Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Peygamber Efendimize Hakaret (Şikayete Çağrı)

Değerli Forumdaşlarım,

Geçmiş olduğumuz çok kısa bir süre zarfı içerisinde 'Ekşi Sözlük' adlı Sözde Paylaşım-Fikir Platformu Peygamber Efendimiz (s.a.v Hz.Muhammed)'in bizzat kendisine hiç ağza alınmayacak bir yakıştırma yaptıkları görülmüş ; sosyal medya'da tüm Vatandaşlara Şikayet Çağrısı yapılmıştır.

Sizin de bu siteyi aşağıda link'ini açıkça beyan ettiğim siteyi şikayet etmenizi ve bu terbiyesizliğe karşı tepkinizi göstermenizi ısrarla rica ediyorum.

Unutmayalım,hakaret her haliyle kötüdür.Sevmeyebiliriz ama hakaret etmek fikir özgürlüğü filan değil apaçık hukuksuzluktur.Burada hakaret edilen ben-siz-Atatürk veya başka zatlar'da olabilir.Bunlar bizim Milli-İnsanlık değerlerimizdir.Hepsine sahip çıkmalıyız.

Şikayet Edilecek site.Ekşi Sözlük.
    İhbar Linki: İhbar Web

Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi ihbar edebilirsiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ekşi sözlük herkese açık bir site şimdi ben burada birine küfretsem admin mi sorumlu olacak tabi admin ettiyse söyle şikayet ederiz
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Heisenberg'den alıntı Mesajı göster
    Ekşi sözlük herkese açık bir site şimdi ben burada birine küfretsem admin mi sorumlu olacak tabi admin ettiyse söyle şikayet ederiz
    Küfür etmediğin halde daha hafif şeyler yaptığın için ikaz aldın. Küfür etsen süresiz uzaklaştırılır; gidersin. Ama sözlüklerde bu durum nerede.

Birileri benim için en kutsal olan insana saydıracak; site yöneticisi "Nasıl olsa herkese açık bir site. Benim elimden bir şey gelmez" mi diyecek? Başlarım ben öyle sitenin sahibine!
    ...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Furkan61'den alıntı Mesajı göster
    Birileri benim için en kutsal olan insana saydıracak; site yöneticisi "Nasıl olsa herkese açık bir site. Benim elimden bir şey gelmez" mi diyecek? Başlarım ben öyle sitenin sahibine!
    E o zaman girme o siteye. Beni yanlış anlama kardeşim benim içinde kat ve kat değerli bir insan ama objektif bakacaksın o site hadi hep birlikte peygambere küfredelim çağrısı yapmıyor kendinde diyorsun ki benim için kutsal bir insan diye hepimiz böyle subjektif gözle bakarsak ülkede yaşayan 70 milyon adamın kendi değerlerine hakaret eden şeyler her yerde ozaman tüm siteleri kapattıralım. Sadece ekşi sözlük için konuşacaksan siteye 5 10 defa giren bilir 50 tane moderatör alsan oraya hangi yorumu takip etsin? Ekşiye gelene kadar inci kapansın amele amele tipler yetişiyor sayelerinde.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    E o zaman girme o siteye. Beni yanlış anlama kardeşim benim içinde kat ve kat değerli bir insan ama objektif bakacaksın o site hadi hep birlikte peygambere küfredelim çağrısı yapmıyor kendinde diyorsun ki benim için kutsal bir insan diye hepimiz böyle subjektif gözle bakarsak ülkede yaşayan 70 milyon adamın kendi değerlerine hakaret eden şeyler her yerde ozaman tüm siteleri kapattıralım. Sadece ekşi sözlük için konuşacaksan siteye 5 10 defa giren bilir 50 tane moderatör alsan oraya hangi yorumu takip etsin? Ekşiye gelene kadar inci kapansın amele amele tipler yetişiyor sayelerinde.
    Öyle bir siteye niye gireyim ki zaten...

Bizim ülkemizde sözlük denince akla "Şu sözlüklere gireyim de kendimi geliştireyim; yeni bir şeyler öğreneyim." mantığı gelmiyor. Alay, küçümseme, küfür,... ve daha nicesi. Ama sözlüklerin amacı tırnak içindeki ifade değil mi? Hiç bir fiil de yok önlemek içinde. Üye olurken şart koşsunlar abi. Hiç kimse benim böyle bir durum karşısında sessiz kalmamı bekleyemez.

