Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Üniversite Matematiği

Merhaba değerli forum halkı
    Bu yıl üniversiteye başladık, her şey güzel gidiyor şükür. Bu yıl hazırlık okuduğum için biraz rahat bir sene geçiriyorum hayatımda ilk defa ama bu rahatlığa alışık değilim çok boş gibi hissediyorum kendimi ben de üniversite matematiğine başlayım dedim ne öğrenmem gerekiyor biri bana bilgi verebilir mi ? 1. sınıfta mühendislik için neler öğretiyorlar ?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Merhaba Duygu. 2008-2009 daki gibi dersler vermeye devam ediyorlarsa matematikle alakalı dersler burada var.

ilk yıl => Matematik I , Matematik II, Lineer Cebir
    ikinci yıl => Mühendislik Matematiği, Olasılık Kuramı, Nümerik Analiz

Daha sonrasında matematik dersi görünmese de diğer derslerin içinde gerekli matematik konularını öğrenmek gerekecektir. "Mantıksal Devreler" dersinde Matematikteki "Mantık" konusu ile birebir alakalı olacaktır.

Matematik I ve II, genel matematik (analiz deniyor) dir muhtemelen. 11. ve 12. sınıf matematiği konuları ve daha ayrıntıları olacaktır.

Lineer Cebir, ağırlıklı olarak matris ve determinant temelli bir derstir. Lineer Cebir kitapları çok piyasada.

Mühendislik Matematiği'nde tam hangi konular var bilmiyorum

Olasılık Kuramı, Nümerik Analiz da matematik bölümlerinde okutulan derslerdir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bizde ilk yıl calculus 1 ve 2 vardı
    lisede görülen limit, türev, integral vs konular

ikinci yıl lineer cebir ve diferansiyel denklemler bir dersti, olasılık başka bir ders. ikinci dönem istatistik vardı.
    o arada yanlış hatırlamıyorsam birkaç yıllığına sonlu matematik ya programa girdi ya da seçmeli olarak alınmasına izin verildi sonradan kaldırıldı.
    direkt matematik bölümünden bu dersleri aldık. ama mühendis için birkaç ders hariç hepsi matematik zaten. kendi bölüm derslerinizin de büyük kısmı o konunun matematiği ve uygulaması.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Çok teşekkür ederim, o zaman Matematik 1 ve 2. kısma baksam yeterli olur sanırım integral -türev temeli liseden var zaten

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    özel tanımlı fonksiyonlardan başla. yeni müfredatta lisede verilen yetersiz sanırım daha sonra limit türev ve integrali halledersin. ikinci dönem dizi ve seriler de veriliyor sanırım.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!