Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Matematik Öğretmek Konusunda Yardımlarınız...

Değerli arkadaşlar,11 yaşındaki bir ufaklığa matematik öğretmek istiyorum.Sorun şuradaki, ben bu ufaklığa matematiği nasıl sevdirebilirim? Aynı zamanda ilkokullar için kitap önerilerinize de fevkalade ihtiyacım var.
    Bu konu hakkındaki görüşlerinizi de almak isterim - daha iyi nasıl öğretilir?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    sevdirmek biraz zor. ama sıkmadan çalıştırırsanız anca olabilir. ben kendimden biliyorum çünkü. bir insan sıkıldığı şeyden kaçar veya onu sevmez. sıkmadan çalıştırın. her şeyi basit anlatın. ama saf birisine anlatır gibi de basit anlatmayın. o zamanda sıkılır.

neden sevdirmek zor dedim; 5. sınıfa giden biri ilk 4 yıl da matematik görmüştür ve eğer 4 yılda matematiği sevmemişse durum kötü. bizim sınıf hocamız beden ve boş derslerde türkçe işlerdi. şu anda türkçe dersinden nefret etmemdeki en büyük sorun bu.

çocuğa çocuk muhamelesi yapmayın. 11 yaş. neredeyse bir ergen artık. büyümüş edasıyla yaklaşın.

ödüller koyun. en çok hangi yiyeceği seviyor. (zararlı hariç cips kola vs gibi) veya hangi oyunu? ödül koyun. bu ödül işi insana her şeyi sevdirir.(gene kendimden biliyorum )

kitap olarak matematik ise gidin konu anlatımlı kitap alın bir tane. bir tane de test kitabı. 5. sınıf matematiği kolaydır. kendin bile soru hazırlarsın.

haftalık sınav yap. kendin hazırla. 20-100 arası sorusu olsun. kolaydan zora doğru. gene ödül koyun. mesela 50 adetlik bir sınavda 30 doğruya goflet. 50 doğruya milka.(veya ödüller değişir. kitap okumayı seviyorsa kitap ta verebilirsin.)
    Kara karı, kuru karı, keçi eti, durgun at
    mazarratü'l mazarratü'l mazarratü'l mazarrat
    Beyaz karı, şişman karı, kuzu eti, yürük at
    fâidâtü'l fâidâtü'l fâidâdü'l fâidât.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Güzel bir tavsiye olmuş teşekkür ederim.
    Bu arada eleman 6.sınıfa geçmiş bulunmakta.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2x+1=9 eşitliğinde sağ tarafı, sol tarafı ve aradaki eşitttiri anlamayabilir benim gibi ilk zamanlar. Soyut düşüncesinin ne kadar oturaklık kazandığına bağlı. Belki içeride bir dehâ vardır. O yüzden, sana sabır gerek...
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Ben de "Aksiyom"lara bir türlü mantık erdiremiyorum.
    Biraz zorlanacağız ama sonu aydınlık görünüyor.Matematiği sevdirirsem fevkalade güzel olacak...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Ben de "Aksiyom"lara bir türlü mantık erdiremiyorum.
    Biraz zorlanacağız ama sonu aydınlık görünüyor.Matematiği sevdirirsem fevkalade güzel olacak...
    Aksiyom senin karşına çıktığında ezilir, büzülür, küçücük kalır, ne diyorsun sen. ))
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    Aksiyom senin karşına çıktığında ezilir, büzülür, küçücük kalır, ne diyorsun sen. ))
    Gel gör ki.
    Birisi "Bana matematik anlatır mısın?" dediği vakit aynı şekilde eziliyorum,büzülüyorum,küçülüyorum...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Gel gör ki.
    Birisi "Bana matematik anlatır mısın?" dediği vakit aynı şekilde eziliyorum,büzülüyorum,küçülüyorum...

Zihnine stetoskop takarız, arkadaşın dinler... ))
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    demek kardeşimiz 6.sınıfa geçicek.Bu onun için dönüm noktası onun yerinde olmak isterdim. 6.sınıf geleceğine atılacak ilk taş olacak sayılır. ilköğretim önemsenmediğinde tabii.sadece mat değil bütün derslere sıkıca bağlansın yoksa ileride tutunması zorlaşacak belki de çocugun gözüne gelip tutunma azmi bile göstermeyecek.
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    demek kardeşimiz 6.sınıfa geçicek.Bu onun için dönüm noktası onun yerinde olmak isterdim. 6.sınıf geleceğine atılacak ilk taş olacak sayılır. ilköğretim önemsenmediğinde tabii.sadece mat değil bütün derslere sıkıca bağlansın yoksa ileride tutunması zorlaşacak belki de çocugun gözüne gelip tutunma azmi bile göstermeyecek.
    Çok haklısın tek amacım bu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!