Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Tavsiye ve Ank.Hukukla ilgili bir soru

Ben hukuk okumayı düşündüğümden dolayı bu sene alan kaydırıp TM'ye geçtim.
    Sizlerden isteğim TM Dersleriyle ilgili olarak hangi kaynakları tavsiye ediyorsunuz?
    Ben normal şartlarda Tarihten berbat alırken sırf ezberlemeyip olayları okuyup anladığımdan dolayı son tarih sınavından fevkalade iyi bir not aldım bu sebeple ezberleten değil de mantığını k*****an bir yayıncılık istiyorum.
    Örneğin coğrafyada da böyle olsun,"iklim"le ilgili olan konuları ezberletmesin anlatsın , öğretsin istiyorum.
    Kısacası hangi yayını tavsiye edersiniz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ben EA cı değilim Nuran daha iyi bilir ancak coğrafya çalışmaya başladım. uğurder ve karekök kullanıyorum ikiside iyi kitaplar konuyu öğretiyorlar EA daki arkadaşlarım F EM simetride güzeldir dediler ama onu denemedim.Tarihte ise favorim Okyanus

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Tamam,teşekkür ederim.Dikkate alacağım hiç Ankara Hukukla ilgili -uzaktan-bir bilgin var mı?

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    sayisalciyim.Fakat eşit ağirlikta iş matematikte bitiyo cografya ,tarih edebiyat bunlar fen ve matematiğin yaninda çok basit kaliyo.Yani anlayacağin bir şekilde hallolur tarih,cografya.Matematikte fark attinmi tamamdir işin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    İkinci sorum da şu olacak , Ankara Hukuk kaç binle alıyor? Bir de kendi çevrenizdeki TMCilerin çalışma potansiyelini (matematik açısından) nasıl değerlendiriyorsunuz?
    2012 de ; 5360
    2011 de ; 4470
    2010 da ; 3bin küsür.

Tabi kontenjan da son üç senede +20 artmış. Daha da arttırırlar mı bilmiyorum. Ama sanmam 820 kişi.Sıralama gittikçe düşüyor. Bu sene ne olur bilinmez.Hukuk için TM-2 gerek ve ağırlıkları şu şekil :

YGS Türkçe = %14
    YGS Sosyal Bilimler = %7
    YGS Temel Matematik = %14
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %22
    LYS-1 Geometri = %8
    LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı = %22
    LYS-3 Coğrafya = %8

Matematik+Geometri toplamda %44 . Yani şanslısın. Edebiyat+Türkçe kassan olur bu iş. Hatta daha da asıl sözel derslere de Galatasaray yolu gözüksün.

Çevremdeki TM cilerin çoğu edebiyat yerine matematikten korkar. Sen matematik birikiminle çoğu TM ci den bir adım öndesin. Dediğim gibi hukuk için hep matematik hep matematik olmaz. Edebiyatı küçümsememek lazım. Bu sene gezi yazısından parça verip hangi yazarın; hangi eseridir diye sordular. Yani anlatmak istediğim edebiyatta iyi bir net çıkarmak istiyorsan; öyle bir sene kuru bir konu anlatım kitabıyla olmaz. Okuyacaksın, yazarların üslupları, kimin şiiri var; kimin yok. Yaklaşık 250 ye yakın yazar olması lazım. Onların yaşamı, edebi kişiliği, eserleri, eserlerinin içerikleri, etkilendiği akımlar,... Şiir bilgisi, farsça, arapça, fransızca kelimeler... Tekarar diyorum son seneye bırakma. Daha önünde 2-2,5 sene var. Halledersin paşam.
    ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Çok sağol Furkan.Bilgilendim sayende.Bu Galatasaray hukuk neden bu kadar övülüyor? Yurt dışı için bir avantaj mı? Zira Savcı-Yargıç olmak isteyenlerin çoğu Ankara Hukuk'da okursa bir adım önde olur diyorlar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Çok sağol Furkan.Bilgilendim sayende.Bu Galatasaray hukuk neden bu kadar övülüyor? Yurt dışı için bir avantaj mı? Zira Savcı-Yargıç olmak isteyenlerin çoğu Ankara Hukuk'da okursa bir adım önde olur diyorlar.
    En iyi akademik kadro ordaymış. Öğrenci başına düşen akademisyen sayısı epey yüksek. Ankara hukuk nerdeyse bin kişi alıyor; galatasaray 21. Hem fransızca eğitim alıyorsun. Öğrencilerin çoğu fransız okullarından mezun, yetkin kişiler. Emin ol oraya girersen artın daha çok olur gibi.
    ...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Furkan61'den alıntı Mesajı göster
    2012 de ; 5360
    2011 de ; 4470
    2010 da ; 3bin küsür.