Böyle bir durumda subjektif gözlüğümü çıkarırım ben. Onlar fikirlerimiz taban tabana zıt olsa dahi benim fikirlerime saygı duymak zo-run-da-lar.
    ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    öncelikle bi tespit yapalım. bu yapılan hakaretle peygamberimiz mi hedef alınmış? bana göre %100 öyle. aksini düşünenler bu hakareti yapanların biraz korkak versiyonları. utanmazlığı "adam Mekke'de doğan başka birini de kastetmiş olabilir sizin aklınıza hemen O geldiğine göre ..." söylemiyle de bir adım ileri götürüyorlar.

eğer makul bir müdahale süresi geçmesine rağmen müdahale edilmemişse evet bana göre admin suçludur. herkes altındakinin (üzerinde amir etkisi olduklarının) yaptıklarından sorumludur. beceri yoksunluğu sorumsuzluk getirmez. "milyonlarca entry yi kontrol edemiyorum öyleyse sorumsuzum" demeye hakları yok. bu işi yapıyorlarsa ona göre kontrol mekanizmalarını oluşturmak zorundalar. kaldı ki akşamdan beridir yaptığım internet taramasından anladığım kadarıyla bahsi geçen başlık bir sürü şikayet almasına rağmen basında ve sosyal medyada oluşan tepkiden sonra kaldırılmış.

yukarıda yazdığım gibi mesele kontrol edilememezlik değil es geçme meseledir. kısaca varsa bir suç (bana göre var olduğunu yukarıda yazdım ama buna hakim karar verir) bu suça ucundan kıyısından da olsa ortak oldukları kesin. yaptığımız işten örnek vereyim, inşaatın yapımında çalışan işçinin kendi sorumsuzluğu yüzünden yaralanmasını geçtim geceleyin küçük tuvaletini yapmak için inşaata girip hatta bırak tuvaletini yapmaya gireni hırsızlık yapmaya girip asansör boşluğuna düşen biri için bile müteahhit firma sorumludur. ben napabilirim ki gece nöbet mi tutayım diyemezsin. o adamın oraya düşmesini engelleyecek önlemleri almakla mükellefsin yoksa inşaat yapmayacaksın. bu da o hesap kontrol edemiyorsan kontrol edebildiğin kadar entry'e izin vereceksin. kontrol edebilecek kadar moderatör barındıracaksın , kontrol etmeni sağlayacak yazılımlar, kriterler vs oluşturacaksın, yoksa bu işi yapmayacaksın. online zırva sözlük işletmeciliği yaşam hakkı gibi temel bir özgürlük değil, iyi yaşamayı beceremiyorsan otorite senin bu hakkını elinden alamaz ama sözlüğü hukuka uygun işletemiyorsan bu hakkını elinden alabilir.

ayrıca bana göre bu hakaretten öte bişey. başlık hangi tarihlerde açılmış diye bakınca başlığı açanın ajan provokatör olma ihtimali de oldukça yüksek. bir kısım bu özgürlüktür hem kişi belirtilmemiş diye savunacak diğer kısım kutsal değerlerime laf ettirmem diyecek gerilim biraz daha artacak. yarın dindar kesimden rahatsız olan birisi başka bir hakarete daha aleni bir şekilde başvuracak. ardından kutsal değerlerine saldırıldığını düşünen bir dangalak inandıklarının dışında yaşayan birisine karsı şiddete başvuracak (bakınız oruç tutmayanı döven/ayıplayan/yetinmeyip öldürebilen dangalak)

70 milyon için ayrı ayrı değer konusuna gelirsek bu farklı bi durum. toplumsal ve kültürel ortak bir değer var ortada. 3 kişiye 5 kişiye mahsus bir değer değil. buradaki değer olma kriteri bence kum tepesi paradoksuyla belirlenebilir. bir kum tanesi kum tepesi etmez. bir tane daha eklense yine etmez ama belli bir kritik noktadan sonra o kum taneleri eklenmeye devam ederse bir kum tepesi edecektir. yani sizin kutsal saydığınız şeyler de pek tabi ki değerlidir ama kum tepesi oluşturmadıkça yani toplumun nitelik oluşturacak bir kısmı (belki %1 i belki 5000 kişi bilemiyorum şu an) tarafından kutsal sayılmadıkça toplumsal saygı gerektirmezler sadece bireysel olarak karşılaşılınca saygı duyulması gereken inanç olurlar, bundan dolayı da ayıplanamazsınız. kısaca kafanıza göre bu benim inancıma ters kapatın bu siteyi diyemezsiniz. işte o durumda siteye girmemek sizin elinizde olur. site sizin şahsınıza ya da toplumsal bir değere mesela Mimar Sinan'a hakaret ediyorsa siteye girmeyin olsun bitsin diyemezsiniz, devekuşluğu yapmanın kimseye faydası olmaz. ortada bir suç varsa herkes sorumluluğu kadarıyla bunun cezasını çekmelidir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    İlginç,bu kadar tepki toplanmasına rağmen ne İhbarweb ne de gerekli Cumhuriyet Savcılığı filan soruşturma başlatmamış.
    Yasal olarak suç değil diyorlar ama 216.Madde öyle demiyor.

