Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Hızlı okuma kursları?

Gençler,
    Bu konuda bilgilerinizi soracağım ama şunu da belirtmek istiyorum,okumak istediğim bölüm gereğince de benim hızlı bir okuma stiline sahip olmam gerekiyor.
    İnternette biraz araştırdım bazı kişiler,"siyasallar gibi bir bakışta 5-6 kelimeyi okumak istiyorsanız" gidin gibilerinden şeyler yazmışlar.

Merak ettim,aranızda giden ya da bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

İşe yarar mı yâni?
    Teşekkürler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Gençler hitabını üstüme alınmadım ama bir yorum atayım

İlk olarak hızlı okumanın yolu genel olarak çok okumaktan geçer..Beynin çalışma prensibi olarak,daha önceden görülmüş kelimeler tekrar göz önüne geldiğinde şöyle bir göz atıp hemen o kelime atlanarak okunur..

Hızlı okuma kurslarında,kitaplarında öğretilen genel bilgi,gözün olabildiğince açılmasıdır..Hızlı okuyan birisiyseniz,şu üst cümleyi okuduğunuz zaman dilimi içerisinde gözünüz bir yandan da bir alt satırlara yâni bu cümleye bakmış olmalıydı..Böylece beyin birkaç saniye önce kısmen okuduğu bu bölümü tekrar gördüğünde hızlıca okuyup geçecektir..

Hızlı okuma kursları bir bakışta birkaç satırı kontrol altında tutmayı öğretmeye çalışır..Bunu öğretebilirler mi,kurslara gidenlere sormak gerekli..
    Ama ben bir kitap mağazasında hızlı okumakla alâkalı bir kitabı yarısına kadar o mağaza içinde okumuştum..İnceliyordum aslında : P
    Şunu söyleyebilirim ki,o kitap bana göre okumaya değmez hiçbir faydası olmayan bir kitaptı,kursların da hemen hemen böyle olacağını tahmin ediyorum..

Son olarak,hızlı okuma yetisini kazanmak için bu yaz tatilinde her gün bir kitap bitirilirse yaz sonunda hızın 2 kata çıkacağı gibi,insanı şevke getiren bir yorum yapabilirim..Bu yorum ne kadar doğru bilemeyiz,fakat düzenli olarak kitap okuyan bir insanın birkaç sene içerisinde yarım saatte 50 sayfa(klasikler de dahil olmak üzere) okuyacak kadar ilerleyeceğini biliyorum..Kendimden..
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    mm.Teşekkürler.
    Açıkçası burada merak ettiğim bunlar "Paragraf sorularında" işe yarar mı? Örneğin,kitap okuma konusunda bazı yarışmalarda derece yapmış bir arkadaşım var.Adamın türkçe netleri 33-35 civarında geziniyordu ben de kendimce bi' çıkarımda bulunarak:
    -Belli ki kitap okuma ile paragrafın pek de ilgisi yok demiştim...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    mm.Teşekkürler.
    Açıkçası burada merak ettiğim bunlar "Paragraf sorularında" işe yarar mı? Örneğin,kitap okuma konusunda bazı yarışmalarda derece yapmış bir arkadaşım var.Adamın türkçe netleri 33-35 civarında geziniyordu ben de kendimce bi' çıkarımda bulunarak:
    -Belli ki kitap okuma ile paragrafın pek de ilgisi yok demiştim...
    Eşit ağırlık öğrencileri bu konuda daha çok şey biliyordur..Ama kendi gözlemlerimi söylersem,ÖSYM özellikle son yıllarda paragrafları düşünceler üzerine yazılardan seçmiş..Bunun hangi edebi akım olduğuna dair fikrim yok,ama aynı bu tarz yazıları Nietzsche filozofunun kitaplarında görmüştüm..Paragraflar düşünce,düşünmek üzerine dayalı oluyor..Türkçe soru bankalarını incelediğimde,böyle bir görüntü yok..Paragrafların çoğu olaya veya basit düşünce kanıtına dayalı olarak verilmiş..Okuyucunun düşünmesi gereken yazılardan kısımlar alınmamış,birisi bir düşüncesini paylaşmış veya bir hikâye kitabından olay seçilmiş..

Bu şekilde sorulara alışıp,genel olarak da düşüncesi net kitaplar okuduktan sonra,Ygs'ye girip yazarın bile şüphe içinde olduğu paragrafları anlamaya çalışınca hüsrana uğruyoruz..Bu yüzden sürekli belirsizliğin olduğu,bizim milletin deyimiyle "Bu adam daha kendisi bilmiyor ne dediğini" tarzı kitaplar okumak faydalı olabilir..

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Ne tür kitaplar onlar?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    İşte onu bilemiyorum,Tm öğrencisi olmadığımdan türler üzerinde bilgim az..Okulda da fazla üzerimize gelmiyorlar zaten..
    Felsefi kitaplar genel olarak böyledir ama,Mesnevi okumak da faydalı olabilir..
    Şöyle bir özelliği var Mesnevi'nin..
    {
    a hikâyesi
    {
    b hikâyesi
    {
    c hikâyesi
    c hikâyesi sonuçlandı..
    }
    b hikâyesine geri dönüş yapıldı
    {
    bir başka d hikâyesi örnek verildi
    {
    e hikâyesi d'ye örnek verildi..
    e sonuçlandı..
    }
    d sonuçlandı..
    }
    b nihayete erdi..
    }
    tüm örnekler ve açıklamalarla a'ya geri dönülüp a bitirildi..

Bu kadar konudan konuya,hikâyeden hikâyeye atlayan bir kitapta aslında dönüp dolaşılıp aynı şeyler anlatılır..
    ÖSYM paragraflarında da bu böyle,paragraf upuzun,bir tane fikir var..Ama cümleler o kadar alâkasız o kadar abes görünüyor ki,bakıyor öğrenci bu ne böyle dur bir daha okuyayım vs...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Belli ki hiçbir şey fayda etmeyecek :P
    Ösym her sene farklı bir şovla gelecek karşımıza... Hakkımızda hayırlısı,Allah kolaylık versin.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!