Tabi kontenjan da son üç senede +20 artmış. Daha da arttırırlar mı bilmiyorum. Ama sanmam 820 kişi.Sıralama gittikçe düşüyor. Bu sene ne olur bilinmez.Hukuk için TM-2 gerek ve ağırlıkları şu şekil :

YGS Türkçe = %14
    YGS Sosyal Bilimler = %7
    YGS Temel Matematik = %14
    YGS Fen Bilimleri = %5
    LYS-1 Matematik = %22
    LYS-1 Geometri = %8
    LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı = %22
    LYS-3 Coğrafya = %8

Matematik+Geometri toplamda %44 . Yani şanslısın. Edebiyat+Türkçe kassan olur bu iş. Hatta daha da asıl sözel derslere de Galatasaray yolu gözüksün.

Çevremdeki TM cilerin çoğu edebiyat yerine matematikten korkar. Sen matematik birikiminle çoğu TM ci den bir adım öndesin. Dediğim gibi hukuk için hep matematik hep matematik olmaz. Edebiyatı küçümsememek lazım. Bu sene gezi yazısından parça verip hangi yazarın; hangi eseridir diye sordular. Yani anlatmak istediğim edebiyatta iyi bir net çıkarmak istiyorsan; öyle bir sene kuru bir konu anlatım kitabıyla olmaz. Okuyacaksın, yazarların üslupları, kimin şiiri var; kimin yok. Yaklaşık 250 ye yakın yazar olması lazım. Onların yaşamı, edebi kişiliği, eserleri, eserlerinin içerikleri, etkilendiği akımlar,... Şiir bilgisi, farsça, arapça, fransızca kelimeler... Tekarar diyorum son seneye bırakma. Daha önünde 2-2,5 sene var. Halledersin paşam.

Adam anlatmış.

En iyi akademik kadro ordaymış. Öğrenci başına düşen akademisyen sayısı epey yüksek. Ankara hukuk nerdeyse bin kişi alıyor; galatasaray 21. Hem fransızca eğitim alıyorsun. Öğrencilerin çoğu fransız okullarından mezun, yetkin kişiler. Emin ol oraya girersen artın daha çok olur gibi.

Bunların hepsi doğru; Galatasaray çok iyi bir donanım, kariyer ve önüaçıklık anla-mına geliyor.
    Ancak Savaş Ankara'ya gitmeli, Marmara'ya ya da.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster

Ancak Savaş Ankara'ya gitmeli, Marmara'ya ya da.
    Neden öyle dedin acep? Ben nereye gitmeliyim?
    ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Neden öyle dedin acep? Ben nereye gitmeliyim?
    İnternetten araştırdım biraz evet Galatasaray Hukuk fevkalade güzel,donanımlı bir üniversite doğru ama benim idealim Avukat olmak filan değil savcı olmak istiyorum.G.H'dan mezun avukatların parayı kırdığı , Amerika'da filan avantajlı oldukları filan yazıyor ama benim para'da ya da Amerika'da gözüm yok.Cumhuriyet savcısı olmak istiyorum ve bunun için Ank.Hukuk şart veya Marmara.

sana gelince , bilgisayar mühendisliği iyi gider diye düşünüyorum.

4 sayfadan 1.si 123 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!