"Madde 216. - (1) halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Ortak Hüküm
    "madde 218. - (1) yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır."

"basın ve yayın" tanımına tüm basılı kaynakların yanı sıra internet de girmektedir.

Neyse,umarım şikayetlerimiz değerlendirme alınacaktır.
    Anlamadığım kısım da şu ; bir olay cereyan ediyor adam kalkıp o sayfayı yok ediyor.Ah akılsız! O sayfayı bulamayacaklar mı? Sen o tepkini ortalık ayaklanmadan gösterecektin.Akıllarınca delilleri mi yok etmeye çalışıyor bu sivri zekalılar anlayamadım.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Olay aslında büyüyecek bir olay değil. Müslüman insanlar için değerli bir kişiye hakaret edildiyse, bundan rahatsızlık duyan kişiler bunu yetkili birimlere aktarır ve gerekenler yapılır. Hakaret hoş bir şey değildir. Ancak sözlük kültürlerinde küfür serbesttir ve çoğu kişiye edilebilir. Bir sözlük yazarı birisi hakkında kötü bir söz söylediğinde bundan rahatsız olanlar bunu yetkili kurumlara aktarır ve olay kapanır. Ekşi Sözlük Türkiye'nin en büyük sözlüğüdür. Entry silmeleri demek asıl taraf tutmaları demektir. Silmemeleri demekte müslüman kişilerin görüşlerine karşı bir taraf demek olabilir ancak yapılması gereken sözlüğü kurallarına göre yönetmektir ve küfür serbesttir. Ben rahatsız oldum ve şikayetimi bildirdim. Gereken yapılır.
    Varsın olsun üstümüzden gitmesin keder,
    Siyah beyaz forman bize bir ömür yeter

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Attalos'den alıntı Mesajı göster
    Entry silmeleri demek asıl taraf tutmaları demektir. Silmemeleri demekte müslüman kişilerin görüşlerine karşı bir taraf demek olabilir ancak yapılması gereken sözlüğü kurallarına göre yönetmektir ve küfür serbesttir.
    İyi de entryleri silmenin neresi taraf tutmak olabilir ki? Ortada bir hakaret var ve tabii ki de sileceksin (artık geç de olsa) Yok öyle 'ben açarım sözlüğü etsinler hakaretlerini ben onları başı boş bırakırım' filan.
    Adaletli bir şekilde site yürütmek istiyorsanız gerektiğinde sileceksiniz de ve ortada 216.Madde'ye tekabülen bir suç işlenmiş.Yani hukuka aykırı olduğu bilinebiline ısrarla buna izin verilmeye devam ediliyorsa (ki bunu ekşi sözlük hep yapıyor) mahkeme-savcılık yolu gözükmüştür.
    Yönetemeyen kapatsın kısacası.
    Neyse muhtemelen bu olaya bir savcı el atacaktır, ki o da entrylerin silinmesinin aslında delillerin yok edilmesi kadar önemli bir durum olduğunu anlayacaktır.Savcı o delillere göre soruşturma başlatacaktır.Kalkıp da bunları silmek-yok etmeye çalışmak hukuk'u tanımamaktır diye düşünüyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Olay aslında büyüyecek bir olay değil. Müslüman insanlar için değerli bir kişiye hakaret edildiyse, bundan rahatsızlık duyan kişiler bunu yetkili birimlere aktarır ve gerekenler yapılır.
    Gerekenin yapılması için olayın büyümesi lazım. Bir iki kişinin şikayeti ile olmaz. Tek kişi dirense idi ağaçlar hala orada mıydı?

Ancak sözlük kültürlerinde küfür serbesttir ve çoğu kişiye edilebilir.
    Sözlük kültürünü bilmeyen bir ülke burası. Kendini modern zanneden; zavallı insancık toplulukları oradakilerin bir çoğu -tümü demiyorum-. Bir şahsa küfretmek boyun eğilemez bir şey. Sözlükler de buna dahil.

Entry silmeleri demek asıl taraf tutmaları demektir.
    Yok öyle bir dava. Kişilerin rahatsız olduğu bir durum varsa silinmeli. Silinmesinin gerekçesi de belli zaten. İsterse Bieber'e etsinler yine de silinmeli. Bu yanlı bir site olduğunu göstermez.
    ...

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları