düşündüğümü biliyorsunuz. Hiç tartışacak halim yok, başım ağrıyor. Siz öyle devam edin, ben böyle.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Yavaş okumayı ben sevmiyorum 1 dakikada daha fazla şey öğrenebilirken neden yavaş okuyum ki ? hoşuma giden merak ettiğim kitapları hızlı okurum

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!